Atlas pršljen
Kičmeni stub se sastoji od ukupno 33 pršljenova, koji su podeljeni u pet regiona: cervikalni (vratni), grudni, lumbalni, sakralni i repni (trtični) deo. U cervikalnom regionu se kičmeni stub dalje klasifikuje u gornji i donji vratni region. Atlas pršljen je jedan od dva gornja vratna pršljenova, takođe poznat kao C1, i to je najviši pršljen kičmenog stuba.
Atlas pršljen je u kontaktu sa potiljačnom kosti, ravnom kosti koja se nalazi na potiljačnom delu glave.
Ovaj prvi vratni pršljen je dobio ime po mitskom grčkom bogu koji je nosio svet na ramenima, jer je funkcija atlasa da podrži glavu koja je u obliku kugle – što je poređenje sa zemljinom kuglom. Zajedno sa drugim pršljenom, koji se zove axis, atlas je odgovoran za širok spektar pokreta glave. Atlas je najviši pršljen i sa axisom formira zglob koji povezuje lobanju i kičmu. Atlas i axis su specijalizovani da bi ispratili veći opseg pokreta od normalnih pršljenova. Oni su odgovorni za klimanje glavom i rotacione pokrete glave.
Atlas ne izgleda kao tipičan pršljen, sa strukturom nalik na prsten i odsustvom tela pršljena, on je zapravo fuzionisan sa axisom. Ostali anatomski delovi na atlasu uključuju prednji i zadnji luk i dve bočne mase.
Vratni pršljen atlas poremećaji
Prvi vratni pršljen – atlas – je najbitniji, najmanji i najtanji pršljen – sklon izmeštanju. Izmeštanje ili dislociranje atlasa je jedan od najrasprostranjenijih poremećaja. Zapravo, svi mi se rađamo sa delimično izmeštenim atlasom – nekad je to u granicama normale, a nekada izaziva simptome i odražava se na naš svakodnevni život.
Kako dolazi do izmeštanja atlasa? Izmeštanje atlasa može biti uzrokovano genetski, pre rođenja (kongenitalno) ili kasnije tokom života, obično usled povreda. Do ovoga može doći usled različitih trauma i povreda glave i vrata. Od trenutka rođenja i same porođajne traume, zbog okretanja bebine glave pri porođaju može doći do lakog izmeštanja atlasa. Usled padova na glavu dok je dete malo, ili kasnijih udaraca u glavu, saobraćajnih nesreća i drugih povreda ovog osetljivog regiona – pri čemu treba i minimalan udarac u predelu ovog regiona može biti dovoljan da izmesti atlas.
Značajan i veoma čest razlog za nepravilan položaj atlasa je nepravilno držanje tela, odnosno glave i vrata – kada je glava nagnuta ka napred pri sedenju ili stajanju. Ako dugo sedite za računarom, knjigom i stolom – obratite pažnju na pravilno držanja glave i vrata.
Poremećaji koji mogu nastati usled izmeštanja vratnog pršljena su zaista mnogobrojni, od onih nervne prirode, do onih koji imaju veze sa cirkulacijom. Ovo se javlja usled narušene komunikacije između glave (mozga) i ostatka tela.
Simptomi
Izmeštanje atlasa za samo 1-4 mm na gore ili dole (duž potiljačne kosti) ili 1-3 stepena u smislu rotacije (napred ili nazad oko axisa) – remeti normalno sporvođenje nervnih impulsa između glave (mozga) i tela i remeti se cirkulacija kroz vertebralnu arteriju i tako se narušava normalni priliv krvi u mozak. Ovo vremenom dovodi do poremećaja vezanih za kičmu, kao što su: skolioza, kifoza, lordoza, diskus hernija i drugi poremećaji kičme. Uz ovakve poremećaje, uobičajeni simptomi si bolovi u leđima, trnjenje u raznim delovima tela, smanjena osetljivost i drugi zdravstveni problemi.
Treba znati da čak i minimalno izmeštanje atlasa iz svog prirodnog ležišta može dovesti do najrazličitijih simptoma, za koje ne biste ni posumnjali da imaju veze sa ovim prvim vratnim pršljenom, kao što su: glavobolja ili migrena, vrtoglavica, nesvestica, zujanje u ušima, problemi sa koncentracijom, loša memorija, loše držanje, hronični umor, bol u leđima, vratu, ramenima, trnjenje u rukama i dr.
Ako se prilikom izmeštanja atlasa desi pritisak na nerv (n. vagus) koji prolazi odmah ispred njega, javljaju se sledeći simptomi: mučnina, teškoće sa vidom, vrtoglavica, crvenilo ili bledilo u licu, gorušica, zatvor, gastritis, tahikardija, problemi sa krvnim pritiskom – a sve to zato što je nerv vagus zadužen za brojne funkcije u organizmu. Bolovi u kukovima, kolenima i nogama takođe mogu biti posledica izmeštanja atlasa.
Lečenje
Lečenje izmeštenog atlasa se uglavnom svodi na metode vraćanja atlasa u prvobitan položaj. Svakako, najpre treba tretirati sve simptome, odnosno tegobe koje je ovaj poremećaj izazvao -ali za trajno rešenje problema – jedina opcija je nameštanje atlasa od strane stručnog lica. Međutim, na ovu temu se mogu čuti i pronaći različita mišljenja.
Cilj korekcije atlasa, odnosno vraćanja atlasa u njegov prirodan položaj, jeste uspostavljanje optimalnog nivoa funkcionisanja organizma. Možda ste čuli za čuvenu Atlas profilax metodu nameštanja atlasa uz pomoć specifične masaže vratne muskulature, koja ima za cilj da se atlas postavi u prirodan položaj.
Nameštanje atlasa
Nameštanje atlasa je vrlo osetljiva procedura i ovo može izvoditi samo stručno, dobro obučeno lice – fizijatar. Pored pomenute atlas profilax metode, kod nas se često spominje i tzv. atlas ortogonal metoda, koja za nameštanje atlasa koristi specijalni instrument.
Postoji mnogo tehnika za nameštanje atlasa, ali su sve one nedovoljno istražene, pa se ovde nećemo baviti njima. Kada je atlas profilax metoda za nameštanje atlasa u pitanju, tretman je bezopasan, bez naglih pokreta, izvodi se u sedećem položaju sa posebnim aparatom. Bolnost samog procesa zavisi od težine izmeštenosti atlasa, bolnosti mišića na kojima se radi i od same osetljivosti pacijenta.
Nameštanje atlas pršljena iskustva
Nameštanje atlas pršljena – iskustva su veoma različita. Sa jedne strane imamo zagovornike striktno medicinskog pristupa problemu, dok sa druge strane imamo brojne kiropraktičarske metode koje izazivaju sumnju kod ljudi. Dok neki ljudi tvrde da su nakon nameštanja atlasa alternativnim metodama osetili poboljšanje, drugi tvrde da je sve to samo prevara i da je nemoguće za par trenutaka izlečiti sve tegobe koje izmešten atlas sa sobom nosi. Svakako, isto kada su i druge zdravstvene tegobe u pitanju, često ume da dođe do velikog neslaganja između zagovornika konvencionalne i alternativne medicine.
Generalno, nameštanje atlasa je veoma kontraverzna tema, o kojoj možete čuti najrazličitija mišljenja.
Ono što je bitno, to je da ne nasedate na razne priče i reklame koje kruže o raznim tehnikama i ‘’specijalistima’’ za nameštanje atlasa, jer su mnogi od njih nelicencirani i nedovoljno edukovani. Kičma je veoma osetljivo područje, a naročito region prvog vratnog pršljena – atlasa – i sa tim se ne sme igrati. Najbolje je da se uvek prvo posavetujete sa lekarom.