Perikarditis (upala srčane maramice) simptomi, lečenje, posledice

Šta je perikarditis?

Perikarditis je upala perikarda, dva tanka sloja tkiva u obliku kese koji okružuju srce, drže ga na mestu i pomažu mu u radu. Drugim rečima, perikarditis je upala srčane maramice, odnosno srčane kese. Kako ne bi dolazilo do trenja između ova dva sloja tkiva, između njih se nalazi mala količina tečnosti koja ih razdvaja.

Uobičajeni simptomi upale srčane maramice su bolovi u grudima, do kojih dolazi usled upale slojeva srčane kese i mogućeg trljanja o srce. Osećaj koji izaziva perikarditis može da bude sličan bolu kod infarkta. Ukoliko imate bol u grudima odmah pozovite hitnu pomoć jer je moguće da imate infarkt.

Ukratko o perikarditisu

Upala srčane maramice može da se pripiše različitim faktorima, uključujući i virusne, bakterijske, gljivične i druge infekcije. Drugi mogući uzroci su infarkt ili operacija srca, druga oboljenja, povrede i lekovi.

Perikarditis može da bude akutni, što znači da se događa iznenada i obično ne traje dugo (najčešće nekoliko nedelja), ili hronični, što znači da se razvija postepeno i da lečenje traje duže (obično šest meseci ili duže). I akutni i hroni;ni perikarditis mogu da naruše normalni srčani ritam ili funkciju, a moguće je, mada retko, da budu i uzrok smrti.

perikarditis posledice

Prognoze

U većini slučajeva upala srčane maramice je blaga i prolazi sama uz mirovanje i jednostavno lečenje. Ponekad je potrebno intenzivnije lečenje da bi se sprečile komplikacije koje može da izazove perikarditis.

U zavisnosti od toga da li je perikarditis akutni ili hronični, oporavak može da traje od nekoliko dana ili nedelja pa do više meseci.

Drugi nazivi za perikarditis

  • idiopatski perikarditis (bez poznatog uzroka)
  • akutni perikarditis
  • hronični perikarditis
  • efuzno konstriktivni i konstriktivni („srce u oklopu“) perikarditis (oblici hroničnog perikarditisa)
  • rekurentni (ponavljajući) perikarditis

Perikarditis uzrok

Uzrok upale srčane maramice, odnosno perikarditisa je često nepoznat, mada je virusna infekcija čest uzrok. Perikarditis se često javlja nakon respiratorne infekcije. Hronični, odnosno rekurentni perikarditis je česta posledica autoimunih poremećaja poput lupusa, skleroderme i reumatoidnog artritisa, oboljenja kod kojih imuni sistem stvara antitela koja greškom napadaju tkiva ili ćelije sopstvenog organizma.

Drugi mogući uzroci perikarditisa

  • infarkt i operacija srca
  • otkazivanje rada bubrega, HIV/AIDS, kancer, tuberkuloza i drugi zdravstveni problemi
  • povrede usled nesreće ili radioterapija
  • pojedini lekovi poput fenitoina (antiepileptika), varfarina i heparina (lekovi za razređivanje krvi) i prokainamida (leka za lečenje neujednačenih srčanih otkucaja/aritmija)

Ko je izložen riziku od nastanka perikarditisa?

Upala srčane maramice može da se javi kod svakoga, bez obzira na starost, mada se kod muškaraca starosti od 20 – 50 godina javlja češće nego kod drugih. Od onih kod kojih je uspešno završeno lečenje akutnog perikarditisa, kod 15 – 30% može ponovo da se javi, a kod veoma malog broja može da preraste u hronični.

Simptomi i dijagnostikovanje perikarditisa

Perikarditis simptomi

Najčešći simptomi akutnog perikarditisa su oštri, probadajući bolovi u grudima koji nastupaju brzo. Obično se bol javlja u srednjem delu leve strane grudnog koša, a moguć je i bol u jednom ili oba ramena.

Simptomi upale srčane maramice mogu biti specifični.Sedenje i naginjanje napred  ublažavaju bol, dok ga ležanje i duboko disanje pojačavaju. Neki pacijenti bol u grudima koji izaziva perikarditis opisuju kao tup ili kao pritisak u grudnom košu.

Bol u grudima koji izaziva upala srčane maramice može da liči na infarkt. Ukoliko osetite bol u grudnom košu odmah pozovite hitnu pomoć jer je moguće da imate infarkt.

Još jedan od uobičajenih simptoma upale srčane maramice je povišena temperatura. Drugi simptomi perikarditisa su malaksalost, otežano disanje, kašalj i palpitacije, odnosno osećaj da srce preskače otkucaje, treperi i kuca previše jako ili previše brzo.

Hronični perikarditis često izaziva umor, kašalj i kratak dah. Kod ove vrste upale srčane maramice, bola u grudima obično nema. U teškim slučajevima hroničnog perikarditisa može da dođe do oticanja stomaka i nogu, kao i hipotenzije (niskog krvnog pritiska).

Komplikacije perikarditisa

Dve ozbiljne komplikacije upale srčane maramice su tamponada srca i hronični konstriktivni perikarditis.

  • Tamponada srca nastaje kada se u srčanoj kesi nakupi previše tečnosti koja počinje da vrši pritisak na srce. Ovo sprečava srce da se pravilno puni krvlju, usled čega manje krvi izlazi iz srca, izazivajući nagli pad krvnog pritiska. Nelečena tamponada srca može da bude fatalna.
  • Hronični konstriktivni perikarditis („srce u oklopu“/pericarditis constrictiva) je retka bolest koja se postepeno razvija. Dovodi do stvaranja tkiva koje liči na ožiljak i koje se formira na maramici koja obavija srce. Kako srčana kesa postaje kruta i ne može normalno da se kreće, ožiljačno tkivo počinje da pritiska srce i sprečava ga da normalno funkcioniše.

Dijagnostikovanje perikarditisa

Lekar uspostavlja dijagnozu na osnovu anamneze, fizikalnog pregleda i nalaza.

Specijalisti koji sprovode lečenje perikarditisa

Lekar opšte prakse, internista ili pedijatar (za perikarditis kod dece), često dijagnostikuju i leče upalu srčane maramice. Moguće je da bude potrebno i mišljenje kardiologa, pedijatrijskog kardiologa ili infektologa, što zavisi od uzrasta i zdravstvenog stanja pacijenta (upala srčane maramice kod dece je veoma česta a izaziva ke koksaki virus).

Anamneza

Lekar može da vas pita da li ste imali:

  • respiratornu infekciju u skorije vreme
  • skorašnji infarkt ili povredu grudnog koša
  • neko drugo oboljenje

Ukoliko osećate bol u grudima, lekar će od vas tražiti da mu opišete šta tačno osećate, gde je bol lokalizovan i da li se pojačava u ležećem položaju, prilikom disanja ili kašljanja.

Fizikalni pregled

Kada je srčana maramica pod upalom, količina tečnosti između dva sloja srčane kese se povećava, stoga će vaš lekar tražiti znakove viška tečnosti u grudnom košu. Uobičajeni znak je perikardno trenje, zvuk srčane maramice koja se tare o spoljašnji sloj srca. Lekar ovaj zvuk može da čuje pomoću stetoskopa koji će vam prisloniti na grudni koš.

Lekar može da čuje i druge zvukove koji ukazuju na tečnost u srčanoj maramici (perikardijalna efuzija) ili plućima (pleuralna efuzija). I jedno i drugo spadaju u ozbiljnije probleme koje izaziva upala srčane maramice.

Dijagnostičke tehnike

Lekar može da vas uputi na različite preglede da bi dijagnostikovao perikarditis. U najčešće spadaju:

  • EKG (elektrokardiogram) – Elektrokardiografija je postupak pri kome se beleži električna aktivnost srca, a određeni EKG rezultati ukazuju na upalu srčane maramice.
  • Rendgensko snimanje grudnog koša – Rendgenskim snimanjem grudnog koša se dobijaju slike unutrašnjosti grudnog koša, uključujući i srce, pluća i krvne sudove. Ovi snimci mogu da pokažu da li vam je srce uvećano, što može da bude znak viška tečnosti u srčanoj maramici.
  • Ehokardiografija – Ova tehnika koristi zvučne talase koji stvaraju sliku srca, pokazujući njegovu veličinu i oblik, kao i koliko dobro funkcioniše. Može da pokaže da li se tečnost nakupila u srčanoj maramici.
  • CT skeniranje srca (kompjuterizovana tomografija) – Ova vrsta rendgenskog snimanja daje jasne, detaljne slike srca i srčane maramice i pomaže da se isključe drugi uzroci bola u grudima.
  • Magnetna rezonanca srca (magnetna rezonantna tomografija) – MRI srca koristi magnetne i radio talase pomoću kojih se dobijaju detaljne slike organa i tkiva. Može da pokaže promene na srčanoj maramici.

Lekar može da vam preporuči i analizu krvi da bi utvrdio da li ste imali infarkt, uzrok upale srčane maramice i razmeru upale u srčanoj kesi.

Prevencija i lečenje perikarditisa

U ciljeve lečenja spadaju:

  • ublažavanje bola i upale
  • lečenje osnovnog oboljenja, ukoliko je poznato
  • nadzor zbog komplikacija

Specifične metode za lečenje perikarditisa

Kao prvo, lekar može da vam savetuje mirovanje dok vam ne bude bolje i dok povišena temperatura ne prestane. Može da vam kaže da uzmete antiinflamatorne lekove koji se nalaze u slobodnoj prodaji da biste ublažili bol i upalu. U takve lekove spadaju aspirin i ibuprofen.

Ako je bol jak, možda će biti potrebni jači lekovi. Lekar može da vam prepiše lek koji se zove kolhicin i steroid koji se zove prednizon.

Ako je uzrok upale srčane maramice infekcija, lekar će vam prepisati antibiotike ili druge lekove. Možda ćete morati da ostanete u bolnici tokom lečenja da bi lekar mogao da vas prati zbog mogućih komplikacija. Simptomi akutnog perikarditisa mogu da traju od nekoliko dana do tri nedelje. Hronični perikarditis može da traje nekoliko meseci.

Drugi načini lečenja

Ukoliko imate ozbiljne komplikacije usled upale srčane maramice, možda će vam biti potrebno lečenje zbog koga morate da ležite u bolnici.

Tamponada srca se leči procedurom koja se zove perikardiocenteza (punkcija perikarda), pri kojoj se igla ili cevčica, koja se zove kateter, uvodi u zid grudnog koša da bi se odstranio višak tečnosti u srčanoj kesi. Na taj način se smanjuje pritisak na srce.

Kod konstriktivnog perikarditisa jedini poznati lek je operacija, poznata kao perikardiektomija, kojom se uklanja srčana kesa.

Da li perikarditis može da se spreči ?

Akutni perikarditis obično može da se spreči. Možete da preduzmete korake kako biste smanjili šanse za ponovni akutni napad, izbegli komplikacije ili oboleli od hronične upale srčane maramice. U ove korake spadaju pravovremeno lečenje, poštovanje plana lečenja i stalne medicinske nege po preporuci lekara.

Perikarditis posledice

Upala srčane maramice je najčešće blaga i prolazi sama. U nekim slučajevima, ukoliko se ne leči, može da se razvije hronični perikarditis i ozbiljnih problema koji utiču na srce i izazivaju posledice. Potrebne su nedelje ili meseci za oporavak od upale srčane maramice. Potpuni oporavak je izvestan uz mirovanje i stalnu negu, a na taj način se istovremeno smanjuje i rizik ofd ponovnog oboljevanja.