Lečenje trombocitopenije

Trombocitopenija je medicinski izraz za nizak nivo trombocita u krvi. Trombociti su krvne ćelije koje imaju važnu ulogu u zgrušavanju krvi i zaustavljanju krvarenja.

Trombocitopenija se često javlja kao posledica drugih stanja, kao što su leukemija ili poremećaji imunološkog sistema, ili kao posledica delovanja lekova. Ona može da bude blaga i da prouzrokuje nekoliko simptoma, ali u retkim slučajevima, broj trombocita može da bude veoma nizak i da prouzrokuje opasno unutrašnje krvarenje.

Trombocitopenija se obično povlači kada se izleči osnovni uzrok. Ponekad lekovi, operacija ili transfuzija krvi mogu da pomognu u lečenju hronične trombocitopenije.

trombocitopenija lecenje

Simptomi trombocitopenije

Simptomi trombocitopenije mogu da uključuju:

  • Lak ili prekomerni nastanak modrica
  • Površinska krvarenja u koži, koja se pojavljuju kao osip odnosno crvenkasto-ljubičaste mrlje (petehije), najčešće na nogama
  • Dugotrajno krvarenje nakon povrede
  • Spontana krvarenja iz desni ili nosa
  • Krv u mokraći ili stolici
  • Obilna menstrualna krvarenja
  • Obilno krvarenje tokom operacije ili nakon stomatoloških zahvata

Uzroci trombocitopenije

Ako iz bilo kog razloga nivo trombocita padne ispod normalne, to stanje se naziva trombocitopenija. Uobičajeno, nivo trombocita je od 150.000 do 450.000 trombocita u mikrolitru krvi. Trombociti žive oko 10 dana, tako da ih vaše telo stalno obnavlja.

Trombocitopenija ima više mogućih uzroka:

Zaustavljanje trombocita u slezini – slezina je mali organ veličine šake, koji se nalazi odmah ispod rebara na levoj strani trbuha. Normalno, vaša slezina deluje u borbi protiv infekcija. Uvećana slezina, koja može da bude prouzrokovana brojnim poremećajima, može da zaustavlja previše trombocita i da dovede do smanjenja količine trombocita u cirkulaciji.

Smanjena proizvodnja trombocita – trombociti se proizvode u koštanoj srži. Bolesti ili stanja koja zahvataju koštanu srž, poput leukemije i nekih vrsta anemije, mogu da dovedu do smanjenja proizvodnje trombocita. Virusne infekcije, uključujući HIV infekciju, mogu da smanje sposobnost proizvodnje trombocita. Otrovne hemikalije, hemioterapijski lekovi i alkohol takođe mogu da smanje stvaranje trombocita.
Povećana razgradnja i potrošnja trombocita – mnogi uslovi mogu da prouzrokuju povećanu razgradnju ili potrošnju trombocita. U tom slučaju, trombociti se uništavaju brže nego što se proizvode, što dovodi do smanjenog broja trombocita u krvotoku.

Povećanu razgradnju i potrošnju trombocita mogu da prouzrokuju:

Trudnoća – može da prouzrokuje blagu trombocitopeniju

Idiopatska trombocitopenična purpura – imunološki sistem pogrešno identifikuje trombocite kao pretnju i formira antitela koja ih napadaju

Autoimune bolesti – bolesti u kojima imunološki sistem napada zdrava tkiva mogu da prouzrokuju trombocitopeniju.

Primeri uključuju lupus i reumatoidni artritis.

Bakterije u krvi – teže bakterijske infekcije, koje uključuju krv, mogu da dovedu do uništavanja trombocita

Trombotična trombocitopenična purpura – retko stanje kada se mali ugrušci iznenada formiraju po celom telu, koristeći veliki broj trombocita

Hemolitički uremički sindrom – ovaj redak poremećaj uzrokuje nagli pad trombocita, razaranje crvenih krvnih zrnaca i smanjenje funkcije bubrega. Ponekad može da se pojavi sa infekcijom E.Coli, a koja može da bude unešena u organizam iz sirovih namirnica ili nedovoljno kuvanog mesa

Lekovi – određeni lekovi mogu da smanje broj trombocita u krvi, tako što zbunjuju imunološki sistem i navode ga da uništava trombocite. Primeri uključuju: heparin, kinidin, kinin, sulfa antibiotici, interferon, antikonvulzivi i zlatna sol.

Lečenje trombocitopenije

Mnogi slučajevi blage trombocitopenije ne zahtevaju lečenje i stanje se može popraviti samo od sebe, npr. trombocitopenija u toku trudnoće se povlači ubrzo nakon porođaja.

Lečenje težih oblika trombocitopenije može da uključuje nekoliko mogućnosti:

Lečenje osnovnog uzroka trombocitopenije – kada vaš lekar utvrdi bolest ili stanje koje je uzrok trombocitopenije, lečenje takvog stanja će poboljšati znakove i simptome.

Transfuzija krvi – ako nivo trombocita postane prenizak, lekar može da preporuči transfuziju

-Lečenje idiopatske trombocitopenične purpure – tretman za tu bolest može da uključuje lekove koji blokiraju antitela koja napadaju trombocite, kao što su kortikosteroidi. Ako kortikosteroidi ne pomažu, lekar može da preporuči operaciju uklanjanja slezine ili jače lekove za suzbijanje imunološkog sistema.