Na šta prvo pomislite kad se spomene zima? Toplo ćebe, opuštanje uz šoljicu čaja ili kafe, uživanje u omiljenoj seriji? lako hladniji dani kod većine ljudi bude upravo ovakve asocijacije, osobama s dijabetesom na pamet najpre padaju problemi s kožom.
Visok šećer oštećuje krvne sudove i nervne završetke koji ishranjuju kožu, a kada se tome pridodaju i drugi nepovoljni faktori – niske temperature, vetar i vazduh isušen od grejanja – jasno je daje rezultat suva, ispucala i iziritirana koža. Ipak, postoje načini da resite ovaj problem i pomognete svojoj koži u hladnim mesecima.
Suva i ogrubela koža
Suva, ogrubela i beživotna koža tipična je nuspojava povišenog nivoa glukoze u krvi iako ovaj problem, kad se posmatra samostalno, i nije ozbiljan, ukoliko se ne reši – može povećati rizik od nastanka ozbiljnih komplikacija.
Rešenje:
Izbegavajte agresivne sapune.Prilikom tuširanja upotrebljavajte kupke namenjene osetljivoj koži, a za pranje ruku koristite preparate s hidrirajućim sastojcima. Takodje, obavezne su hidratantne kreme za lice i telo s materijama koje smiruju i vlaže kožu, kao što su glicerin, sorbolen i aloja.
Ne tuširajte se vrućom vodom.Ako se ne možete osloboditi ove štetne navike, vreme tuširanja ograničite na pet minuta. Ukoliko više volite da se izležavate u kadi, kupkama koje koristite dodajte malo hipoalergijskog ulja, kako biste koži vratili prirodnu masnoću.
Hidratacija je najbitnija.Naročito je bitno dakoža sačuva vlažnost To ćete postići upotrebom bezmirisnih ili hipoalergenskih losiona. U hidratantno mleko za telo svaki put dodajte dve-tri kapi maslinovog ulja – taj tandem predstavlja pravu blagodetza kožu.
Zaštitite se od sunca.Čak i zimi, sunčevi zraci mogu oštetiti kožu, što može izazvati probleme s glikoregulacijom. Dvadeset minuta pre napuštanja kuće obavezno utrljajte kremu sa zaštitnim faktorom, na sve delove kože koji su izloženi suncu.
Mrlje na koži listova
(dijabetesna dermopatija)
Dermopatija se manifestuje tamnim mrljama i sitnim papulama. Fleke mogu biti okrugle ili ovalne, crvenosmeđe boje. U početku se blago perutaju, a onda potpuno nestaju. Nastaju usled upale malih krvnih sudova, a najčešće se javljaju na prednjem delu potkolenice i butina, a ređe na koži glave, rukama i telu.
Rešenje:
Izbalansirajte nivo glukoze u krvi.Dobra glikoregulacija osnovna je prevencije dermopatije. Održavajte glikemiju u normali, pravilno se hranite i pojačajte fizičku aktivnost.
Pratite i čekajte.Dermatopatija je u najvećem broju slučajeva bezopasna pojava, što znači da ne zahteva lečenje i samostalno se povlači. Ipak, da biste bili sigurni da je reč o bezazlenim promenama, najbolje je da se konsultujete s dermatologom.
Svrab
Mada je svrab često udružen s isušenom i ispucalom kožom, može biti uzrokovan i drugim faktorima, kao što su alergije, ekcem, dermatitis, loša kontrola osnovne bolesti i poremećaj rada bubrega. Uspostavljanje dobre glikoregulacije jeste prvi uslov nestanka svraba, u rešavanju ovog problema ponekad je potrebna kombinovana primena nekoliko različitih terapija.
Rešenje:
Utvrdite okidače.Kada se pojavi svrab, razmislite dobro šta ste tog dana radili ili pojeli. To će vam verovatno pomoći da utvrdite pravog uzročnika.
Rashladite kožu.Izbegavajte boravak u blizini grejnih tela, nemojte se previše utopljavati i suzdržite se od dugog tuširanja vrućom vodom – sve su to faktori koji pogoršavaju svrab.
Uzimajte antihistamine.Blagi nesedativni antihistamini tokom dana i jače vrste sa sedativnim efektom u večernjim satima pomažu mnogima koji pate od alergijskog svraba. Ovi medikamenti se uzimaju isključivo pod kontrolom lekara.
Ne češite se.Na ovaj način samo ćete pogoršati problem. Naime, češanje pospešuje produkciju histamina u organizmu, koji već uzrokuju svrab.
Smirite kožu.Kortikosteroidne kreme mogu ublažiti upalu i simptome ekcema.
Obratite se za pomoć stručnjaku.Razgovarajte s dermatologom o analizama koje je potrebno sprovesti da bi se eliminisali uzročnici, kao što su poremećaj rada tiroidne žlezde, ekcem ili gljivična infekcija. Svrab može biti nuspojava uzimanja nekih medikamenata. Ako se pokaže da je to uzrok problema, tražite od svog lekara da vam propiše zamenu za lek.
Smanjite stres.Studije pokazuju da stres narušava funkciju zaštitne barijere kože, menja protok krvi i uzrokuje upalu. Pronađite aktivnosti koje vas opuštaju i primenjujte ih svakog dana.
Gljivične infekcije
Kod dijabetičara su relativno česte gljivične infekcije uzrokovane Candidom albicans. Ove infekcije se najčešće pojavljuju u toplim i vlažnim oblastima tela, kao što su koža između nožnih prstiju, ispod noktiju i dojki, kao i u potpazušnim jamama i preponama.
Rešenje:
Nosite pamučno donje rublje.Prirodni materijali omogućavaju koži da diše.
Izbegavajte mirise.Izostavite upotrebu agresivnih sapuna i mirišljavih kupki, talka, preparata za intimnu higijenu i parfimisanog toaletnog papira, jer sve to može pojačati iritaciju kože. Zbog gljivičnih infekcija najbolje je da se obratite lekaru, koji će vam propisati najefikasnija sredstva za lečenja.
Regulišite šećer.Dobra glikoregulacija ujedno je najbolja prevencija i najbrži način izlečenja od gljivičnih infekcija. Optimalne vrednosti glukoze u krvi način su da se poboljša i opšte zdravlje kože.
Osip na potkolenicama
(Necrobiosis lipoidica)
Reč je o promenama okruglog ili ovalnog oblika sa svetlijim središnjim delom. S vremenom se pretvaraju u ožiljak s ljubičastim rubovima, pa izgledom podsećaju na modrice. Kao prateći simptom može se javiti svrab i bol, a na zahvaćenom mestu moguće je i formiranje čira koji s vremenom puca. Smatra se da ove promene uzrokuje poremećaj cirkulacije i da dovode do upala, zbog čega nastaju oštećenja kolagena u koži. Isušujući efekat grejanja u prostorijama tokom zime može povećati rizik od pojave ovog oboljenja.
Rešenje:
Usvojite zdrave navike.Redovno hidriranje kože, dobra glikoregulacija, svakodnevna fizička aktivnost i prestanak pušenja mogu smanjiti rizik od pojave nekrobioze.
Lekar će preporučiti odgovarajuću terapiju, koja ponekad uključuje samo kreme za spoljašnju upotrebu i lekove koji stimulativno deluju na mikrocirkulaciju. Nekad se koriste i oralni steroidi ili injekcije kortikosteroida, pa čak i imunosuperisivi.