Problemi s podočnjacima i kako ih rešiti

Problemi sa podočnjacima prate mnoge žene. Ako i vi patite od natečenih podočnjaka ili tamnih kolutova oko očiju koristiće vam saveti iz člana u nastavku.

Uzroci problema sa podočnjacima

Uzroci pojave podočnjaka su mnogostruki.

Najznačajniji faktor je genetika, a zatim slede spoljni faktori:
–  izlaganje suncu,
–  pušenje,
–  loša ishrana (povećan unos soli i premali unos vode),
–  određene bolesti (promene u radu štitne žlezde i bubrega) te
–  starenje kože (slabljenje vezivnog tkiva, spuštanje lica i prodor masnog tkiva iz očne duplje što daje utisak natečenosti).

problemi s podocnjacima

Problemi sa podočnjacima u pravom smislu označavaju zaostajne promene usled slabe cirkulacije i drenaže, zbog čega se krv nakuplja na području oko očiju i ne odlazi.

Tipovi podočnjaka

Razlikujemo dva osnovna tipa podočnjaka:

Nateceno podočnjaci – kod kojih dolazi do zaostajanja vode i / ili masnog tkiva.

Tamne kolutove – usljed povećanog pritiska krv prodire van zida krvnog suda u tkivo gde se razgrađuje. Usled razgradnje krvi nastaje pigmentacija koja daje izgled tamnih kolutova.
Ublažavanje podočnjaka

Problemi sa podočnjacima mogu se ublažiti i smanjiti na više načina. U nastavku sledi nekoliko jednostavnih saveta:

Pripazite na ishranu, izbegavajte hranu bogatu solima i pobrinite se da unosite dovoljno vitamina K (zeleno i lisnato povrće) i B12 (crveno meso, riba, jaja, mleko) te antioksidansa (mahunarke, bobičasto voće) i vitamina C (agrumi, paprika, zeleno lisnato povrće).

Povezano >>>Kako se osloboditi tamnih kolutova oko očiju

Pijte dovoljno vode koja će podstaći cirkulaciju i pospešiti uklanjanje štetnih materija iz organizma.

Pokušajte dovoljno spavati jer neispavanost, umor i stres smanjuju cirkulaciju, ali i remete rad nadbubrežne žlezde koja je odgovorna za regulaciju količine vode i minerala u organizmu.

Redovno vežbajte.

Priuštite sebi tretman hladnim oblogama za oči. Oni će suziti krvne sudove, a time i smanjiti vidljivost podočnjaka.

Pripazite pritom da oblozi ne budu prehladni jer bi usled toga moglo doći do pucanja kapilara, a područje oko očiju moglo bi postati sklono upalama. Odvojite 10-ak minuta samo za sebe, pustite opuštajuću muziku, lezite i zatvorite oči. Kao oblog mogu Vam poslužiti jednostavne stvari: sveži krastavci, korištene vrećice zelenog ili ruskog čaja, blazinice natopljene kamilicom ili ružinom vodicom.

Područje oko očiju obavezno zaštitite od sunčevih zraka, koristite kremu sa zaštitnim faktorom, nosite naočare ili nabavite trendi šešir.

Područje oko očiju negujte posebnim proizvodima. Zbog male količine žlezda lojnica koža područja oko očiju osetljivija je na spoljne uslove od ostatka kože lice. Proizvodi za negu područja oko očiju svojim su formulama posebno prilagođeni tom izuzetno osetljivom području s vrlo tankom kožom. Većina ih je i dermatološki i oftalmološki ispitana što ih čini sigurnim. Zavisno o vrsti podočnjaka izaberite odgovarajuću negu.