Dijabetes s vremenom može prouzrokovati oštećenje nerava koje, ukoliko se ne leči, zahvata ceo organizam… Naučite da prepoznajete prve znake ovog poremećaja i saznjte kako se može držati pod kontrolom
Dijabetička neuropatija jedna je od najčešćih komplikacija dijabetesa. Kod obolelih javlja se oštećenje perifernog nervnog sistema koje zavisi od dužine trajanja osnovne bolesti, terapije koju pacijent primenjuje i nivoa šećera u krvi. Najčešće obolevaju išijadični živci, odnosno njihovi ogranci (inervišu noge), ali stradaju i nervi u drugim delovima tela (ruke, noge, lice). Pred vama je kompletan vodič zahvaljujući kojem možete naučiti sve o lečenju i simptomima dijabetičke neuropatije, te u kojim delovima tela se ona može javiti.
FAKTORI RIZIKA
Dijabetička neuropatija može se javiti kod bilo koje osobe koja boluje od šećerne bolesti, ali se češće javlja kod ljudi sa sledećim faktorima rizika:
1. Osoba je imala dijabetes 25 godina i duže
2. Loše kontrolisan nivo glukoze u krvi
3. Visok krvni pritisak
4. Gojaznost
5. Visok holesterol
KAKO PREPOZNATI SIMPTOME
Na šta obratiti pažnju:
Simptomi dijabetičke neuropatije se razlikuju u zavisnosti gde se javlja oštećenje nerava. Evo na šta treba obratiti pažnju.
GLAVA
Na šta treba obratiti pažnju:
1. Promene vida kao što su dupli vid, bol iza jednog oka, nemogućnost fokusiranja, problemi privikavanja na promene svetlosti
2. Paraliza jedne strane lica
3. Problemi sa sluhom, uključujući zvonjavu i zujanje u ušima
TRUP
lako se dijabetička neuropatija najčešće javlja u udovima, može nastati i ovom delu tela. Naime, nervi kontrolišu kretanje hrane u crevima, rad bešike i polnih organa, pa ukoliko dode do njihovog oštećenja, mogući su i poremećaji u funkciji navedenih organa. Na šta treba obratiti pažnju:
1. Vrtoglavica ili sklonost nesvesticama
2. Problemi s gutanjem
3. Bolovi ili nelagodnost u grudima
4. Zatvor ili dijareja
5. Gastropareza (usporeno pražnjenje želuca)
6. Mučnina i povraćanje
7. Gubitak kontrole bešike
8. Infekcije urinarnog trakta 9. Impotencija 10. Smanjena seksualna reakcija 11. Nemogućnost termo-regulacije.
RUKE
Na šta treba obratiti pažnju:
1. Utrnulost i peckanje, naročito u prstima
2. Manja osetljivost ili ekstremna osetljivost i na najblaži dodir
3. Slabost
NOGE
Na šta terba obratiti pažnju:
1. Oštar bol ili grčevi
2. Poremećaj ravnoteže i verovatno nemogućnost da stojite
3. Slabost
4. Utrnulost i neosetljivost
STOPALA
Prema studijama najviše su oštećeni najduži živci. S obzirom na to da najduži nervi idu u nožne palčeve, tu ćete osetiti prve simptome. Na šta treba obratiti pažnju:
1. Posekotine, modrice, žuljeve, plikove i rane, naročito ako niste sigurni kako su nastali
2. Nemogućnost da podignete nogu
3. Utrnulost ili neosetljivost
4. Bol ili peckanje
KAKO SE LEČI?
Cilj lečenja dijabetičke neuropatije jeste da se uspori njen razvoj, izleče simptomi i spreče dalje komplikacije. Najvažnija mera je svakako dobra glikoregulacija, što znači da nivo glukoze morate držati pod kontrolom.
Druge metode lečenja zavisiće od vrste simptoma. Ublažavanje bola: Postoji više lekova koj mogu ublažiti bol. Lekari se najčešće odlučuju za medikamente iz sledeće tri grupe lekova:
1. Antidepresivi
2. Antiepileptici
3. Opioidni analgetici Ovi lekovi ublažavaju bol koji uzrokuje neuropatija iako nemate epilepsiju i ne bolujete od depresije.
Komplikacije na organima za varenje: Za osobe koje imaju problema sa zatvorom ili dijarejom, najbolje bi bilo da jedu češće, a manje obroke obogate vlaknima. Pacijenti s gastroparezom takode bi trebalo da jedu češće, a manje obroke sa malo masti, ali bi trebalo da ograniče i unos namirnica bogatih vlaknima. Lekar će im možda preporučiti,da uzimaju lekove protiv mučnine ili za ubrzavanje varenja. Posavetujte se s doktorom o tome je li određen lek dobar za vas.
Urinarne komplikacije: Infekcije urinarnog trakta često se mogu izlečiti antibioticima. Pijte dovoljno tečnosti kako biste sprečili buduće upale. Takođe, postoje lekovi koji vam mogu pomoći da bolje kontrolišete bešiku. Probajte da mokrite u pravilnim intervalima, na svakih nekoliko sati, jer možda nećete osetiti kad vam bešika bude puna.
Seksualne komplikacije: Eksperti procenjuju da 75 odsto muškaraca i 35 odsto žena koji boluju od dijabetesa imaju neke seksualne probleme – dijabetička neuropatija zahvata nerve koji stimulišu normalnu seksualnu reakciju. Dobre vesti: Istraživanje je pokazalo da dijabetičari mogu smanjiti rizik od nastanka seksualnih problema tako što će preduzeti neke korake u kontroli dijabetesa, kao što je kontrola nivoa glukoze u krvi i snižavanje krvnog pritiska, holesterola i triglicerida.
Komplikacije na stopalima: Stopala su deo tela koji najčešće bude pogođen neuropatijom, a najbolji lek je prevencija.Rešite pre nego što se pojavi i to takto što ćete svaki dan pregledati stopala, nositi odgovarajuću obuću, pravilno šeći nokte i hidrirati stopala (ali ne i deo između prstiju). Posetite lekara bar jedanput godišnje. Bol u stopalima će se verovatno lečiti istim oralnim lekovima ili mastima kao i drugi bolovi koje izaziva neuropatija. U uznapredovalim slučajevima, stopala pacijenata su potpuno utrnula, što dovodi do nesvesnih povreda. Zbog toga što osobe s dijabetesom često imaju problema s cirkulacijom, povrede stopala mogu izazvati infekcije, što na kraju može dovesti do amputacije. Lečenje neuropatije jeste oblast koja se veoma aktivno izučava jer pogađa veoma mnogo ljudi. Ima razloga da budemo optimistični jer su istraživači na pravom putu da pronađu način na koji se ova komplikacija može sprečiti, poručuju svetski stručnjaci.