Valunzi su jedan od najčešćih simptoma koje osećaju žene u toku menopauze. Tačnije, više od polovine žena u menopauzi i 75-85% žena koje su u post menopauzi osećaju valunge.
Valunge izazivaju fluktuacije hormona koje nastaju tokom menopauze. Srećom, sve što žene treba da urade da bi se nosile sa tim simptomima, su male životne promene. Nastavite da čitate kako biste naučili sve o valunzima, simptomima, uzrocima, lečenju i nošenju sa tim stanjem.
Koliko traju valunzi ?
Iako vreme, trajanje, učestalost i ozbiljnost generalno varira među ženama, valunzi u menopauzu (klimaksu) obično počinju u godinama pre poslednje menstruacije i traju od 6 meseci do 15 godina.
O valunzima
Šta su valunzi ?
Valunzi su vazomotorni simptomi menopauze. To znači da valunzi mogu poremetiti normalni rad krvnih sudova, zbog čega se oseća jaka toplina u telu, obliva vas znoj, a postoje i drugi simptomi, koji variraju od blagih do jakih.
Koliko traju valunzi u menopauzi i koliko su učestali varira od žene do žene. Valunzi se mogu javiti u bilo koje doba dana ili noći, iako se često zovu noćna preznojavanja, kada ih imate dok spavate.
Žene sa valunzima (koji se javljaju zbog menopauze) obično imaju jedinstvene simptome. Neke žene osećaju blage simptome i to neredovno, a kod drugih se javljaju jaki simptomi nekoliko puta na dan.
Znaci i simptomi valunga u klimaksu
Ovo su najčešći znaci i simptomi valunga:
- Iznenadni, jak osećaj vrućine. Može se javiti u licu, vratu, rukama, torzu i ponekad, celom telu.
- Ubrzani ili iregularani otkucaji srca i puls. Preskakanje srca se takođe može javiti.
- Rumenilo u obrazima. Ovaj simptom je posebno vidljiv kod žena sa svetlijim tenom.
- Znojenje može biti blago ili jako.
- Osećaj jeze. Jeza često prati valunge, iako ponekad, žene osećaju samo hladnoću.
- Poremećaj sna. Noćno preznojavanje može poremetiti san i izvesti umor ili nesanicu.
- Drugi simptomi. Mučnina, vrtoglavica, anksioznost i glavobolja si drugi simptomi koji se mogu javiti zajedno sa valunzima.
Iako svaka žena oseća valunge na način koji je specifičan za nju, neke imaju veće šanse da imaju jače i duže simptome menopauze. Žene koje uzimaju tamoksifen, lek za rak dojke, mogu osećati jače i duže valunge. Takođe, kod žena koje su imale histerektomiju valunzi u menopauzi se često osećaju jače i vremenski duže.
Saznajte više>>> Kako olakšati tegobe koje izazivaju valunzi
Valunzi u menopauzi uzroci
Hormonski uzroci
Najčešći uzrok valunga kod žena u menopauzi je što se menja nivo estrogena u telu. Estrogen ima direktan uticaj na hipotalamus, deo mozga odgovoran za kontrolu apetita, san i telesnu temperaturu.
Snižen nivo estrogena može zbuniti hipotalamus, zbog čega on može osećati na se telo pregreva. Ovo izaziva unutrašnju lančanu reakciju pa se kod žena u menopauzi osećaju valunzi. Pored ovih hormonskih, normalnih uzroka valunga, drugi zdravstveni problemi takođe mogu izazvati valunge.
Drugi uzroci valunga
Valunzi se mogu javiti zbog nekih lekova a takođe i neki zdravstveni problemi mogu izazvati osećaj valunga. Iz tog razloga, žene za koje je malo verovatno da su u menopauzi ili žene koje imaju druge neobjašnjive simptome, treba da razgovaraju sa lekarom kako bi otkrile uzroke zbog kojih se javljaju valunzi.
Bolesti koje mogu izazvati valunge:
- Panični poremećaj
- Infekcija
- Gojaznost
- Šećerna bolest
- Hiperhidroza
- Poremećaj štitne žlezde
- Rak
Lekovi koji izazivaju valunge:
- Raloksifen (lek za osteoporozu)
- Tamoksifen (lek za rak dojke)
- Gonadotropin analozi (na primer, nafarelin)
Kako se nositi sa valunzima
Srećom, žene koje osećaju valunge tokom menopauze imaju nekoliko načina na koje se mogu nositi sa njima. U većini slučajeva, jednostavni koraci se mogu preduzeti da se ublaže valunzi u menopauzi ili za njihovo sprečavanje. Takođe, izbegavanje uzročnika može pomoći da se valunzi spreče.
Jednostavne, svakodnevne promene koje mogu pomoći ženama koje su u menopauzi da se izbore sa valunzima su:
- Korišćenje ventilatora, klima uređaja i malih ručnih ventilatora
- Izbegavajte situacije u kojima vas požuruju, pošto stres može brzo podići telesnu temperaturu i često uzrokuje valunge u menopauzi
- Tokom dana i noći, neka vam bude pri ruci ledena voda
- Pre spavanja, okupajte se hladnom vodom
- Koristite pamučnu posteljinu i izbegavajte svilu i sintetiku
- Nosite hladni oblog ispod ili blizu jastuka i često ga prevrćite, kako bi ostao hladan
Valunzi u menopauzi mogu da se pojačaju usled faktora kao što su:
- Toplo okuženje (na primer, toplo vreme, sauna)
- Uređaji koji odašilju toplotu (na primer, kamin, fen za kosu, radijator, pegla)
- Stres
- Anksioznost
- Vruća i začinjena hrana i piće
- Pušenje cigareta
- Prečesto konzumiranje kofeina, alkohola i šećera
Manje životne promene i izbegavanje ovih uzročnika mogu napraviti veliku razliku kod žena koje su u menopauzi i pate od valunga. Ove mere često smanjuju učestalost i intenzitet valunga, ali na koren problema (hormonske promene) nažalost, ne mogu da utiču.
Valunzi u menopauzi lečenje
Ukoliko vam prethodne tehnike nisu pomogle, postoje druge mere koje možete isprobati za lečenje valunga u menopauzi. Dnevno ponašanje može uticati na to kako žena oseća valunge. Na primer, ljuta hrana ili previše vina može uzrokovati valunge. Povećanje stresa na poslu ili kod kuće može izazvati valunge. Promene životnih navika su dvostruke: neke strategije se fokusiraju na izbegavanje uzročnika, a druge su skoncentrisane na poboljšanje zdravlja.
Najlogičnije i najbezbednije je da počnete sa manje invazivnim promenama, pa ako one ne deluju, polako pređete na veće. Obzirom da su uzrok valunga hormonske promene, najbolje je rešavati koren problema. Prirodna i alternativna medicina nudi vam jednostavan i bezbedan način da izbalansirate hormone, pogotovo zajedno sa promenama u navikama.
U drastičnijim slučajevima, može biti potrebno uzimanje lekova ili čak operacija, mada je ovo rizično zbog nuspojava i pristupa se sa oprezom. Osim hormonske terapije, postoje lekovi koji efektno deluju na valunge u menopauzi. U ove lekove spadaju:
- Selektivni inhibitori serotonina
- Lekovi za krvni pritisak
- Blagi sedativi
- Lekovi protiv napada
Važno je znati da iako ovi lekovi pomažu da se eliminišu valunzi u menopauzi, imaju potencijalne nuspojave, od kojih neke zasenjuju potencijalne benefite.
Šta još možete uraditi da se umanje valunzi u menopauzi:
- Vežbajte sporo disanje, iz dijafragme
- Jedite izbalansiranu ishranu
- Uzimajte 800 miligrama vitamina E dnevno
- Pazite na unos B vitamina
- Povećajte unos sojinog proteina