Eklampsija i preeklampsija uzrok, simptomi, lečenje

Šta je preeklampsija?
Preeklampsija je komplikacija trudnoće koja se odlikuje visokim krvnim pritiskom i znakovima oštećenja drugih sistema organa, često bubrega. Preeklampsija obično počinje posle 20. nedelje trudnoće kod žena čiji je krvni pritisak bio normalan. Čak i blagi porast krvnog pritiska može biti znak preeklampsije.

Ukoliko se ne leči, preeklampsija može dovesti do ozbiljnih – čak fatalnih komplikacija – kako za vas, tako i za vašu bebu. Ako imate preeklampsiju, jedini lek je porođaj.

Ako ste sa dijagnozom preeklampsije prerano u trudnoći da se porodite, vi i vaš lekar se suočavate sa izazovnim zadatkom. Vašoj bebi je potrebno više vremena da sazri, ali morate da izbegnete stavljanje sebe ili svoje bebe u rizik od ozbiljnih komplikacija.

preeklampsija i eklampsija

Koji je uzrok preeklampsije?

Tačan uzrok preeklampsije je nepoznat. Stručnjaci veruju da počinje u posteljici – organu koji hrani fetus tokom trudnoće. Rano u trudnoći, novi krvni sudovi se razvijaju i razvija se efikasno slanje krvi u posteljicu. Kod žena sa preeklampsijom, ovi krvni sudovi se izgleda ne razvijaju pravilno. Oni su uži od normalnih krvnih sudova i različito reaguju na hormonalne signalizacije, što ograničava količinu krvi koja protiče kroz njih.

Uzroci ovog abnormalnog razvoja mogu uključivati:

  • nedovoljan protok krvi u matericu
  • oštećenje krvnih sudova
  • problem sa imunim sistemom
  • određeni geni

Drugi poremećaji visokog krvnog pritiska tokom trudnoće

Preeklampsija je klasifikovana kao jedan od četiri poremećaja visokog krvnog pritiska koji se mogu javiti tokom trudnoće. Ostala tri su:

Gestaciona hipertenzija. Žene sa gestacionom hipertenzijom imaju visok krvni pritisak, ali ne i višak proteina u mokraći ili druge znake oštećenja organa. Neke žene sa gestacionom hipertenzijom na kraju će razviti preeklampsiju.

Hronična hipertenzija. Hronična hipertenzija je visoki krvni pritisak koji je bio prisutan pre trudnoće ili se javlja pre 20. nedelje trudnoće. Ali, pošto visok krvni pritisak obično nema simptome, može biti teško utvrditi kada je počeo.

Hronična hipertenzija sa superponiranom preeklampsijom. Ovo stanje se javlja kod žena koje imaju hronično visok krvni pritisak pre trudnoće, koje onda razvijaju pogoršanje visokog krvnog pritiska i proteine u mokraći ili ostale zdravstvene komplikacije tokom trudnoće.

Preklampsija u trudnoći

Preeklampsija u trudnoći se javlja, kako se smatra, kada posteljica ne radi ispravno. To može da izazove da vi i vaša beba budete prilično bolesni ako ne dobijate tretman koji vam je potreban. Preeklampsija izaziva da se protok krvi kroz placentu smanji. To znači da vaša beba neće dobiti dovoljno kiseonika i hranljivih materija, što može ograničiti njen rast .Obično počinje u drugoj polovini trudnoće, ili ubrzo nakon rođenja. Najverovatnije će se razviti posle 27. nedelje trudnoće.

Preeklampsija se razvija samo kao komplikacija trudnoće. Faktori rizika su:

Istorija bolesti. Lična ili porodična istorija preeklampsije značajno povećava rizik od ovog stanja.

Prva trudnoća. Rizik od razvoja preeklampsije je najveći tokom prve trudnoće.

Novo očinstvo. Svaka trudnoća sa novim partnerom povećava rizik od preeklampsije nad drugom ili trećom trudnoćom sa istim partnerom.

Starost. Rizik je veći za trudnice starije od 40 godina.

Gojaznost. Rizike je veći ako ste gojazni.

Multipla trudnoća. Preklampsija je češća kod žena koje nose blizance, trojke ili više dece.

Interval između trudnoća. Imajući bebe na period manji od dve godine ili više od 10 godina, dovodi do većeg rizika.

Istorija određenih uslova koje imate pre nego što zatrudnite – kao što su hronično visok krvni pritisak, migrena, dijabetes tip 1 ili tip 2, bolesti bubrega, tendencija da se razvije ugrušak krvi, ili lupus – povećavaju rizik.

Posledice

Što je teža preeklampsija i ranije se javlja u trudnoći, veći su rizici za vas i vašu bebu. Preeklampsija može da zahteva indukovani porođaj. Hirurški porođaj (carski rez ili C-sekcija) nije uvek prednost, osim ako su i drugi problemi prisutni, kao što je beba u karličnoj prezentaciji, ili ako je potreban brz porođaj. Ako imate ozbiljnu preeklampsiju ili ste na manje od 30. nedelje trudnoće, carski rez može biti neophodan.

Posledice preeklampsije mogu uključivati:

Nedostatak protoka krvi u posteljici. Preeklampsija utiče na arterije koje nose krv u posteljicu. Ako placenta ne dobija dovoljno krvi, vaša beba može primiti manje kiseonika i hranljivih materija. Ovo može dovesti do usporenog rasta, niske porođajne težine ili prevremenog rođenja. Prematuritet može da dovede do problema sa disanjem kod bebe.

Odlubljivanje posteljice. Preklampsija povećava rizik od abrupcije (odlubljivanja) posteljice, gde se posteljica odvaja od unutrašnjeg zida materice pre porođaja. Teško odlubljivanje može izazvati teška krvarenja i oštećenja na posteljici, što može biti opasno po život i za vas i vašu bebu.

HELLP sindrom. HELLP – što je skraćenica za hemoliza (uništavanja crvenih krvnih zrnaca), povišene enzime jetre i niske trombocite – sindrom može brzo postati opasan po život i za vas i vašu bebu. Simptomi HELLP sindroma uključuju mučninu i povraćanje, glavobolju i bol u gornjem desnom delu stomaka. HELLP sindrom je posebno opasan jer čini štetu kod više organskih sistema. Povremeno, može se razviti iznenada, čak i pre nego što se visok krvni pritisak otkrije.

Povezano>>> HELLP sindrom

Eklampsija. Kada se preeklampsija ne kontroliše, eklampsija – koja je u suštini preeklampsija plus napadi – može da se razvije. Simptomi koji ukazuju na pojavu eklampsije uključuju bol u gornjem desnom delu stomaka, glavobolju, probleme sa vidom i promene u mentalnom stanju, kao što je smanjena budnost. Kako eklampsija može da ima ozbiljne posledice kako za mamu, tako i za bebu, porođaj postaje neophodan, bez obzira na to koliko je duga trudnoća.

Kardiovaskularne bolesti. Imajući preeklampsiju može da poveća rizik od budućih bolesti srca i krvnih sudova (kardiovaskularnih bolesti). Rizik je još veći ako ste imali preeklampsiju više od jednom ili ste imali prerani porođaj. Da bi se smanjio rizik, nakon porođaja pokušajte da održite svoju idealnu težinu, jedite raznovrsno voće i povrće, redovno vežbajte i nemojte da pušite.

Preklampsija simptomi

Preeklampsija se ponekad razvija bez ikakvih simptoma. Visok krvni pritisak može sporo da se razvija, ali češće ima iznenadni početak. Praćenje krvnog pritiska je važan deo prenatalne brige, jer je prvi znak preeklampsije obično porast krvnog pritiska. Krvni pritisak koji je 140/90 mm Hg ili veći – dokumentovano u dva navrata, najmanje na četiri sata – je nenormalan.

Drugi znaci i simptomi preeklampsije mogu uključivati:

  • višak proteina u urinu (proteinurija) ili dodatni znakovi problema sa bubrezima
  • ozbiljne glavobolje
  • promene u vidu, uključujući i privremeni gubitak vida, zamagljen vid ili osetljivost na svetlost
  • bol u gornjem stomaku, obično ispod rebara na desnoj strani
  • mučnina ili povraćanje
  • smanjen izlaz urina
  • smanjen nivo trombocita u krvi (trombocitopenija)
  • oštećena funkcija jetre
  • kratak dah, izazvan usled tečnosti u plućima
  • nagli porast telesne težine i oticanje (edem) – naročito u licu i rukama.

Ali ove stvari se takođe dešavaju u mnogim normalnim trudnoćama, tako da se ne smatraju pouzdanim znacima preeklampsije.

Lečenje

Jedini lek za preeklampsiju je indukovani porođaj. Vi ste u povećanom riziku od napada, odlubljivanja placente, moždanog udara i mogućih ozbiljnih krvarenja dok ne smanjite krvni pritisak. Naravno, ako je suviše rano u trudnoći, porođaj ne može biti najbolja stvar za vašu bebu.

Ako ste sa dijagnozom preeklampsije, vaš lekar će vas obavestiti koliko često treba da dolazite na prenatalne posete – verovatno češće nego što se obično preporučuje za trudnoću. Takođe je potrebno više čestih analiza krvne slike, ultrazvuka i drugih testova nego što bi se očekivalo kod jednostavne trudnoće.

Lekovi – terapija

Mogući tretman za preeklampsiju može uključivati:

Lekovi za snižavanje krvnog pritiska. Ovi lekovi, koji se zovu antihipertenzivi, koriste se da snize krvni pritisak ako je opasno visok. Krvni pritisak do 140/90 mm Hg obično se ne leči. Iako postoji mnogo različitih vrsta antihipertenzivnih lekova, veliki broj njih nije bezbedno koristiti tokom trudnoće. Razgovarajte sa svojim lekarom da li je potrebno da koristite antihipertenzivne lekove u toj situaciji da kontrolišete krvni pritisak.

Kortikosteroidi. Ako imate tešku preeklampsiju ili Hellp sindrom, kortikosteroidni lekovi mogu privremeno poboljšati funkcije jetre i trombocita kako bi produžili vašu trudnoću. Kortikosteroidi takođe mogu da pomognu da bebina pluća postanu zrela za manje od 48 sati – važan korak u pripremi za prerani život bebe van materice.

Antikonvulzivni lekovi. Ako je vaša preeklampsija teška, lekar može propisati antikonvulzivne lekove, kao što je magnezijum-sulfat, kako bi se sprečio prvi napad.

Mirovanje

Mirovanje se rutinski preporučuje ženama sa preeklampsijom. Ali istraživanje nije pokazalo korist od ove prakse, a može da poveća rizik od zgrušavanja krvi, kao i uticaj na vaš ekonomski i društveni život. Za većinu žena, mirovanje se više ne preporučuje.

Hospitalizacija

Teška preeklampsija može zahtevati da budete u bolnici. U bolnici, lekar može da obavlja redovne testove ili biofizičke profile za praćenje dobrobiti vašeg deteta i merenje zapremine plodove vode. Nedostatak plodove vode je znak lošeg snabdevanja krvlju kod bebe.

Porođaj

Ako ste sa dijagnozom preeklampsije pred kraj trudnoće, lekar može preporučiti izazivanje porođaja odmah. Spremnost vašeg grlića materice takođe može biti faktor u određivanju da li ili kada će porođaj biti indukovan.

U težim slučajevima, neće biti moguće da se razmotri gestacijska starost bebe ili spremnost vašeg grlića materice. Ako nije moguće čekati, lekar može izazvati porođaj ili zakazati carski rez odmah. Tokom porođaja, možete dobiti magnezijum-sulfat intravenozno, da spreči napade.

Nakon porođaja, očekuje se da se vaš krvni pritisak vrati u normalu u roku od 12 nedelja, ali obično mnogo ranije. Ako su vam potrebni lekovi za bolove nakon porođaja, pitajte svog lekara šta treba da uzimate. Nesteroidni anti-inflamatorni lekovi, kao što je ibuprofen i naproksen natrijum (Aleve), mogu povećati krvni pritisak. Acetaminofen (Tilenol, drugi) je obično sigurna alternativa.

Šta je eklampsija

Šta je eklampsija? Eklampsija je retko, ali ozbiljno stanje koje uzrokuje napade tokom trudnoće. Eklampsija je ozbiljna komplikacija preeklampsije. Napadi su periodi poremećene moždane aktivnosti koji mogu da izazovu epizode smanjene budnosti i konvulzije. Eklampsija pogađa oko 1 na svakih 200 žena sa preeklampsijom. Možete razviti eklampsiju čak i ako nemate istoriju napada.

Koji je uzrok eklampsije?

Eklampsija često prati preeklampsiju, koja je karakteristična po visokom krvnom pritisku posle 20. nedelje trudnoće. Ako se preeklampsija pogoršava i utiče na mozak, uzrokujući napade ili komu, razvija se eklampsija.

Lekari ne znaju šta uzrokuje preeklampsiju.

Visok krvni pritisak

Preeklampsija može da izazove da krvni pritisak postane dovoljno visok da ošteti arterije i druge krvne sudove. Oštećenje na arterijama može ograničiti protok krvi i proizvodi otok u krvnim sudovima mozga. Ako ovaj otok ometa sposobnost vašeg mozga da funkcioniše, napadi se mogu javiti.

Proteinurija

Preeklampsija obično utiče na funkciju bubrega. Proteini u urinu, takođe poznato kao proteinurija, predstavlja ključni znak stanja. Vaši bubrezi filtriraju otpad iz krvi, ali zadržavaju korisne hranljive materije, kao što su proteini, u krvi za preraspodelu u vašem telu. Ako bubrežni filteri (glomerul) dožive štetu, proteini mogu da procure kroz ove filtere i izlučuju se u urinu.

Koji su simptomi eklampsije?

JKako preeklampsija može dovesti do eklampsije, možete imati simptome oba uslova. Međutim, neki od simptoma mogu biti zbog drugih uslova, kao što su bolesti bubrega ili dijabetesa. Važno je da obavestite svog lekara o bilo kakvim uslovima koje imate tako da može isključiti druge moguće uzroke.

Slede uobičajeni simptomi preeklampsije:

  • otok na licu ili rukama
  • glavobolje
  • višak kilograma
  • mučnina i povraćanje
  • problemi sa vidom
  • problemi sa mokrenjem

Slede uobičajeni simptomi eklampsije:

  • napadi
  • gubitak svesti
  • agitacija
  • glavobolje ili bolovi u mišićima.

Lečenje

Porođaj je jedini način za lečenje preeklampsije i eklampsije. Ako vam lekar dijagnostikuje preeklampsiju, morate pratiti svoje stanje i tretirati ga sa lekovima za sprečavanje razvoja eklampsije. Ako razvijete eklampsiju, vaš lekar može da izvrši rani indukovani porođaj, u zavisnosti od toga dokle ste u trudnoći. Rani porođaj se može javiti između 32. i 36. nedelje trudnoće ukoliko dođe do simptoma koje ugrožavaju život ili ako lekovi ne rade.

Lekovi

Lekovi za sprečavanje napada (antikonvulzivi) mogu biti neophodni. Možda će biti potrebni lekovi za snižavanje krvnog pritiska ako imate visok krvni pritisak.

Kućna nega

Uzimajući sve propisane lekove, odmaranjem, i praćenjem bilo kakve promene u stanju su od ključne važnosti za upravljanje preeklampsijom i eklampsijom.

I preeklampsija i eklampsija simptomi bi trebalo da nestanu kada se porodite. Ako se komplikacije javljaju, može doći do hitnih medicinskih slučajeva, kao što je odlubljivanje placente.

Dobijanje odgovarajuće medicinske nege za preeklampsiju može sprečiti eklampsiju. Uverite se da razgovarate sa svojim lekarom o ikakvim simptomima koje možda doživljavate.