Dijabetes kod muškaraca i impotencija

Impotencija je česta komplikacija dijabetesa kod muškaraca.Koji je uzrok impotencije, koliko muškaraca boluje od ovog poremećaja, u kojim godinama najčešće, u čemu se sastoji izlečenje erektilne disfunkcije, kako i gde muškarci treba da traže preventivu…

Najčešći organski uzrok impotencije je poremećaj protoka krvi ka i kroz penis.Aterosklerotične ili traumatske bolesti arterija mogu smanjiti protok kroz lakunarne rostore penisa što rezultira smanjenjem rigidnosti i produženjem vremena za postizanje pune erekcije. Širok je dijapazon kad je reč o procentima, ali se u literaturi pominje da od 35 do 75 odsto muškaraca sa dijabetesom ima poremećaj potencije. U osnovi impotencije jesu aterogene promene na krvnim sudovima,i promene na nervima (dijabetesna makro i mikroan-iopatija i neuropatija).

55-75% DIJABETIČARA IMA POREMEĆAJ POTENCIJE

Dijagnoza i lečenje

Postavljanje dijagnoze zahteva dobro uzimanje podataka, analizu načina života i lekova koje pacijent koristi, kao i određivanje hormona u serumu.

dijabetes i impotencija

Lečenje impotencije kod muškaraca obolelih od dijabetesa zavisi od toga da li će pacijent da se požali endokrinologu, ili će godinama da zataškava problem i tako dođe do poodmakle faze promena. Danas nam stoje na raspolaganju oralni agensi: sildenafil, vardenafil i tadalafil, koji su dozvoljeni za lečenje. Svakako, počinjanje terapije i kontrolu lečenja mora da sprovodi endokrinolog i urolog, a nikako sam pacijent, jer su neželjeni efekti mnogobrojni. Ukoliko je potrebno, moguće je dodati androgene (muške polne hormone). Ako pacijent nije zadovoljan oralnim agensima, mogu da mu se preporuče intrakavernozne injekcije koje pacijent u ovom slučaju sam sebi daje, ali može da ima neželjene efekte kao što su produžena erekcija i firoza u slučaju dugotrajne primene. Stavljanje hirurških implanta, semirigidnih proteza uprkos visoke cene i invazivne procedure u velikom procentu daju zadovoljavajuće rezultate. S obzirom na to da je u osnovi impotencije pacijenata sa dijabetesom ozbiljan organski problem, ne može se reći da bilo kakvi čajevi ili prirodni preparati mogu da donesu boljitak.u ovom slučaju impotencija se leči lečenjem dijabetesa.

Preventiva
Jedini način prevencije nastanka erektilne disfunkcje u pacijenata sa dijabetesom je dobra regulacija nivoa šećera u krvi i lipida, što predstavlja osnovnu strategiju u terapiji. Hronična hiperglikemija je veoma nepovoljna i štetna za površni sloj krvnih sudova, odnosno endotel, gde se i pokreću osnovni mehanizmi koji uzrokuju suženje lumena krvnog suda odnosno aterosklerozu.
Najvažnije je sprečiti proces ateroskleroze, ako to nije učinjeno na vreme, onda bar zaustaviti na početnom nivou, i stopirati napredovanje. Prema tome, prvi koraci se sastoje u svim merama koje podrazumevaju da šećer pre obroka ne bude veći od 7, a posle obroka ne veći od 9. Parametar koji ukazuje na prosečne vrednosti glikemije u popodnevnim časovima, odnosno HbA1c treba da bude između 5,7 i 6,4, a za starije od 65 godina dozvoljeno je da bude do 7.

Tipovi dijabetesa

Dijabetes melitus (DM) ili šećerna bolest, najčešće oboljenje u endokrinologiji nastaje kao posledica apsolutnog ili relativnog nedostatka insulina. Osnovna klasifikacija obolelih odnosi se na uzrok bolesti i godine starosti:

Tip 1 najčešće se javlja između 11. i 13. godine, kada je najveća turbulencija polnih i hormona rasta. Bolest nastaje na autoimunoj osnovi (tip A), znači organizam stvara antitela na sopstvene ćelije pankreasa. Na taj način uništava njihovu funkciju, što dovodi do nedostatka insulina u organizmu. Obično je “okidač” virusna infekcija, ali i genska predispozicija. Oboljenje se češće javlja u jesenjim i zimskim mesecima. Podgrupa (tip B) naziva se mladalački, ili insulin zavisni. Jedina terapija za ove pacijente jeste doživotno primanje insulina.

Tip 2 u populaciji svih obolelih zauzima 90-95 odsto. Nastaje između 45. i 74. godine, a 80 odsto bolesnih su gojazni.Ovde postoji biohemijski paradoks, koji često zavara pacijenta.To znači, nivo glukoze, ako se meri natašte, je u granicama normale, ali je povećana koncentracija insulina, što se rutinski ne radi. Zbog toga 50 odsto pacijenata niti zna da ima insulinsku rezistenciju, niti to leči. U Tipu 2 šećer se može regulisati ishranom, smanjenjem telesne težine, fizičkom aktivnošću, tabletama i naziva se insulin nezavisni.

Treću grupu čine pacijenti koji imaju genski deficit funkcije beta ćelija pankreasa i delovanja insulina, bolest pankreasa (zapaljenje pankreatitis, cistična fibroza pankreasa), u sklopu drugih endokrinih oboljenja (poremećaj sekrecije hormona rasta-akromegalija. Osim toga iporemećaj sekrecije hormona nadbubrega, bolesti sa poremećajem sekrecije hormona štitaste žlezde), uticaj nekih lekova i infekcije.