Proliv i ishrana

Ako imate problema sa stomakom i patite od dijareje, trebalo bi da znate šta smete da jedete u takvoj situaciji. Veoma je važno da znate koja hrana će ublažiti vaše tegobe i pomoći u izlečenju dijareje. Takođe, treba da znate koju hranu treba da izbegavate.

Koju hranu treba jesti kada imate proliv:

1. Beli pirinač i pire krompir
Da biste izbegli uznemirenost stomaka jedite hranu koja u sebi sadrži veoma malo masnoće. Ova hrana će vam najviše prijati. Pored toga se i lako vari jer sadrži veoma malo vlakana. Za najbolji učinak, preporučljivo je ne mešati ove namirnice sa drugom hranom. Jedite ih bez ikakvih dodataka kako biste sprečili grčeve u stomaku.

2. Borovnica
Borovnice se u Švedskoj tradicionalno koriste za lečenje raznih bolesti. Ono što ovo voće čini veoma korisnim jeste činjenica da sadrži tanine. Tanin je biljno jedinjenje koje pomaže u smanjenju oticanja, kao i u smanjenju lučenja sluzi i drugih tečnosti organizma.
One su takođe izvor rastvorljivih vlakana. Ako ne možete da žvaćete suve bobice, možete da ih izmeljete i napravite od njih čaj koji leči dijareju. Ovo voće ima i antibakterijska svojstva. Ovi antioksidansi pomažu telu da se izbori sa dijarejom.

3. Barena piletina
Ovo bi bio najbolji izvor proteina tokom bolesti, jer se najlakše vari. Masnoće i ulja se teško rastvaraju u telu i samim tim treba da izbegavate prženu ili dinstanu hranu.

4. Pire od jabuka
Kao i banane, i jabuke su odličan izvor pektina. Veći efekat postižete kada skuvate jabuke, jer će vaš organizam lakše svariti kuvane nego sirove jabuke. Kuvanje jabuka će takođe pomoći da iz njih izvučete hranljive sastojke kao što su pektin i neophodni šećeri.

5. Biljni čaj
Menta i kamilica su čajevi koji pomažu u ublažavanju dijareje. Pored toga što ublažavaju vaše tegobe, ovi čajevi su ukusni i umirujući.
Kamilica – Ovaj čaj ublažava upalu i smiruje stomačne grčeve. Efektivan čaj protiv dijareje se pravi od cvetova ove biljke.
Menta – Ovaj čaj ima umirujuće dejstvo. Takođe se smatra da smanjuje gasove i da ima umirujuće dejstvo na digestivni trakt. Kada se stomačni mišići opuste zahvaljujući ovom čaju, dijareja prestaje.

6. Jogurt

Iako bi trebalo da izbegavate mlečne proizvode kada patite od dijareje, jogurt je izuzetak od ovog pravila. To je zbog toga što kvalitetan jogurt u sebi sadrži žive kulture, koje bakterije dovode u normalu. Naučno su poznate kao Bifidobakterijum i Laktobacilus acidofilus.

7. Krekeri i tost od belog hleba

Proizvodi od celih žitarica se uzimaju kada vaša creva rade normalno, jer se tada mogu lako svariti. Međutim, kada patite od dijareje, preporučljivo je da se držite već prerađene hrane bogate žitaricama, jer se ona lakše vari. Bez ljuske, so u ovim namirnicama pomaže da se one rastvore u organizmu lako, pomažući u uspostavljanju ravnoteže elektrolita.

8. Banane
Ovo je najbolji izbor voća kada imate uznemireni digestivni sistem. Banane su bogate rastvorljivim vlaknima, što će unormaliti vašu stolicu. To je zato što banane sadrže pektin koji apsorbuje tečnost u crevima i time omogućava lagan prolazak stolice. Inulin je takođe rastvorljivo vlakno koje se nalazi u bananama. On pomaže razvoj korisnih bakterija u crevima. Još jedna prednost banana je to što su bogate kalijumom. Kalijum pomaže tako što nadoknađuje elektrolite koje vaš organizam gubi tokom dijareje.

Saveti i upozorenja za lečenje dijareje

1. Nikako nemojte piti sok od jabuka
Glavni razlog da ne pijete ovaj sok je to što on deluje kao prirodni laksativ. On bukvalno predstavlja „lek za konstipaciju“. Umesto da pijete sok od jabuka, možete pojesti pire od jabuka. Takođe ne bi trebalo da jedete sirove jabuke umesto pirea od jabuka. Takođe bi trebalo da se držite čaja bez kofeina, jer ukoliko popijete taj čaj umesto biljnog, možete produžiti dijareju. Aditive kao što su šećer, med i mleko obavezno treba izbegavati u ovakvoj situaciji. Oni će samo produžiti vaše tegobe, pa ih zato treba izbegavati i u čaju.

2. Izaberite jogurt obogaćen kulturama
Obavezno čitajte šta piše na pakovanju jogurta i izaberite onaj koji je obogaćen kulturama. Kao što je ranije napomenuto, ovaj jogurt ima kulture koje stvaraju ravnotežu bakterija u vašem organizmu. Takođe treba proveriti da li su dodati šećeri, njihov nivo treba da bude minimalan jer imaju negativno dejstvo na one koji pate od dijareje. Ako vam ne smeta kiseo ukus jogurta, bolje je da konzumirate običan jogurt nego da prolongirate svoju bolest.

3. Jedite jednostavnu hranu
Servirajte i konzumirajte jednostavna jela. To će vam pomoći da izbegnete negativne efekte. Kao što je već napomenuto, masnoće so loše po vas i mogu još više pogoršati vaše stanje.

4. Izbegavajte sportske napitke
Sportska pića pogoršavaju dijareju , jer sadrže visok nivo šećera. Izgubljenu tečnost iz organizma nadoknadite tako što ćete piti veću količinu vode. Pijte oko 6-8 čaša vode dnevno. Vlakna su takođe odlična alternativa za normalan rad creva.

5. Izbegavajte određenu vrstu hrane
Neke namirnice će pogoršati dijareju, dok će je druge lečiti. Začinjena, ljuta i masna hrana, kao i mlečni proizvodi su primer hrane koju treba izbegavati kada bolujete od dijareje. Jedini mlečni proizvod koji možete koristiti je jogurt obogaćen kulturama. Još jedan razlog da izbegavate ovaj tip hrane je to što će ona izazvati povraćanje kod osoba obolelih od dijareje. U slučaju da nakon konzumiranja čvrste hrane počnete da povraćate, bolje je da prestanete da jedete tu hranu i da nađete neku alternativu.

Kada treba posetiti lekara

Ponekad je potrebno da posetite lekara, jer neke bolesti donose u vaš organizam više parazita i bakterija, pa će vam samim tim biti potrebna medicinska nega. Ako tokom celog dana imate dijareju praćenu visokom temperaturom, potrebno je da se hitno obratite lekaru, jer to može biti znak nekog ozbiljnijeg oboljenja.