Nadutost, gorušica, mučnina i povraćanje zbog otežanog varenja hrane

[icegram campaigns=”19573″]
Obilje hrane i pića može da izazove otežano varenje i smetnje u varenju, što je najčešće praćeno bolom i nelagodom u gornjem delu stomaka. Prateći simptomi su često nadutost, gorušica, mučnina i povraćanje.

Preterano uzimanje hrane uglavnom dovodi do njenog predugog zadržavanja u želucu i crevima što vodi stvaranju gasova i nadimanju. Tome doprinosi i slabo žvakanje, brzo gutanje hrane, pogrešno kombinovanje namirnica i unošenje tečnosti za vreme jela.

Sve to ima za posledicu pojavu bola, sličnu kao što boli čir na želucu ili se oseća nelagodnost zbog otežanog varenja hrane.

Lešnici protiv gorušice

Ukoliko osećate ovakvu vrstu bola neophodno je da se konsultujete sa apotekarom ili lekarom opšte prakse. U otezano varenje mucninalečenju se preporučuju promena životnih navika, higijensko-dijetetski režim ishrane i davanje nekih lekova kao što su, na primer, antacidi. Antacidi se preporučuju za ublažavanje simptoma koji prate brzinu pražnjenja želuca, pa ih treba uzimati bar četiri puta dnevno, između obroka i uveče pred spavanje.

Ukoliko tegobe i pored lečenja traju više od osam nedelja, treba se obratiti specijalisti gastroenterologu.
Saveti o ishrani treba da budu od slučaja do slučaja. Oboleli najbolje zna koje mu namirnice ne prijaju i njih treba izbegavati.

Najviše gasove stvaraju pasulj, grašak, brokoli, prokelj, kupus, crni luk, soja i repa. Zato osobe koje imaju probleme sa otežanim varenjem treba da ograniče unos ovih namirnica. Tokom pripreme obroka od ovih namirnica treba dodati začine koji će eliminisati ili ublažiti stvaranje gasova, a to su đumbir, beli luk, semenke kima i komorača, peršuna i vlašca.

Preporučuju se obroci sa ribom, živinskim mesom, jogurtom, pirinčem, ječmom, medom, kukuruzom, krompirom, celerom, plavim patlidžanom, šargarepom, a od voća banane, ananas, dinje, kivi, jabuke, jagode i jezgrasto voće. Tako, na primer, osobe koje pate od gorušice treba da jedu povremeno lešnike ili badem, jer neutrališu višak kiseline i daju osećaj sitosti.

Tokom samolečenja često se uzima soda bikarbona, koja deluje brzo i potpuno neutrališe želudačnu kiselinu. Međutim, treba biti veoma obazriv, jer bikarbona soda sadrži suviše natrijuma i opasna je kod dugotrajne primene. Umesto da koristite sodu bikarbonu, popijte čašu soka od sirove šargarepe, jer ona ne samo što neutrališe višak želudačne kiseline nego i brzo uspostavlja normalnu funkciju želuca.

Saveti za smanjenja posledica otežanog varenja nadutosti, gorušice, mučnine i povraćanja

Izbegavajte unos većih količina alkoholnih i gaziranih pića.
Izbegavajte masna i previše začinjenajela.
Jedite 5 puta dnevno (3 glavna obroka i 2 užine).
Posle obilnog obroka prošetajte.
Spavajte sa blago uzdignutim gornjima delom tela, da bi se sprečilo vraćanje želudačnog sadržaja u jednjak.
Izbegavajte stres.
Ne nosite pretesnu odeću.
Večerajte najmanje 3 sata npe odlaska na spavanje.
Izbegavajte lekove koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu.

Simptomi koji ukazuju da se ne radi o “prostoj” smetnji sa varenjem, već o organskom oboljenju su:
Bol između lopatica i oko pojasa koji se širi prema ledjima.
Žutica i povišena temperatura.
Stalno povraćanje i krvarenje iz dngesgavvog trakta.
Ovo stanje zahteva detaljnije ispitivanje kao i pomoć specijalste gastroenterologa.

Ako ste preterali…

U narodnoj medicini se za ublažavanje tegoba izazvanih lošim varenjem kao što nadutost, gorušica, mučnina i povraćan koristi lekovito bilje kao što su: kamilica, kim, matičnjak, majčina dušica, koren anđelike, maslačak, nana, korijandar i drugi. Postoje gotove mešavine lekovitog bilja koje možete nabaviti u apoteci, a neke možete pripremiti sami.

Povezano>>> Ako patite od gorušice, ovo je rešenje

Čaj od anđelike
Dve ravne kašike korena anđelike (Angelica silvestris) preliti sa pola litra ključale vode i ostaviti da odstoji 30 minuta. Procediti i piti tri puta na dan no kašiku pre jela.

Čaj od kima
Kafenu kašičicu kima, najbolje sveže samlevenog, preliti sa 200 ml prokuvane vode i ostaviti da odstoji pola sata. Procediti i piti po šolju 2-3 puta na dan, kod nadutosti i probavnih smetnji.

Sok svežeg kupusa protiv gorušice
Potrebno je da uzimate čašu soka od svežeg kupusa (najbolje pripremljenog u sokovniku) natašte svakog dana tokom dužeg vremena.

Papaja i ananas protiv gasova
Pripremite sok od polovine papaje i trećine ananasa. Dodajte isto toliko negazirane vode. Sok piti u gutljajima tokom dana, jer sadrži enzime bromelin i papajin koji pomažu varenje.

Đumbir protiv mučnine
Mogu se žvakati komadići svežeg ili kandiranog đumbira ili uzimati tablete ili piti čaj od đumbira.

Čaj od koprive
Priprema se od cele koprive a služi za otklanje gorušice i za čišćenje creva. U dva litra vode stave se tri kašike usitnjene koprive da odstoje 10 do 20 sati. Nakon toga se kuva poklopljena 30 minuta na tihoj vatri. Ohlađen napitak procediti i piti ppe jela no šolju.

Slično>>> 7 proverenih lekova protiv nadutosti stomaka