9 razloga zašto se javljaju umor i pospanost nakon jela

Posle ručka sedite za radnim stolom i pokušavate da se skoncentrišete na posao, ali maštate samo o tome kako ćete da prilegnete. Zašto osećamo pospanost nakon jela? Ovo je pitanje koje postavlja mnogo ljudi. U zavisnosti od toga šta jedete, možda je krivac hrana, a možda je u pitanju neki zdravstveni problem kome što pre morate pokloniti pažnju.

Ako osećate nedostatak energije i pospanost posle jela, to je sasvim normalno, ali ne bi trebalo da prilegnete nakon svakog obroka. Ovde ćemo opisati zašto se javlja ovaj osećaj i kako možete da ublažite ili potpuno izbegnete pospanost nakon obroka.

spava mi se posle jela9 razloga zašto se nakon jela javljaju umor i pospanost

Kada nakon obroka osetimo zamor, obično imamo želju da se odvučemo u krevet i dobro odspavamo nekoliko sati. Pre nego što okrivimo ono što jedemo ili manjak sna tokom noći, važno je da razumemo kako organizam može reagovati na hranu.

  1. Hrana

Ono što jedemo igra važnu ulogu u tome da li ćemo se nakon obroka osećati pospano, jer određene namirnice sadrže triptofan, aminokiselinu koja izaziva pospanost. Ova aminokiselina izaziva lučenje serotonina. Ćuretina, jaja, sir, spanać, soja, riba i tofu su namirnice bogate proteinima koji spadaju u ovu kategoriju. Zato, ako i jedete ove namirnice tokom dana, jedite manje obroke i pijte mnogo vode kako biste izbegli umor i pospanost nakon jela.

  1. Probavni trakt i mozak

Energiju za funkcionisanje organizma dobijamo iz hrane koju jedemo. Naš probavni trakt tu hranu razlaže u glukozu i tokom tog procesa se oslobađaju hormoni amilin, glukagon i holecistokinin. Ovi hormoni dovode do povećanja nivoa šećera u krvi, što nam daje osećaj sitosti, i dovode do lučenja insulina koji nam daje energiju. Serotonin luči naš mozak u kombinaciji sa melatoninom, koji dobijamo iz hrane, i ova kombinacija izaziva osećaj pospadnosti nakon jela.Kod nekih osoba se čak može javiti i vrtoglavica nakon obroka zbog ovoga.

  1. Preskakanje obroka

Nema izgovora za preskakanje obroka, a posebno ne doručka. Svi znamo da je doručak najvažniji obrok, jer nam on daje najviše energije da izdržimo dan. Ako preskačemo obroke, mnogo ćemo lakše posegnuti za nekom nezdravom grickalicom ili brzim obrokom kako bismo nadoknadili manjak. Ovo uvek daje osećaj pospanosti nakon jela.

  1. Manjak vežbanja

Svi misle da trošimo manje energije ako se ne krećemo i tako „čuvamo rezerve“. Međutim, organizam ne funkcioniše tako. Potrebno je da redovno vežbamo kako bismo održali optimalan nivo energije tokom dana i tako smanjili mogućnost da osetimo zamor onda kada nije vreme. Ako poboljšate svoju kondiciju, mnogo ćete bolje funkcionisati tokom dana i noću ćete bolje spavati.

  1. Navike u spavanju

Osećaj pospanosti nakon obroka delimično zavisi i od toga koliko vremenski, ali i koliko kvalitetno spavamo tokom noći. Kada se nakon obroka zasitimo, telo postaje mnogo opuštenije i mozak ne funkcioniše punim kapacitetom.

Ovo se može izbeći kvalitetnim snom.

Ako ikako možete, nemojte spavati tokom dana ako imate poteškoće da noću zaspite ili održite kvalitetan san. Ako baš ne možete da izdržite, odremajte tokom dana, ali se potrudite da taj san bude kvalitetan.

  1. Lučenje insulina

Hrana koju jedemo utiče na lučenje insulina u organizmu. Neki ljudi imaju problema sa lučenjem insulina, što obično dovodi do dijabetesa. Ako se ovo odnosi na vas, verovatno imate glavobolje, osećate slabost, vrtoglavicu i pospanost nakon obroka.

  1. Zdravstveni problemi

Ako ste hronično umorni i taj umor se povećava nakon jela, to može ukazivati i na neki zdravstveni problem kao što je anemija, sleep apneja, celijačna bolest, problemi sa štitnjačom ili je u pitanju intolerancija na neku vrstu hrane. Ako imate neizdrživu potrebu da nakon jela spavate i osećate još neke od opisanih simptoma, posetite svog lekara.

  1. Intolerancija na hranu

U nekim slučajevima, pospanost nakon jela može biti izazvana i alergijom ili intolerancijom na neku namirnicu. Ovo je obično slučaj ako pospanost prate i problemi sa varenjem i neredovna stolica. Ako naizmenično imate dijareju i opstipaciju, a muče vas nadimanje i gasovi, onda je verovatno u pitanju intolerancija na neku vrstu hrane.

  1. Nutricionistički deficit

Ako vašem telu fali vitalnih nutrijenata, vaš sistem za varenje ne može da radi onako kako treba. Ovo pogađa vaša creva, nivo energije i može dovesti do osećaja jakog umora nakon svakog obroka.

Kako pobediti pospanost posle obroka ?

Postoji nekoliko životnih navika koje možete promeniti kako biste se lakše izborili sa pospanošću nakon obroka.

  1. Jedite češće, ali manje

Manji obroci nekoliko puta dnevno će sprečiti osećaj pospanosti, jer kada jedete mnogo, vaš organizam svu svoju snagu usmerava na varenje hrane. Postavite sebi za cilj da imate tri glavna obroka – doručak, ručak i večeru – i da imate još dve užine. Ključna stvar je da ne prođe više od tri sata između obroka. Ovo će vam istovremeno pomoći i da održavate stabilan nivo šećera u krvi.

  1. Jedite hranljiv doručak

Nemojte za doručak jesti bilo šta, već se potrudite da on bude što hranljiviji. Ako ste u mogućnosti, za doručak jedite voće, jogurt, žitarice i/ili hleb i peciva od celog zrna. Ako započnete dan zdravom hranom, sprečićete da vam nivo energije opadne tokom dana, a poboljšaćete mentalno i fizičko funkcionisanje.

  1. Ručajte zdravo

Izbegavajte industrijski prerađenu hranu i namirnice pune skroba. Opredelite se za složene ugljene hidrate i hranu bogatu proteinima. Za ručak jedite nemasno meso, hleb ili testenine od integralnog brašna, tofu, jaja i povrće kao što su grašak, avokado, zelena salata, brokoli i plodovi mora.

  1. Još neki saveti

Nutricionistički profil, ali i vreme kada jedete imaju direktan uticaj na vaš nivo energije. Zato je preporučljivo da ne pijete alkohol tokom dana kako biste izbegli sedativno dejstvo piva i vina koji samo podstiču pospanost. Nakon ručka popijte kafu kako biste poboljšali budnost.

Ako poslušate ove savete, a ne bude nikakvog napretka, posavetujte se sa lekarom. Potražite lekarski savet posebno ako se ovaj hroničan umor povećava. Prevelika potreba za dremkom tokom dana jeste normalna reakcija organizma na hranu, posebno onu koja sadrži triptofan. Hrana je samo jedna direktna veza sa pospanošću, ali tu su i environmentalni, biohemijski i lični faktori koji mogu izazvati ovaj problem.

Problem pospanosti nakon jela je uglavnom rešiv promenom životnih navika. Ako to ne pomogne, to može ukazivati na neki zdravstveni problem kao što je anemija, nutricionistički deficit, manjak insulina ili alergija na hranu. Ako smatrate da imate bilo koji od ovih problema, obratite se lekaru.