Neočekivani i oštri bolovi u stopalima ili prstima na stopalima najčešće su znak umora ili preterane fizičke aktivnosti. Ipak, strucnjaci kažu da takvi grčevi mogu biti simptomi neravnoteže nivo magnezijuma, kalcijuma i vitamina D u telu i znak dehidracije i vrlo slabe cirkulacije pa se preporučuje poste lekaru.
Otečena stopala posledica su dugotrajnog stajanja ili dugog putovanja, a najčešća su kod trudnica. Ipak, ukoliko stopala duže ostaju natečena, mogu biti znak ozbiljnijih problema s bubrezima, krvlju…
Bolovi u potkolenicama i stopalima mogu da budu posledica upale tetiva, ravnih tabana, problema sa slabinskim delom kičme, arterijske i venske bolesti. Kod pacijenata sa dijabetesom glavni uzrok ovih tegoba je prateće oštećenje perifernih nerava. Ipak, najčešći i najznačajniji uzrok je problem sa arterijskom cirkulacijom, kada dolazi do sužavanja, a potom i potpunog zapušavanja arterija koje krv sa kiseonikom i hranljivim materijama dovode do tkiva.
Jutarnji bolovi i osećaj ukočenosti u stopalima najčešće se javljaju kod različitih vrsta reumatskih bolesti i poremećaja koji se ugrubo mogu podeliti na one koji se serološki mogu dokazati (seropozitivno) i na one koji se ne mogu lako dokazati analizom seruma (seronegativni).Za početak možete pomoći sebi tako da se ujutro odmah nakon ustajanja istuširate toplom vodom ili namočite noge u toplu kupku, napravite nekoliko vežbi istezanja i razgibate stopala. Možete nakon toga u stopala utrljati analgetsku mast ili sličan lokalno delujući analgetski preparat. Potom obujte udobnu, mekanu obuću s ortopedskim uloškom.
Razgibajte stopala
Sledeći put kad budete vežbali, ne zaboravite da razgibate i stopala. Na taj način ćete ojačati desetine mišića, tetiva i ligamenata koji čine stopalo.
Ovu vežbu preporučuju stručnjaci: legnite na pod na leđa savijenih kolena i sa stopalima na podu. Raširite kolena u stranu koliko god možete, a da pritom palčeve ne podižete sa poda. Zadržite ovu poziciju na dve sekunde i nakon toga kolena vratite u početnu poziciju. Vežbu ponovite deset puta.
Jednostavno istezanje takođe može da pomogne. Dok sedite u stolici, držite jednu nogu na podu a drugu ispod stolice. Vaša peta bi trebala da bude na podu, a sada uvrnite prste ka skočnom zglobu, tako da vam vrh prstiju bude na podu. Držite ovako 20 do 30 sekundi, a trebalo bi da osetite istezanje mišića vrha stopala.
Povezano>>> Najbolji prirodni lekovi protiv bolova u stopalima
Ne ignorišite bol
Ponekad, lekar opšte prakse stanje vašeg opšteg zdravlja može proceniti samo prema stanju vaših stopala. Sasvim je normalno da s vremena na vreme osetite bolove u stopalima, ali određene neugodnosti i simptomi mogu ukazivati na veće probleme.
Povezano>>> Pobedite bol – saveti za zdrava stopala
Ako vas stopala bole čak i nakon što ste se propisno odmorili to može biti znak neke atrerijske bolesti koja ograničava protok krvi, dok neobjašnjivo oticanje stopala ili zglobova može upućivati na bolesti srca i bubrega. Ako u stopalima osetite bilo šta neobično kao što je trnjenje, peckanje ili obamrlost, obavezno se javite lekaru opšte prakse.