Cejlonski i kasija kineski cimet razlike
Cimet – šarmantni začin koji daje specifičan ukus jelima – dostigao je status super hrane, zahvaljujući svojim brojnim zdravstvenim prednostima. Naučnici su nam rekli da redovno konzumiranje ovog začina može potencijalno sniziti nivo šećera u krvi, pomoći varenje, olakšati artritis, smanjiti holesterol a čak štititi i od Alchajmerove bolesti.
Ali sada, istraživači upozoravaju da previše začina može izazvati oštećenje jetre. Tip cimeta koji se najčešće koristi kod nas i koji se obično kupuje u prodavnicama, kasija cimet, sadrži visok nivo kumarina, koji mogu da izazovu probleme sa organom nadležnim za većinu procesa filtriranja u organizmu. U stvari, Evropska unija je kreirala smernice kada je u pitanju maksimalni sadržaj kumarina u namirnicama.
U međuvremenu, utvrđeno je da svako ko redovno jede puno kasija cimeta – više od dva grama dnevno za odrasle – moglo bi da izazove oštećenja jetre.
I ovo je mesto gde cejlonski cimet (cimet verum) stupa na scenu.
Cejlonski cimet raste u Šri Lanki, Madagaskaru i Sejšelima, dok vrsta kasija dolazi iz Indonezije i Kine. Poznat kao “pravi cimet”, cejlonski je skup i tako se koristi mnogo ređe; kasija je vrsta koja je najčešćezastupljena u prodavnicama.
Kasija je vrsta koja se češće proučava za zdravstvene prednosti, ali naučnici kažu da je cejlonski cimet verovatno sigurniji u veoma visokim dozama nego kasija.
Istraživanje je utvrdilo da u proseku, kasija u prahu ima do 63 puta više kumarina u odnosu na cejlonski cimet u prahu, dok kasija štapići sadrže 18 puta više kumarina od štapića sa cejlona.
Ako se odlučite da koristite veće količine ovog začina, morate da koristite cejlonski, jer će to smanjiti rizik od oštećenja jetre. Dakle, sa sigurnosne tačke gledišta, cejlonski cimet je bolji.
Kako prepoznati cejlonski cimet?
Ova vrsta je ređa i skuplja, kao što je ranije pomenuto. On je takođe svetlije boje, blažeg i lakšeg ukusa i pruža manje začinjen ‘’udarac’’. U obliku praha, ove dve vrste se ne mogu razlikovati (mada će cejlonski cimet obično lako biti prepoznati po višoj ceni), ali u formi štapića oni izgledaju drugačije – kasija se sastoji od debelog sloja urolane kore, dok cejlonski cimet ima tanji, više vlaknasti izgled slojeva.
Cejlonski cimet kao lek
Istraživanja su pokazala da samo pola kašičice ovog lekovitog začina dnevno može da pomogne u smanjenju LDL holesterola. Takođe se veruje da može imati redovan uticaj na nivo šećera koji može pomoći ljudima sa dijabetesom tipa 2. Dakle, cejlonski cimet i zdravlje imaju mnogo dodirnih tačaka. Pored toga što snižava nivo šećera u krvi, takođe snižava i holesterol. Istraživači su otkrili njegove korisne efekte na komplikacije dijabetesa, bez toksičnosti po jetru i bubrege. Toksičnost može, međutim, biti problem sa upotrebom vrste kasija. Cejlonski cimet za dijabetes ima velikog učinka. Pored njegovog potencijalno blagotvornog dejstva na metabolizam glukoze i telesne težine, on sadrži antioksidanse koji se nazivaju proantocijanidini. Ovo su slični antioksidansi koji se nalaze u zelenom čaju i grožđu. Ova vrsta začina iz kore drveta bez kumarina takođe može biti koristan za jetru, bez negativnih efekata na druge organske sisteme. Ostale prednosti mogu biti antimikrobna i anti-parazitska aktivnost, digestivno zdravlje i smanjenje krvnog pritiska, kao i snižavanje holesterola.
Cejlonski cimet i med
Cejlonski cimet i med su vrhunski lek za veliki broj tegoba. Ovu moćnu kombinaciju možete pripremati i koristiti na dva načina, koja ćemo opisati u nastavku:
Stavite šolju vode da se kuva. Stаvite jednu kаšičicu cejlonskog cimetа u prahu u šolju. Sipаjte toplu vodu u šolju i dobro promešajte, te ostаvite da odstoji 15 minutа dа se ohlаdi. Zatim dodаjte dve kаšičice organskog medа u ovo i dobro promešаjte. Pijte polа šolje ovog napitka pre doručkа, a polа šolje pre odlаskа nа spаvаnje.
Pаsta od cimeta i meda, koja se koristi spolja, priprema se na sledeći način: uzmite jednu kаšičicu cejlonskog cimetа i dodаjte jednu kаšiku ekstrа devičаnskog maslinovog ulja, zatim dodаjte jednu kаšiku medа, sve dobro pomešаjte dа se dobije ujednačena pаsta, a ako je previše gusta, možete slobodno dodаti mаlo vode.
Cejlonski cimet i med kao lek imaju mnoštvo pozitivnih dejstava: jаčaju imuni sistem, regulišu rad probаvnog sistema, poboljšavaju zdrаvlje srcа, kostiju, kože, zubа i kose, deluju protiv kašlja, stimulišu gubitаk težine. Ova kombinacija tаkođe pomаže kod ublažavanja svrаbа i poboljšаva simptome аrtritisа.
Upotreba za mršavljenje
Cejlonski cimet za mršavljenje je dobar izbor iz nekoliko razloga. Prvo, utiče na lučenje insulina i na taj način stаbilizuje nivo šećerа u krvi, ali i povećаvа metаbolizаm glukoze. Poznato je da od veće količine šećera u krvi može doći do skladištenja masnih naslaga, a kako on snižava nivo šećera u krvi – time sprečava nagomilavanje masti u organizmu.
Ovaj začin takođe ubrzava metabolizam, snižava nivo lošeg holesterola u krvi i smanjuje apetit – što sve utiče na mršavljenje.
Cejlonski cimet dijeta zapravo i nije dijeta u pravom smislu te reči. Vi svoj jelovnik ovde kreirate sami. Naravno, treba da vodite računa da jedete zdravu i dijetalnu hranu – uz obavezan začin cimet! Možete ga dodati jelima i napicima, a postoje i neki posebni napici koji se pripremaju sa ovim začinom i konzumiraju obično ujutru i uveče. Cimet i med su takođe odlična kombinacija za mršavljenje, možete konzumirati i cimet sa jogurtom, sa kiselom vodom itd.
Cimet, med i topla voda za mršavljenje – ovaj čudesni napitak, čije pripremu smo opisali u delu ‘’cejlonski cimet i med’’, treba da pijete uveče pred spavanje i ujutru na prazan stomak. Redovnom konzumacijom ovom napitka, obim struka će se smanjivati i masti se neće akumulirati. Dakle, svako jutro pre doručka, na prazan stomak, kao i uveče pre odlaska na spavanje – popijte cimet i med mešavinu.
Cejlonski cimet za bebe
Cejlonski cimet za bebe je odlična izbor, naravno, iznos koji se daje može biti različit za svako dete u zavisnosti od njegove starosti, visine i težine. Najbolje je da pitate stručnjaka, po mogućstvu pedijatra.
Za bebe ga treba koristiti u veoma malim količinama. Beba koja još uvek ne jede nikakvu čvrstu hranu može biti izložena ovom aromatičnom začinu preko majčinog mleka, ono što majka konzumira će dati ukus njenom mleku. To je razlog zašto mama često treba da gledaju šta jedu kako bi bile sigurne da li beba pokazuje nikakve znake alergije.
Kako vaša beba počne da jede žitarice i ovsenu kašu, možete začiniti ukus sa malo ovog egzotičnog začina. Ponekad ovsena kaša može čak da se kupi sa cimetom koji je već u njoj. Dakle on neće imati nikakav negativan uticaj na vašu bebu ako se daje u pravilnim količinama.
Mnogi roditelji daju svojoj bebi da sisa štapić cimeta kada joj izbijaju zubi, i primetili su da se beba smiri prilično brzo. Možda je u pitanju njegov miris ili možda stvarno ima nešto u njemu što pomaže da se smiri bol desni kod bebe. Ali, glavna briga je alergija. Ukoliko je vaše dete alergično na ovaj začin , ne bi smelo da ga konzumira ni u kom obliku i količinama.
Cimet u trudnoći
Cimet i trudnoća su vrlo blisko povezani pojmovi. Vrlo često, on je primamljiv začin za trudnicu koja ima bolove u stomaku, probavne smetnje i druge simptome obično u vezi sa trudnoćom. Ipak, efekat cimeta tokom trudnoće je diskutabilan, jer nema naučnih dokaza. Međutim, zajedno sa lekovitim svojstvima, prijavljeno je da može da izazove i nelagodnost kod trudnica.
Poznato je da fetus u razvoju nema zreo detoksikacioni sistem, što ga čini ranjivim na svakodnevne toksine u hrani i lekovima koje konzumira majka. Neka istraživanja o glicirizinu, koji se nalazi u ovom žačinu, su pokazala da remeti placentu, izlaganjem fetusa toksinima i hormonima stresa od majke. Visoki nivoi hormona poznatih kao glukokortikoidi mogu uticati na fetalni razvoj mozga i to je povezano sa poremećajima ponašanja kod dece i može uticati na nivo IQ-a kod dece. Drugi element, kumarin, u se smatra štetnim u velikim dozama i povezan je u nekim studijama (mada ne konkretno) u aktiviranju kontrakcija materice i stimulisanju preranog porođaja.
Ženama se preporučuje da unose cejlonski cimet minimalno tokom trudnoće (samo kao deo redovne hrane). Dakle, doza je ispod 1/2 kašičice dnevno. Izbegavajte da ga koristite u samostalnom obliku. Kao i uvek, proverite sa lekarom pre upotrebe ovog začina ili bilo kog drugog biljnog leka.