Šta je acidoza
Kada vaše telesne tečnosti sadrže previše kiseline, ovo stanje je poznato kao acidoza. Acidoza nastaje kada vaši bubrezi i pluća ne mogu da održe pH vašeg tela u ravnoteži. Mnogi od procesa u telu proizvode kiselinu. Na primer, pluća i bubrezi obično mogu nadoknadi malu pH neravnotežu, ali problemi sa ovim organima mogu dovesti do viška kiseline u telu.
Kiselost vaše krvi se meri određivanjem njene pH. Niža pH vrednost znači da je vaša krv više kisela, dok viša pH vrednost znači da je vaša krv više bazna. Ph krvi bi trebalo da bude oko 7.4. Acidoza se karakteriše kao pH 7.35 ili niže. Dok naizgled mala, ova razlika u brojevima može biti ozbiljna. Acidoza može dovesti do brojnih zdravstvenih problema, pa čak može biti opasna po život.
Uzrok
Dve vrste acidoze su metabolička i respiratorna.
Respiratorna acidoza
Respiratorna acidoza se dešava kada se previše CO2 nakuplja u telu. Obično pluća uklanjaju CO2 dok dišete. Međutim, ponekad vaše telo ne može da se oslobodi dovoljno CO2. To se može desiti zbog:
- hroničnih stanja disajnih puteva, kao što je astma
- povrede grudi
- gojaznosti, što može učiniti disanje otežanim
- zloupotrebe sedativa
- preterane upotrebe alkohola
- slabosti mišića u grudima
- problema sa nervnim sistemom
- deformisanih struktura grudnog koša.
Metabolička acidoza
Metabolička acidoza počinje u bubrezima umesto u plućima. To se dešava kada oni ne mogu da eliminišu dovoljno kiseline ili kada oslobađaju previše baze. Postoje tri glavna oblika metaboličke acidoze:
Dijabetička acidoza se javlja kod osoba sa dijabetesom koji je slabo kontrolisan. Ako vaše telo nema dovoljno insulina, ketoni će se izgraditi u vašem telu i zakiseliti krv.
Hiperhloremična acidoza je rezultat od gubitka natrijum bikarbonata. Ova baza pomaže da zadržite krv neutralnom. Proliv i povraćanje mogu izazvati ovu vrstu acidoze.
Laktična acidoza se javlja kada je previše jmlečne kiseline u vašem telu. Mnoge stvari mogu da izazovu nagomilavanje mlečne kiseline. Ovo uključuje hroničnu upotrebu alkohola, insuficijenciju srca, rak, napade, otkazivanje jetre, produženi nedostatak kiseonika i nizak šećer u krvi. Čak produženo vežbanje može dovesti do nagomilavanja mlečne kiseline.
Simptomi
I respiratorna i metabolička acidoza dele mnoge simptome. Međutim, simptomi acidoze mogu varirati zavisno od njenog uzroka.
Neki od najčešćih simptoma respiratorne acidoze uključuju sledeće:
- umor ili pospanost
- lako postajete umorni
- konfuzija
- kratak dah
- glavobolja.
Neki od uobičajenih simptoma metaboličke acidoze uključuju sledeće:
- brzo i plitko disanje
- konfuzija
- umor
- glavobolja
- pospanost
- nedostatak apetita
- žutica
- ubrzan rad srca
- dah koji miriše voćno, što je znak dijabetesne acidoze (keto-acidoza)
Lečenje
Lekari obično moraju da znaju šta je uzrok vaše acidoze da se utvrdi kako da se tretira. Međutim, neki tretmani mogu se koristiti za bilo koju vrstu acidoze. Na primer, lekar može dati natrijum bikarbonat (soda bikarbona) da se poveća pH vaše krvi. Ovo se može uraditi bilo oralnim putem ili intravenskom infuzijom. Tretman za druge vrste acidoza može uključiti lečenje njihovog uzroka.
Respiratorna acidoza terapija
Tretmani za ovo stanje su obično dizajnirani da pomognu plućima. Na primer, možete uzimati lekove da šire vaše disajne puteve. Možete takođe dobiti kiseonik ili uređaj za kontinuirano pozitivan pritisak disajnih puteva. Ovaj uređaj može pomoći da dišete ako imate opstruirajuće disajne puteve ili slabost mišića.
Metabolička acidoza terapija
Posebne vrste metaboličke acidoze imaju svaka svoj tretman. Osobe sa hiperhloremičnom acidozom mogu uzimati oralno natrijum bikarbonat. Acidoza iz bubrega može biti tretirana sa natrijum citratom. Dijabetičari sa keto-acidozom će dobiti intravenske tečnosti i insulin za ravnotežu njihove pH. Tretman za laktičnu acidozu može uključivati dodatke bikarbonata, intravenske tečnosti, kiseonik, ili, antibiotike, u zavisnosti od uzroka.
Ishrana
Prvo, zdrava ishrana je najbolja ishrana za acidozu. Ako želite da eliminišete simptome acidoze, izbacite hranu i pića koja formiraju kiselinu, kao što su životinjski proteini, kafa i vino. Ipak, zapamtite da samo zato što je hrana hemijski kisela automatski ne znači da ta hrana proizvodi kiselinu. Na primer, citrusi zapravo imaju alkalizirajuće dejstvo na organizam, kao i većina voća i povrća. Da bi se održala zdrava pH ravnoteža, stručnjaci preporučuju dijetu koja se sastoji od 60:40 do čak 80:20 kada je u pitanju odnos u korist alkalizirajuće hrane iznad hrane koja proizvodi kiselinu.
Sirova hrana najviše pomaže u održavanju kiselo-bazne ravnoteže u telu.
Primeri korisnih namirnica za ove zdravstvene svrhe su: jabuke, avokado, banane, jagode, limun, kruške, ananas i kupina.
Povezano>>> Alkalne namirnice i acidoza
Avokado može da bude korisna hrana u lečenju metaboličke acidoze. Avokado je prepun antioksidantima i poznat je po svojim brojnim zdravstvenim akcijama, uključujući i pozitivne efekte na srce, kosti i zdravlje krvi. Avokado je takođe dobar izvor vlakana, kao i vitamina K, kalijuma, folne kiseline, vitamina C, vitamina B6 i bakra. Kada se avokado jednom iseče, on je osetljiv na oksidaciju.