19 nedelja trudnoće: prateće pojave, saveti i zanimljive informacije

Pregrmeli ste gotovo polovinu trudničkog perioda, čestitamo! Ulazak u 19. nedelju može biti značajan iz više razloga.
Ukoliko do sada još uvek niste osetili bebine pokrete u sebi, velike su šanse da ćete ovaj, za svaku buduću mamu emotivni trenutak doživeti tokom ove prelomne nedelje.

U početku će vam biti teško da poverujete da su u pitanju pokreti vaše bebe, koji će vremenom postati sve učestaliji.
Takođe, sa 19 nedelja trudnoće predstoji vam drugi po redu ultrazvučni pregled, koji će vam pružiti detaljniji uvid u razvoj bebinih organa u odnosu na prvi ultrazvuk obavljen tokom prvog tromesečja.

Drugi ultrazvučni pregled standardno se sprovodi u 19 nedelja trudnoće, stoga se nemojte uzrujavati pomišlju da ste uput za ultrazvučno snimanje dobili zbog potencijalnih komplikacija. Sonogramski pregled u 19. nedelji trudnoće pružiće jasan uvid u stepen formiranja i funkcionisanje bebinih organa.

19 nedelja trudnoce

Ultrazvučni pregled služi lekaru da utvrdi da li se bebin razvoj do 19 nedelja trudnoće odvija po planu, kao i da li je placenta pravilno pozicionirana. Takođe, prilikom pregleda određuje se nivo amnionske tečnosti i bebinih srčanih otkucaja, i konačno drugi ultrazvučni snimak omogućiće vam da otkrijete pol deteta, ukoliko do tada niste saznali.

Promene koje se odvijaju u vašem telu u 19. nedelji trudnoće

Tokom trudnoće, vaše telo ulaže velike napore prilagođavanju novonastalim promenama, pripremajući se za nošenje trudnoće. Usled brojnih telesnih adaptacija na prisustvo fetusa u stomaku koje se odvijaju tokom prvog tromesčja trudnoće, dok mnoge trudnice mogu imati nalete enegije tokom drugog trimestra, vas i dalje može pratiti osećaj iscrpljenosti.

Ukoliko ste navikli da spavate na određenoj strani tela, i dalje možete nastaviti sa time, dok istovremeno možete zaboraviti spavanje na stomaku ili leđima koje će vam biti otežano zbog rastućeg stomaka stoga, nadamo se da ste fleksibilni što se strane na kojoj spavate tiče.

Postavljanje jastuka oko stomaka ili između nogu može biti od velike pomoći. Takođe, upražnjavanje fizičkih aktivnosti i izbegavanje kofeinskih napitaka može vam omogućiti nesmetani san.

Kvalitetan san može biti otežan iz više razloga. Jedan od povoda za pojavu nesanice može biti učestala potreba za uriniranjem. Takođe, neprestana briga o bebi i predstojećim obavezama može biti jedan od faktora nedovoljnog sna. Pokušajte sa primenom tehnika dubokog disanja koje vam mogu pomoći da se opustite tokom dana i noći.
Druge telesne promene uključuju i dobijanje na težini. Vaše grudi mogu postati za dva broja veće. Takođe, možete uočiti pojavu tamne linije duž stomaka koja kreće od pupka, tzv. linea nigra, koja će nestati par meseci nakon porođaja.

Dobijanje težine tokom 19. nedelje

Moguće je da nećete dobijati standardnih 1-2 kg na nedeljnom nivou. To ne bi trebalo da vas zabrinjava ukoliko imate težinu standardnu za period od 19 nedelja trudnoća. Ukoliko vas opterećuje broj kilograma tokom trudnoće, posavetujte se sa lekarom. Na kraju 19. nedelje trudnoće, trebalo bi da imate tri do sedam kilograma više.

Vaša beba u 19. nedelja trudnoće

U periodu od 19. nedelje trudnoće, beba je duga oko 18 cm i teška oko 200 g, telašce vašeg fetusa doživljava neverovatne promene, zar ne?

Tokom 19. nedelje trudnoće bubrezi otpočinju produkciju urina, formiraju se senzorni delovi mozga a na bebinoj glavi pomalja se kosica.

U navedenom periodu dolazi i od formiranja lanuga, tananog sloja dlačica koje prekrivaju bebino telo. Istovremeno, dolazi i do fomiranja verniks kazeoze, lojne supstance koja štiti kožu bebe tokom rasta u materici.
Jedna zanimljiva informacija: ukoliko nosite devojčicu, sa 19 nedelja trudnoće njen uterus je uveliko formiran, a jajnici sadrže oko šest miliona jajnih ćelija. Fascinantno, zar ne?

Tokom 19. nedelje trudnoće bebina koža je obložena voštanom materijom koja se naziva vernix caseosa koja štiti kožu ploda od boranja ili oštećenja usled dejstva amnionske tečnosti.

Simptomi u 19. nedelje trudnoće

Nadamo se da su se do ovog perioda okončale vaše jutarnje mučnine. Ukoliko do toga nije došlo, posavetujte se sa svojim ginekologom o načinima eliminisanja istih. Đumbir i menta mogu poslužiti u ublažavanju pomenutih tegoba, ali se pre upotrebe bilo kakvih biljnih lekovitih sredstava konsultujte sa lekarom.

Konzumirajte manje, ali češće obroke radi smanjivanja simptoma mučnine. Istovremeno, održavanje optimalne hidratacije tela naročito je važno, kako u periodu mučnina, tako i tokom cele trudnoće.

Bol okruglih ligamenata u toku 19. nedelje trudnoće

Nakon prestanka mučnina, povremeno možete osećati određeni bol u predelu stomaka. Naime, u pitanju je bol okruglih ligamenata koji se obično javlja sa jedne strane abdomena, ili u predelu kuka. Ipak, u pojedinim slučajevima, bol se može javiti na obema stranama stomaka i širiti se ka preponama.

Okrugli ligamenti povezuju frontalni deo materice sa preponama. Napadi oštrog bola traju svega par sekundi, a može ih uzrokovati stajanje ili običan kašalj. Pokušajte da se sporije krećete nakon ustajanja ili često menjajte položaj tokom sedenja ili ležanja. Takođe, ne podižite ništa teško tokom trudnoće.

Gubitak kose posle 19 nedelja trudnoće

Ukoliko je kosa počela intenzivno da vam opada na početku trudnoće, znajte da će se taj proces usporiti u ovom periodu. Nakon 19 nedelja trudnoće vaša kosa može postati bujnija i sjajnija nego ikada, sada imate priliku da se ošišate.

Kada se obratiti lekaru?

U slučaju da bol okruglih ligamenata ne jenjava ni nakon perioda mirovanja, trebalo bi da se obratite lekaru, a isto važi i za svaku vrstu intenzivnijeg bola koja traje duže od nekoliko minuta.

Takođe, ukoliko je osećaj bola praćen simptomima kao što su groznica, povraćanje, krvarenje ili promenama vaginalnog sekreta, neophodno je da se odmah javite lekaru.

Istovremeno, imajte na umu da su glavobolje uobičajena pojava tokom drugog stanja. Ipak, ukoliko su glavobolje učestale i intenzivne, obratite se za pomoć lekaru, sa kojim se ujedno možete konsultovati o mogućnosti upotrebe široko dostupnih analgetika.

I upamti, skoro si na pola puta

Imajte na umu, do kraja 19. nedelje trudnoće, bićete na polovini ovog neverovatnog puta koji donosi novi život. Prošle ste kroz značajan broj prepreka i izazova, ali vas tek ono najvažnije očekuje.

Ne oklevajte da postavite pitanja stručnim licima o svemu što vas zanima. Saznanje što većeg broja činjenica o toku trudnoće i razvoju bebe učiniće da se osećate sigurnije i spremnije zakoračite u drugu etapu vaše trudnoće.