Održavanje optimalnog nivoa šećera u krvi ponekad je pravi izazov. Otkrivamo šta treba uraditi kad nivo glukoze naglo padne…
Ukoliko je nivo glukoze u krvi prenizak, obično ispod 4 mmol/l, reč je o hipoglikemiji. Bilo da imate dijabetes tipa 1 ili tipa 2, možete se susresti s ovim stanjem, mada se češće javlja kod osoba koje pogađa prvi tip oboljenja.
Hipoglikemija je najčešće posledica preskakanja obroka, konzumiranja hrane s manje ugljenih hidrata nego što bi trebalo, povećane fizičke aktivnosti, previše ubrizganog insulina ili neumerene upotrebe alkohola. Imajte na umu da alkohol ne treba piti na prazan stomak, a da ga je najbolje konzumirati uz obrok, u umerenim količinama.
PREPOZNAJTE SIMPTOME HIPOGLIKEMIJE
Nagli pad nivoa šećera u krvi ne manifestuje se kod svih osoba istim simptomima, ali znaci da je došlo do hipoglikemije uglavnom uključuju slabost, drhtavicu ili vrtoglavicu, obilno znojenje, te otežanu koncentraciju, kao i utrnulost usana ili prstiju na rukama. S druge strane, mogu se javiti i promene ponašanja – razdražljrvost, srditost, preterana emotivnost, kao i iznenadni osećaj gladi ili glavobolja. Ako nivo glukoze u krvi padne ispod 5 mmol/l, ne bi trebalo da sedate za volan, jer je sposobnost držanja pažnje već tada narušena.
ŠTA TREBA URADITI?
Najvažnije od svega jeste da ne čekate! Hipoglikemija ne prolazi spontano. Čim osetite neki od simptoma, pojedite ili popijte bilo šta što sadrži oko 15 grama ugljenih hidrata koji se brzo apsorbuju -saveznike potražite u kuhinjskom šećeru, medu ili žele bombonama. Ukoliko ne reagujete odmah, nivo šećera u krvi može nastaviti da pada, uzrokujući pritom zbunjenost, slabljenje motoričkih sposobnosti
i na kraju – komu.
Ako se suočite s hipoglikemijom nekoliko sati pre narednog predviđenog obroka, pojedite i parče voća, krišku zrnastog hleba ili popijte jogurt. Te namirnice sadrže ugijene hidrate koji se sporije apsorbuju, pa mogu pomoći da se nivo šećera u krvi stabilizuje, sprečavajući pritom njegovo ponovno opadanje.
MOŽE LI SE HIPOGLIKEMIJA SPREČITI?
U prevenciji hipoglikemije može vam pomoći vođenje dnevnika ishrane, ali i evidencije o uzetim lekovima i insulinu. Tako ćete znati kako vaš organizam reaguje na određene namirnice i medikamente. Takođe, veoma je važno da redovno pratite nivo šećera u krvi, naročito pre nego što sednete za volan, krenete na trčanje ili u teretanu, s obzirom na to da fizička aktivnost može dovesti do drastičnog pada nivoa šećera u krvi. Trudite se da ne preskačete obroke, a tokom šetnje uvek uz sebe imajte kesicu suvog voća ili tetrapak voćnog soka i – obavezno merite šećer pre, tokom i nakon fizičke aktivnosti.
BUDITE OTVORENI I ISKRENI
Ako se suočite s hipoglikemijom, razumevanje i podrška osoba koje vas u tom momentu okružuju, bilo da ste na poslu, fakultetu ili u školi, veoma je važna. Stoga je vrlo bitno da s bliskim ljudima potpuno otvoreno razgovarate o dijabetesu. Ako oni uspeju da prepoznaju simptome hipoglikemije i znaju kako da reaguju u tom trenutku, i vama je lakše jer imate nekoga da vam se nade pri ruci kad nastupi kriza. Ipak, recite im da, ukoliko se onesvestite, ne pokušavaju da vam daju hranu ili napitke, jer to može dovesti do gušenja – umesto toga, naučite ih kako da vam pravilno ubrizgaju glukagon.
ŠTA AKO STE SAMI KOD KUĆE?
Ako živite sami ili vaša porodica nije kod kuće kad se suočite s hipoglikemijom, pozovite prijatelja ili komšiju da bude uz vas dok se ne oporavite! Ukoliko tako nešto nije moguće, kontaktirajte sa službom Hitne pomoći – čak i da je u pitanju lažna uzbuna, bolje je da pomoć bude nadohvat ruke nego da izgubite svest bez ikoga u blizini ko bi vam mogao pomoći u slučaju komplikacija izazvanih hipoglikemijom.