Minerali za regulaciju dijabetesa

Kada se otkrije šećerna bolest, prvo šta pacijent pita lekara je: „Sta smem da jedem?” Najveću brigu za zdravlje pokazuju u fazi otkrivanja bolesti i u kasnijim fazama, kada dijabet pokaže ružnije lice i jave se komplikacije. Međutim, kada se stabulizuje bolest, često dolazi do opuštanja i mnogo lagodnijeg odnosa prema načinu ishrane, što može da dovede do pogoršanja glikoregulacije.

A, način ishrane dijabetičara ne traži spartanska odricanja, gladovanje, niti izlaganje strogim režima koji će iscrpljivati organizam. Da bi živeo, organizmu su potrebne sve hranljive materije, dobro balanisranog odnosa, uz dovoljno vitamina minerala i vode.

Koji su minerali neophodni za dobru regulaciju šećerne boelsti

Magnezijum

Preporučena doza: deca (do četiri godine) 200 mg/dan, odrasli 400 mg/dan.
Magnezijum sa kalijumom predstavlja osnovni katjon ćelija. Aktivira procese razgradnje glukoze, učestvuje u sintezi holesterola i deluje direktno na neuromišićnu sprovodljivost.
– Potrebu za magnezijumom imaju naročito dijabetičari, starije osobe, oboleli od ateroskleroze, povišenog pritiska, zatvora i kamena u žučnoj kesi.

Izvori:

– žitarice
– pasulj
– grašak
– jezgrasto voće
– banane
– kukuruz
– džigerica
– zeleno lisnato povrće

Hrom

Preporučena doza: od 0,1 do 0,3 mg/dan
Zovu ga još i faktor tolerancije glukoze, jer sa vitaminom B3 i pojedinim aminokiselinama pravi organiske komplekse koji pomažu i povećavaju ulazak šećera u ćelije. Hrana bogata hromom, naročito pivarski kvasac, izuzetno povoljno utiče na dobru regulaciju šećerne bolesti.
– Mesec dana treba svakodnevno uzimati tri kašike pivarskog kvasca ili 2-3 tablete trovalnetnog hroma. Smatra se da aktivni oblik hroma sa insulinom postiže veću biološku vrednost i iskoristljivost. Takođe se smatra da hrom izuzetno povoljno utiče na smanjenje nivoa kolesterola u krvi, a može da poveća i količinu gvozda u transferinu.

Izvori:

– pivarski kvasac
– crni biber
– nerafinisani šećer
– celog zrna žitarice
– integralno brašno
– crni hleb
– mahunarke
hrom ne može da zameni insulin, ali insulin je neefikasan bez hroma.

Cink

Preporučena doza: deca i odrasli – 8 mg/dan
Neophodan je za rast, razmnožavanje i rad polnih žlezda, nadbubrega, gradnju kostiju i krvi. Učestvuje u ostvarivanju neuromišićne koordinacije i neuronskih prenosa. Sem što je neophodan za normalan rast, pomaže brže zarastanje rana i obnavljanje oštećenih tkiva. Nalazi se u mrežnjači oka, mlečnoj žlezdi, letri, mišićima, spermi, prostati i pankreasu.
Cink je neophodan za stvaranje rezervi insulina. On ne ulazi u sastav insulina, već pospešuje njegovo delovanje i sprečava razgradnju. Kompleks cink-insulin nalazi se u ćelijama pankreasa. Kada nema dovoljno cinka, poremećena je regulacija šećerne bolesti. Dijabetičarima je količina cinka u pankreasu dva puta manja od normalne.

Izvori:

– meso(naročito iznutrice)
– lešnik
– orah
– žumance
– divljač
– soja (naročito srnetina).
Cink treba uzimati sa mlekom jer sadrži pikolinsku kiselinu, sa kojom cink gradi helatne komplekse koji se najbolje apsorbuju u crevima. Iskorišćavanje cinka od-mažu alkohol i oralna kontraceptivna sredstva.