Bele naslage na jeziku

Beli jezik se može lako izlečiti održavanjem oralne higijene, u slučaju da nije povezan sa nekim ozbiljnijim zdravstvenim problemom. Ovaj članak će vam sažeto predstaviti ideju o uzrocima koji vašem jeziku mogu dati beličast izgled, zajedno sad ostupnim opcijama lečenja istih.

Zdrav jezik obično je ružičaste boje.Jezik može izgledati belo ili žućkasto u slučaju da oralna higijena nije na zadovoljavajućem nivou.Bakterije, gljivice, naslage i mrtve ćelije mogu se zadržavati na površini jezika zbog loše oralne higijene i dehidracije.

Ponekad “beli jezik” može biti povezan sa određenim zdravstvenim problemima poput kandidijaze, koja je uzrokovana nekontrolisanim rastom gljivice Kandida albikans. Pored kandidijaze, nekoliko drugih uzroka mogu izazvati “beli jezik”, a koji će biti komentarisani u daljem tekstu zajedno sa tretmanom i lekom za ovu bolest.

Mogući uzroci

“Beli jezik” obično ne predstavlja alarmantno stanje. Loša oralna higijena može uzrokovati pojavu naslaga, mrtvih ćelija i bakterija koje se talože na površini jezika dajući mu beličast izgled.

Disanje na usta može izazvati pojavu izraslina ili zapaljenje čula ukusa. Naslage, mrtve ćelije i bakterije mogu se taložiti unutar upaljenih izraslina, što jezik čini belim.Ponekad takvo stanje jezika može biti izazvano i dehidracijom.Neke ćelije na površini jezika mogu odumirati zbog dehidracije unutar izraslina, što može uzrokovati pojavu belih tačkica na jeziku.

Preterano pušenje cigareta i upotreba duvana može prouzrokovati stanje poznato kao leukoplakija, koju karakteriše pojava belih mrlja unutarušne duplje, uključujući i jezik.Ovo stanje je obično uzrokovano dugoročnim iritacijama usta i jezika.Leukoplakija može biti benigna, a može i prethoditi raku usne šupljine.

Drugi mogući uzrok belog jezika jeste tzv.Geografski jezik, gde se nepravilne i glatke crvene mrlje sa belim ivicama razvijaju na delovima jezika.

Još jedan od uzročnika belog jezika jeste crveni ravni lišaj. Ovaj hronični autoimuni poremećaj karakterističan je po pojavi belih čipkastih mrlja i otvorenih rana u ustima i na jeziku. Šta je tačan uzrok ove bolesti još nije poznato.Faktori koji mogu da utiču na pojavu ovakvog stanja su infekcija hepatitisom C, vakcina na hepatitis B, alergija na hranu i druge supstance i korišćenje nesteroidnih anti-inflamatornih lekova.

Povećan rast gljivice kandida albikans u ustima može izazvati oralnu kandidijazu, usled čega vaš jezik može ličiti na mleveni sir.Uporedo sa jezikom, bele fleke ili lezije mogu se takođe razviti i na unutrašnoj strani obraza.Lezije mogu biti bolne, može doći i do pojave krvarenja ako ih pokušate skinuti.

Ova pojava češća je kod odojčadi i ljudi sa oslabljenim imunim sistemom. Faktori koji mogu da pokrenu nastajanje kandidijaze jesu, produžena upotreba antibiotika i kortikosteroida, i zarazne bolesti kao što je HIV/AIDS ili rak i dijabetes.

Lek za bele naslage na jeziku

Ako su bele naslage na jeziku povezane sa nagomilavanjem ostataka i bakterijama na njegovoj površini, može biti izlečen održavanjem oralne higijene. Ovo stanje se može lako ublažiti svakodnevnim pranjem zuba i jezika, zajedno sa upotrebom zubnog konca.Ali u slučaju da je prouzrokovan lošim zdravstvenim stanjem, tada je potrebno primeniti odgovarajući medicinski tretman.

Ako je takvo stanje uzrokovano kandidijazom, trebalo bi primeniti odgovarajuću dijetu za kandidu i redovno održavati oralnu higijenu.Pogodna podloga za razvoj gljivica koje izazivaju kandidijazu su šećeri i prosti ugljeni hidrati, tako da bi valjalo razmisliti o isključivanju ovih stavki iz ishrane.Takođe možete razmotriti upotrebu probiotskih suplemenata.Kandidijaza može biti tretirana i nekim jednostavnim, efikasnim kućnim lekovima poput nezaslađenog jogurta, belog luka i mleka.Antigljivični lekovi potrebni su samo u slučaju kada je infekcija ozbiljnije prirode.

Za lečenje leukoplakije, neophodno je konsultovati se sasvojim lekarom, jer ove promene ponekad mogu biti pretkancerogenog karaktera. Dakle, samo provereni lekar može oceniti o kakvom stanju je reč, i utvrditi da li je medicinski tretman neophodan.Uglavnom, ovo stanje najčešće zavisi od održavanja oralne higijene i da li osoba izbegava duvan i alkohol. Ukoliko je potrebno, vaš lekar može ukloniti mrlje laserom. Ponekad se i hladna sonda može koristiti za zamrzavanje lezije.

Često za crveni ravan lišaj nije potreban medicinski tretman, ako lezije nisu ozbiljnei ne izazivaju bol i nelagodnost. U slučaju da su prisutni bol i upala, vaš lekar može prepisati sredstvo za ispiranje usta na bazi kortikosteroida, mast ili gel nakon procene stanja. Retinoidne masti i lekovi koji potiskuju imuni sistem mogu biti preporučljive, ali oni se obično ne koriste za lečenje crvenog ravnog lišaja.

Za ozbiljne infekcije kandidom kao i za prevenciju najbolje je piti posebnu čajnu mešavinu od većeg broja lekovitih biljaka.Saznajte više o čaju za kandidu i naručite online >>>Čaj protiv kandide>>>

Sledeći kućni lekovi mogu takođe napraviti olakšanje u slučaju pojave belih mrlja ili lezija na jeziku:

Ispirajte svoja usta nekoliko puta dnevno slanom vodom. Polovinu kašičice soli razmutite u čaši vode i ispirajte usta i grlo temeljno pre nego izbacite tečnost napolje. Možete koristiti i sredstvo za ispiranje usta da bi ste efikasno održavali oralnu higijenu.

Sastružite bele naslage na jeziku pranjem, u slučaju da nisu bolne.Prvo pospite malo soli na jezik, zatim ga očistite četkicom za zube, možete da koristite i specijalnu lopaticu za čišćenje jezika.

Soda bikarbona je delotvoran domaći lek u slučaju belih naslaga na jeziku.Njome je moguće proveriti nivo rasta bakterija u ustima. Samo pomešajte malu količinu sode bikarbone sa sokom od limuna i natrljajte mešavinu na jezik.

Pijte dosta vode tokom dana, jer beli jezik može lako biti izazvan dehidracijom. Preporučljivo je 8 do 10 čaša vode dnevno.

Ograničite unos alkohola i razmislite o prestanku pušenja, jer ove navike mogu samo pogoršati problem.
Ako se ovakvo stanje nastavi i posle primene uredne i redovne oralne higijene, trebalo bi da razmislite o tome da posetite svog lekara. Analizom vašeg jezika, lekar će obaviti odrđene dijagnostičke testove za utvrđivanje osnovnih uzroka bolesti belog jezika. Na osnovu rezultata tih dijagnostičkih testova, vaš lekar će prepisati odgovarajuće medikamente.