Jutarnja mučnina je obično prvi znak trudnoće i, uprkos nazivu, može se dogoditi u bilo koje doba dana ili noći.
Takođe je veoma česta kod trudnica i javlja se kod više od 80% trudnica i nije ništa oko čega se treba brinuti, ali je ipak dobro znati kako da olakšate ove simptome.
Šta je uzrok jutarnje mučnine?
Još uvek zapravo nije poznato zašto je jedan od prvih znakova trudnoće mučnina i povraćanje. Najverovatnije je da su povezane sa naglom promenom hormona, pogotovo Beta hCG, iako se smatra da uzrok jutarnje mučnine može biti i nedostatak vitamina B6 u organizmu.
Iako se jutarnja mučnina povezuje i sa povraćanjem, ne povraćaju sve trudnice kada imaju jutarnju mučninu – mnoge od njih samo imaju osećaj gađenja i mučnine, a ne povraćaju.
Da li jutarnja mučnina može naškoditi bebi?
Ovo je uobičajena briga svih budućih majki – da će jutarnja mučnin i povraćanje nekako ugroziti bebu. Nema razloga za brigu, jutarnja mučnina nema nikakve loše efekte na fetus sve dok možete da jedete i pijete, bez obzira na to koliko malo jedete i pijete.
Moguće je i da možete da jedete samo jednu vrstu namirnica koja vam ne izazifa gađenje i to je sasvim u redu – jedine ono što vam odgovara i izbegavajte ono što vam ne odgovara. Tokom trudnoće ima dovoljno vremena da beba dobije sve potrebne nutrijente, tako da pokušajte da jedete i pijete svve što možete.
Jedan od najvažnijih nutrijenata za razvoj fetusa jeste folna kiselina. Folna kiselina je jako značajna za nervni sistem i kičmu bebe, zato je potrebno da tokom dana uzimate bar suplemente folne kiseline kako biste obezbedili pravilan razvoj nervnog sistema i kičme bebe.
Jutarnja mučnina je zapravo dobar znak kad je u pitanju trudnoća, jer to znači da je nivo hormona dovoljno visok da se trudnoća održi do kraja i da nemate zbog čega da brinete.
Koliko u proseku traje jutarnja mučnina?
Ne postoje nikakva pravila kada možete da očekujete mučninu i kada će ona prestati. Ovo varira od osobe do osobe, ali generalno, možete očekivati da jutarnje mučnine počnu negde oko šeste nedelje trudnoće i mogu biti jedan od prvih od mnogih znakova da ste trudni.
Trajanje ovih simptoma takođe varira, ali u 90% slučajeva ovi simptomi nestaju ili postaju dosta blaži u periodu od 14. do 16. nedelje trudnoće i tada bi ove tegobe trebale potpuno da prestane. Naravno, ima i slučajeva kada se mučnina i dalje javlja, čak i tokom cele trudnoće, ali to su ređi slučajevi. Ako su vam simptomi naročito teški, moguće je da imate problematičnu trudnoću i u tom slučaju je najbolje obratiti se lekaru.
Šta možete uraditi da olakšate simptome?
Iako ne postoji nikakav magični lek za jutarnje mučnine, postoje neke stvari koje vam mogu pomoći da olakšate neke simptome jutarnje mučnine, koji će vam istovremeno „govoriti“ da je sa trudnoćom sve u redu, ali i da, ukoliko za to postoji razlog, sakrijete činjenicu da ste trudni.
Jedite laku hranu poput sušenog tosta ili biskvita pre nego što ustanete i to vam dosta može pomoći. Pokušajte da jedete polako i neka to bude prva stvar koju ćete ujutru uraditi.
Tokom dana možete jesti manje i češće – to će vam pomoći da umanjite mučninu. Što se tiče hrane, isto važi kao i za doručak – jedite „čistu“ hranu poput hleba, pirinča i testenine. Hladna hrana vam možda može izazvati manju mučninu, jer topli obroci obično imaju jači miris i tako izazivaju mučninu. Obično tokom jutarnje mučnine vaše čulo mirisa jače „radi“ i tako sve više namirnica počinjete da izbegavate jer vam izazivaju mučninu.
Neke žene tvrde da su se rešile jutarnje mučnine uz pomoć đumbira. Zato možete probati sa čajem ili pivom od đumbira ili biskvitima od đumbira – samo nemojte preterivati sa biskvitima jer su puni šećera. Takođe vam mogu pomoći narukvice za akupresuru koje se koriste za morsku bolest.
Još jedna korisna stvar: ako je moguće, neka hranu priprema neko drugi, jer će vam dosta pomoći to da ne budete okruženi hranom.
Teške jutarnje mučnine
Ako smatrate da su vam simptomi jutarnjih mučnina vrlo teški, porazgovarajte sa svojim lekarom. On vam može dati lekove koji će vam olakšati tegobe, ako zbog mučnine ne možete da radite ništa. U retkim slučajevima, ovako teški simptomi mogu biti znak komplikacija u trudnoći koje mogu biti vrlo ozbiljne i zahtevati bolničko lečenje, i zato ne oklevajte da potražite medicinsku pomoć ako mislite da vam je lošije nego što bi trebalo zda bude.
Kod većine žena jutarnje mučnine prestaju do kraja trećeg meseca trudnoće, tako da koliko god da vam je sada teško, uskoro će vam biti mnogo bolje!