Sportsko srce, simptomi sindroma i posledice

Uzrok

Da li ste čuli za sindrom sportskog srca? Često čujete da sportisti imaju uvećano srce. Zašto je to tako? Šta je to sportsko srce? Da li povećano srce i iznenadna smrt kod mladih sportista mogu biti povezani?

Sindrom sportskog srca je adaptacija srca sportiste kao odgovor na fiziološki stres izazvan napornim fizičkim treningom.

Sindrom sportskog srca je stanje srca koje se može javiti kod ljudi koji vežbaju ili treniraju više od sat vremena dnevno, većina dana u nedelji. Sindrom sportskog srca nije nešto što je nužno loše za vas – ako ste sportista. Dok to ne dovede do strukturnih promena u srcu, osoba sa ovim stanjem obično i ne primeti nikakve simptome. Sportsko srce ne zahteva lečenje, a dijagnoza je važna samo da se isključe srčani problemi koji su ozbiljni.

Koji je uzrok sportskog srca?

Sindrom sportskog srca je posledica normalnog prilagođavanja srca na povećane fizičke aktivnosti. Promene u električnom sprovodnom sistemu srca mogu se očitati i dijagnostikovati, ali ne bi trebalo da izazovu probleme. U slučaju iznenadne smrti, drugi srčani problemi su obično uključeni. U 85-97% slučajeva iznenadne smrti, primećeni su fundamentalni strukturni defekti srca.

sportsko srce

Kao i svaki drugi mišić, srce se jača sa vežbama. Vežbe izdržljivosti kao što su trčanje, plivanje i vožnja bicikla mogu da učine ovaj organ većim, što mu omogućava da pumpa više krvi sa svakim ritmom. Kratki, intenzivni treninzi poput dizanja tegova dodatno povećavaju snagu pumpanja zadebljavajući zidove srca.

Baš kao što bodibilderi grade i vajaju svoje mišiće u vrlo neobične oblike, mnogi konkurentni sportisti, koji često aktivno treniraju – razvijaju izvanredno srce. Sportisti ne samo da imaju prošireno srce, već je ono ekstra debelo, što takođe može proizvesti neke nepravilne ritmove (aritmija).

Da li je sindrom sportskog srca opasno stanje?

Uvećano srce, aritmije i neobična EKG očitavanja će biti znaci ozbiljnih problema za prosečnu osobu. Ustvari, ritmovi i EKG očitavanja u vezi sa sindromom sportskog srca često oponašaju poremećaje opasne po život. Ali sportsko srce i sam sindrom su bezopasni. Abnormalne promene u sportskom srcu su zapravo dokaz da organizam ima sposobnost da se prilagodi.

Ako sportista ima simptome bolova u grudima, nepravilne otkucaje ili se onesvestio, on ili ona treba da se podvrgnu lekarskom pregledu. Lekar može uraditi dodatne testove da utvrdi da li su simptomi normalni znak sposobnosti vašeg tela da se prilagodi treningu, ili da li postoji neki poremećaj u srcu. Ovi testovi mogu da uključuju elektrokardiogram, ultrazvuk ili neku drugu vrstu testa.

Naravno, neki sportisti zaista imaju problema sa srcem. Povremeno, naizgled zdravi, mladi sportisti padnu u sred igre ili vežbanja i nastupi iznenadna smrt. U skoro svakom slučaju, lekari povezuju smrt sa neočekivanim stanjima, kao što su urođene srčane mane, ali one koje nemaju nikakve veze sa sindromom sportskog srca.

Sportsko srce simptomi

Kao što smo rekli, simptomi sportskog srca izostaju – ako je reč o normalno uvećanom srcu kod sportista. Svako uvećanje srca koje je preko normalnih vrednosti, može izazvati simptome i tegobe – tzv. kardiomiopatije. U ovom slučaju se mogu pojaviti sledeći simptomi:

  • bol u grudima pri naporu
  • gubitak svesti pri naporu
  • malaksalost
  • slabost
  • netolerancija napora
  • nedostatak vazduha pri fizičkom opterećenju.

Ako sportista ima simptome bolova u grudima, nepravilne otkucaje ili se onesvestio, on ili ona treba da se podvrgnu lekarskom pregledu.

Ovi simptomi nisu siguran znak neke srčane bolesti koja je dovela do preterano uvećanog srca, ali ako imate tegobe vezane za rad srca u mirovanju, a posebno pri fizičkom naporu, potražite pomoć lekara.

Sportsko srce broj otkucaja

Osoba sa sindromom sportskog srca može imati i znatno smanjen broj otkucaja srca, od 35 do 50 otkucaja u minuti. Pored toga, električni impulsi mogu da se šire čudnim rutama preko srca, izazivajući abnormalna očitavanja na elektrokardiogramu (EKG). Zajedno, ove promene koje su proizvod vežbanja ili treniranja se jednim imenom zovu – sindrom sportskog srca.

Lečenje

Kako je sindrom sportskog srca bezopasno stanje, nema razloga za lečenje, osim ako ne doživljavate simptome poput blage ošamućenosti, bolove u grudima ili gubite svest. Ako zaista želite ponovo “normalno” srce, sve što treba da uradite je da zaustavite vežbanje. Ubrzo, vaše srce, zajedno sa ostatkom vašeg tela, vraća se nazad u svoj prvobitan oblik.

Posledice

Kada je ‘’normalno’’ sportsko srce u pitanju, ne bi trebalo da postoje posledice, ali po završetku profesionalne karijere, sportisti ne smeju naglo prestati sa aktivnostima, već postepeno.

U slučaju postojanja kardiomiopatija, kada se javlja uvećanje srca iznad normalnih granica za sportiste, toliko da izaziva ozbiljne simptome, posledice mogu biti sledeće:

  • aritmije
  • opstruiran (ometen) protok krvi
  • dilatativna kardiomiopatija (patološko proširenje srčanih šupljina)
  • problemi sa mitralnom valvulom (regurgitacija krvi)
  • srčana insuficijencija
  • iznenadna srčana smrt.