ALP nalaz krvi
Čemu služi ovaj test?
Alkalna fosfataza (ALP) nalaz krvi se koristi pri otkrivanju bolesti jetre ili koštanih poremećaja.
- Kod oboljenja koja zahvataju jetru, oštećene ćelije jetre u krv ispuštaju povećane količine ALP (alkalna fosfataza) .Krvna slika se često koristi za otkrivanje blokiranih žučnih puteva jer je nivo ALP naročito visok na ivicama ćelija koje se spajaju da bi formirale žučne kanale. Ako je jedan ili više njih preprečeno, na primer, usled tumora, onda će nivo ALP u krvi biti visok.
- Svako oboljenje koje utiče na razvoj kostiju ili izaziva povećanu aktivnost koštanih ćelija, može da utiče na nivo ALP u krvi.Alkalna fosfataza može da se koristi, na primer, za otkrivanje kancera koji su se proširili na kosti ili kao pomoć pri dijagnostikovanju Padžetove bolesti (bolest kostiju nepoznatog uzroka – češća kod muškaraca), oboljenja koje dovodi do malformacije kostiju. Alkalna fosfataza test se ponekad koristi i kao monitoring lečenja Padžetove bolesti ili drugih oboljenja kostiju, poput nedostatka vitamina D.
Ako rezultati testa pokažu povišen nivo ALP, ali nije jasno da li je to posledica bolesti jetre ili kostiju, može da se uradi test izoenzima alkalna fosfataze da bi se ustanovio tačan uzrok. Da bi se utvrdilo da li je u pitanju bolest jetre ili bolest kostiju laboratorija treba da uradi i GGT (gama glutamil transferaza) test i/ili test 5’-nukleotidaze. Nivo GGT i 5’-nukleotidaze u krvi su povišeni kod bolesti jetre, dok kod bolesti kostiju nisu.
Povezano>>> GGT u krvi normalne vrednosti i jetrene probe
Zašto je potrebna ova analiza krvi i zašto je za pacijenta bitna alkalna fosfataza ?
ALP test može da bude deo rutinskog laboratorijskog ispitivanja, često uz grupu drugih analiza krvi koje se zovu panel jetre. Obično se obavlja zajedno sa još nekoliko drugih testova kada pacijent ima simptome bolesti jetre ili kostiju.
U znakove i simptome procesa na jetri spadaju:
- malaksalost, umor
- gubitak apetita
- mučnina, povraćanje
- oticanje trbuha i/ili bolovi u trbuhu
- žutica
- tamna mokraća, bleda stolica
- svrab (pruritus)
U neke od znakova i simptoma koji ukazuju na proces na kostima spadaju:
- bol u kostima i/ili zglobovima
- učestali prelomi kosti
- deformisane kosti
Šta znače rezultati testa (ALP nalaz krvi)?
Povišen nivo ALP obično znači da ili postoji oštećenje jetre ili je u pitanju oboljenje koje izaziva povećanu aktivnost koštanih ćelija.
Ako i drugi testovi za jetru pokazuju povišene vrednosti bilirubina, AST (aspartat transaminaza) ili ALT (alanin transaminaza), povišeni nivo ALT obično potiče iz jetre. Ako je povišen i nivo GGT (gama glutamil transferaza) ili 5’-nukleotidaze, onda je visok nivo ALP posledica bolesti jetre. Ako su nalazi oba ova testa u granicama normalnih vrednosti, onda je povišeni nivo ALP nastao usled oboljenja kostiju. Slično tome, ako je nivo kalcijuma i/ili fosfora abnormalan, ALP obično potiče iz kostiju.
Ukoliko na osnovu znakova i simptoma ili rezultata rutinskih testova nije jasno da li je nivo ALP povišen zbog oboljenja jetre ili kostiju, onda je može da bude neophodno da se uradi analiza krvi tj. test izoenzima ALP da bi se ustanovilo odakle potiče ALP – iz kostiju ili jetre.
Alkalna fosfataza kod bolesti jetre
ALP nalazi krvi se procenjuju zajedno sa drugim testovima za bolesti jetre. Kod nekih oblika bolesti jetre, kao što je hepatitis, Alkalna fosfataza se mnogo manje uzima u obzir nego AST i ALT. Kada su blokirani žučni kanali (obično usled žučnog kamenca, ožiljaka od ranijeg kamenca ili operacije, kao i usled kancera) nivo ALP i bilirubina može da bude mnogo viši od AST ili ALT. Nivo ALP može da bude povišen i usled kancera jetre.
Povezano>>> Povišeni enzimi jetre AST i ALT
Alkalna fosfataza kod bolesti kostiju
Kod nekih oboljenja kostiju, kao što je Padžetova bolest, kada kosti počinju da se uvećavaju i deformišu, ili kod nekih oblika kancera koji se šire na kosti, nivo ALP može da bude povišen.
Ako se pacijent uspešno leči od Padžetove bolesti, onda će nivo ALP opasti ili će se vremenom vratiti na normalnu vrednost. Ako pacijent reaguje na terapiju za kancer kostiju ili jetre, nivo ALP bi trebalo da se smanji.
Umereno povišena Alkalna fosfataza može da bude posledica oboljenja kao što su Hodžkinov limfom, kongestivno zatajenje srca, ulcerozni kolitis i neke bakterijske infekcije.
Alkalna fosfataza smanjena
Nizak nivo ALP (Alkalna fosfataza smanjena ) može da se javi povremeno nakon transfuzije krvi ili operacije bajpasa srca. Nedostatak cinka može da izazove pojavu niskog nivoa ALP. Redak genetski poremećaj koštanog metabolizma koji se zove hipofosfatazija može da dovede do ozbiljnog, produženog niskog nivoa ALP.
Smanjena alkalna fosfataza može da se javi ako kod pacijenta postoji neuhranjenost.Nedostatak proteina kao i Vilsonova bolest (poremećaj metabolizma bakra u organizmu), takođe mogu da budu mogući uzroci sniženog nivoa ALP.Smanjena lakalana fosfataza kod žena je češća nego kod muškaraca jer neki oralni lekovi za kontracepciju mogu da utiču na smanjenja ALP-a.
Šta bi još trebalo da znamo?
Alkalna fosfataza u trudnoći često nije na normalnom nivou. Trudnoća može da izazove povišeni nivo ALP. Privremeno povišen nivo se viđa i u toku zarastanja preloma kosti.
Deca i adolescenti normalno imaju viši nivo ALP od odraslih osoba jer se njihove kosti razvijaju, a nivo ALP je često veoma visok tokom naglog rasta, što se kod dečaka i devojčica dešava u različitom uzrastu.Zato povišena alkalna fosfataza kod dece nije razlog za brigu.
Neki lekovi mogu da utiči na nivo ALP. Na primer, oralni kontraceptivi mogu da snize nivo, dok antiepileptici mogu da ga podignu.
Alkalna fosfataza (ALP)
Poznata i kao: alkalinska fosfomonoesteraza, fosfomonoesteraza, glicerofosfataza, alkalinska fosfohidrolaza, alkalin fenilna fosfataza, ortofosforni-monoestar fosfohidrolaza
Formalni naziv: alkalna fosfataza
Povezani testovi i analize: AST (aspartat transaminaza), ALT (alanin transaminaza), GGT (gama glutamil transferaza), bilirubin, panel jetre, koštani markeri, izoenzimi alkalne fosfataze, koštana ALP