Amenoreja izostanak menstruacije, uzrok i lečenje

Šta je amenoreja?

Amenoreja je izostanak menstrualnog ciklusa tokom najmanje šest meseci. Lečenje ovog poremećaja zavisi od uzroka koji mogu biti hormonski poremećaji, nezdrava telesna težina, stres, upotreba određenih vrsta lekova, abnormalnosti u radu jajnika, genetski nedostaci, kao i dobroćudni ili zloćudni tumori. Veoma često se iza ovog poremećaja krije samo blaži i prolazni hormonski disbalans.

Odsustvo menstruacije ili amenoreja jeste pojava kada mlada žena napuni 16 godina, a još nije imala prvu menstruaciju. Takođe se odnosi i na to kada žene koje su prethodno imale redovne menstrualne periode, nemaju tri ili više ciklusa zaredom.

Postoji mnogo mogućih razloga za odsutne menstrualne periode. Ovo uključuje prirodne uzroke, kao što su trudnoća, i faktore načina života, kao što su telesna težina i nivo vežbanja. U nekim slučajevima, hormonski disbalans ili fizički nedostaci reproduktivnih organa mogu biti uzrok kašnjenja menstruacije.

Važno je da se javite svom lekaru, jer osnovni uzrok za kašnjenje menstruacije može zahtevati lečenje.

Postoje dve vrste odsutne menstruacije. Tip amenoreje zavisi od toga da li menstruacija nikada nije došla ili je došlo do nje, ali je onda prestala.

amenoreja

Primarna amenoreja

Primarna amenoreja se javlja kada mlada žena dostigne ili prođe 16. godinu života, a još uvek nije imala prvu menstruaciju. Većina devojaka će početi da dobija menstruaciju negde u dobi između 9 i 18 godina, ali 12 je prosečna starost.

Sekundarna amenoreja

Žena sa sekundarnom amenorejom je imala menstrualne periode, često u normalnim godinama, ali je propustila najmanje tri ciklusa (šest meseci). Oko 4% žena doživi sekundarnu amenoreju koja nije uzrokovana trudnoćom.

Razlog kašnjenja menstruacije

Koji je razlog kašnjenja menstruacije? Postoji nekoliko uzroka primarne ili sekundarne amenoreje. Neki su prirodni, poput trudnoće. Drugi imaju u osnovi uslove koji treba da se tretiraju.

Primarna amenoreja – uzrok kašnjenja menstruacije

Kada devojka dobije prvu menstruaciju kasnije od proseka, ovo nije nužno nenormalno. Međutim, moguće je da kasni početak označava ozbiljan zdravstveni problem. Poremećaj gena ili hromozoma, poput Tarnerovog sindroma ili adrenogenitalnog sindroma, može izazvati primarnu amenoreju. Ove bolesti mogu izazvati fizičke probleme sa reproduktivnim organima.

Hormonski problemi takođe mogu da izazovu kasno dobijanje menstruacije. Bolesti hipotalamusa i hipofize u mozgu mogu izazvati ovo. Tumori žlezda ili poremećaj kao što je sindrom policističnih jajnika takođe mogu da izazovu hormonsku neravnotežu.

Fizički nedostaci reproduktivnih organa mogu prouzrokovati da devojka ima primarnu amenoreju. To može da bude posledica od urođenih defekata, tumora ili infekcija koje su se desile u materici ili ubrzo nakon rođenja.

I gojaznost i poremećaji u ishrani (anoreksija) mogu da izazovu kasni početak menstruacije. Faktori životnog stila, kao što su preterano vežbanje i mentalni, emocionalni i fizički stres mogu da dovedu do kasnog dobijanja menstruacije.

Sekundarna amenoreja – razlog za kašnjenje menstruacije

Mnogi isti faktori koji uzrokuju primarnu amenoreju takođe mogu uzrokovati i sekundarnu. Prirodni uzroci propuštenih menstruacija, kao što su trudnoća, dojenje i menopauze, su najverovatniji razlozi za sekundarnu amenoreju.

Fizički i faktori životnog stila su uobičajeni razlozi za izostanak menstruacije. To mogu biti:

  • gojaznost
  • imati nizak procenat telesne masti
  • preterano vežbanje
  • ozbiljna anksioznost ili stres
  • brzo gubljenje težine.

Hormonski disbalans može izazvati da žena propusti menstrualni period. Ovo može biti od tumora u hipofizi ili problema sa štitnom žlezdom. Takođe može biti od policističnih jajnika ili preuranjenje insuficijencije jajnika.

Neki lekovi mogu da izazovu sekundarnu amenoreju. Antipsihotici, kao što su fenotiazin, i antidepresivi mogu biti krivi. Lekovi za krvni pritisak, uključujući rezerpin, i neki lekovi za hemoterapiju takođe mogu izazvati problem. Uzimajući kontraceptivne pilule, a zatim prekidanje sa njihovim korišćenjem – može dovesti do nekoliko meseci odsutnih perioda pred vraćanje ciklusa u normalu.

U retkim slučajevima, propušteni menstrualni period može biti simptom Ašermanovog sindroma. Ovo se dešava kada ožiljci u materici nakon operacije sprečavaju menstruaciju.

Kasni menstruacija a nije trudnoća

Zabrinuti ste zbog kašnjenja menstruacije, ali znate da niste trudni? Propušteni ili zakasneli menstrualni periodi se mogu desiti zbog mnogih razloga, osim trudnoće. Najčešći uzroci mogu da variraju od hormonalne neravnoteže do ozbiljnih medicinskih stanja.

Postoje dva perioda u životu žene kada je potpuno normalno da se menstruacija javlja neredovno: kada prvi put počinje, i kada počinje menopauza.

Tokom prve dve godine nakon dobijanja menstruacije, vaši hormoni i dalje mogu da se prilagođavaju. Ovo može dovesti do zakasnelih ili propuštenih perioda. Menopauza obično počinje kod žena starosti između 45 do 55 godina. Kako vaše telo prolazi kroz tranziciju, vaš normalan ciklus može postati nepravilan.

Većina žena obično imaju menstrualne periode na svakih 28 dana, u normalnom reproduktivnom dobu. Međutim, zdrav menstrualni ciklus se može kretati na svakih 21 do 35 dana. Ako vaš rok ne spada u okviru ovih opsega, to može biti zbog jednog od sledećih razloga.

Kasni menstruacija, a nije trudnoća – šta bi mogao biti uzrok?

Stres

Stres može da utiče na vaše hormone, promeni dnevnu rutinu, pa čak i da utiče na deo mozga odgovoran za regulisanje menstruacije – hipotalamus. Vremenom, stres može dovesti do bolesti ili naglog gojenja ili gubitk težine, što sve može uticati na vaš ciklus. Ako mislite da stres može izazvati odsutnu menstruaciju, treba vežbati tehnike opuštanja i pravljenje promena u načinu života.

Niska telesna težina

Žene sa poremećajima ishrane, kao što su anoreksija ili bulimija, mogu iskusiti propuštene periode. Težina koja je 10% ispod onog što se smatra normalnim opsegom za vašu visinu, može da promeni način na koji vaše telo funkcioniše i da zaustavi ovulaciju. Tretman za poremećaj u ishrani i gojenje na zdrav način mogu da vrate vaš ciklus u normalu.

Gojaznost

Baš kao što niska telesna težina može da izazove hormonalne promene, tako može i gojaznost. Vaš lekar će preporučiti dijetu i plan vežbanja, ukoliko utvrdi da je gojaznost faktor kašnjenja menstruacije.

Sindrom policističnih jajnika

Ovo je stanje koje uzrokuje da telo proizvede više muških polnih hormona, androgena. Ciste se mogu formirati na jajnicima kao rezultat tog hormonskog disbalansa. Ovo može da učini ovulacije neredovnim ili da prestanu u potpunosti.

Drugi hormoni, kao što je insulin, mogu takođe biti van ravnoteže zbog insulinske rezistencije, koja je povezana sa sindromom policističnih jajnika. Tretman za sindrom policističnih jajnika se fokusira na olakšavanje simptoma. Vaš lekar može propisati kontraceptivne pilule ili druge lekove za pomoć regulacije vašeg ciklusa.

Kontraceptivne pilule

Možete iskusiti promenu u svom ciklusu kada isključite kontraceptivne pilule iz upotrebe. Kontraceptivne pilule sadrže hormone estrogena i progestina, koji sprečavaju jajnike da oslobađaju jajnu ćeliju. Može potrajati i do šest meseci da vaš ciklus ponovo postane dosledan nakon zaustavljanja upotrebe ovih pilula. Ostale vrste kontraceptivnih sredstava koje se ugrađuju ili ubrizgavaju mogu izazvati izostanak menstruacije, takođe.

Hronične bolesti

Hronične bolesti, kao što su dijabetes i celijakija, mogu uticati na menstrualni ciklus. Promene nivoa šećera u krvi su povezane sa hormonalnim promenama, tako da slabo kontrolisan dijabetes može da izazove neredovne periode.

Celijakija izaziva upalu koja može dovesti do oštećenja u tankom crevu, koja može sprečiti da vaše telo apsorbuje ključne hranljive materije. Ovo može dovesti do kasnih ili propuštenih perioda.

Rana menopauza

Većina žena počinju u menopauzu između uzrasta od 45 do 55. žena koje razvijaju simptomi oko 40 godina ili ranije se smatralo da imaju ranu menopauzu. To znači da vaš snabdevanje jaje je bliži kraju, a rezultat će biti propuštena periode i na kraju kraj menstruacije.

Tegobe štitne žlezde

Preaktivna ili neaktivna štitna žlezda takođe može biti uzrok kašnjenja ili propuštenih perioda. Štitna žlezda reguliše metabolizam vašeg tela, tako da može uticati i na nivo hormona. Tegobe štitne žlezde se obično mogu tretirati lekovima. Posle tretmana, vaš period će se verovatno vratiti u normalu.

Amenoreja lečenje

Lečenje amenoreje zavisi od osnovnog uzroka koji izazivaju izostanak menstrualnog ciklusa. U nekim slučajevima, kontraceptivne pilule ili druge hormonske terapije mogu ponovo da dovedu do menstrualnog ciklusa. Amenoreja izazvana poremećajima štitne žlezde ili hipofize se može tretirati sa lekovima. Ako tumor ili strukturalna blokiranja stvaraju probleme, hirurgija može biti neophodna.

Ako vaš lekar smatra da su faktori životnog stila u korenu odsutne menstruacije, trebalo bi da možete da ispravite stanje sa jednostavnim promenama. Na primer:

  • umereno vežbajte
  • hranite se zdravo
  • održavajte normalnu težinu za svoje godine i visinu
  • spustite nivo stresa.