Med od kestena kao lek

Med od kestena kao lek

Koja su lekovita svojstva kestenovog meda?

Kestenov med sadrži minerale

Za razliku od belog šećera koji je praktično lišen minerala, sirovi med sadrži male količine ovih vitalnih hranljivih materija – što je jedan od razloga zašto se med smatra zdravijim od šećera. Međutim, mineralni profili i koncentracije mogu značajno da variraju između različitih vrsta meda. Za kestenov med je pokazano da je posebno dobar izvor kalijuma, kalcijuma i mangana. Takođe je pokazano da sadrži više minerala od mnogih drugih vrsta meda.

Kestenov med ima dokazano anti-bakterijsko svojstvo

Med je poznat po svojim anti-bakterijskim i anti-gljivičnim svojstvima, ali neke vrste meda, uključujući i kestenov med, izvršavaju svoje antibakterijske aktivnosti bolje od drugih. Grupa istraživača iz Španije je utvrdila da kestenov med ima izrazito antimikrobno dejstvo protiv Staphilococcus aureus i Escherichia coli; ostale testirane vrste meda nisu imale nikakvu aktivnost protiv S. aureus i imale su samo slabu aktivnost protiv E. coli. Pored toga, druga istraživanja sugerišu da med od kestena ima umereno antimikrobnu aktivnost protiv Helicobacter pilori, Bacillus subtilis, Candida tropicalis i Candida albicans. Predloženo je da bi antibakterijska svojstva kestenovog meda mogla delimično da se odnose na njegov sadržaj lizozima (lizozimi su enzimi koji oštećuju zidove bakterijskih ćelija).

med od kestena

Med od kestena je izuzetno jak antioksidant

U nekoliko studija koje su se bavile antioksidativnim kapacitetom različitih vrsta meda, kestenov med je bio na vrhu. Z ovaj tamni med je takođe pokazano da sadrži izuzetno visoke nivoe fenolnih kiselina, jedinjenja koja su verovatno odgovorna za većinu izuzetnog antioksidativnog kapaciteta meda od kestena.

Kao što možda već znate, antioksidansi u hrani, kao što je kestenov med, štite organizam od štetnog dejstva slobodnih radikala. Slobodni radikali su nestabilni molekuli koji se generišu usled dejstva faktora kao što su UV zraci, pušenje, upotreba droga i lekova, zagađenje, pesticidi i metabolički procesi. Ograničavanjem izloženosti slobodnim radikalima i jedenjem antioksidantne hrane mogu da se neutrališu ovu štetni molekuli i možete smanjiti rizik od mnogih bolesti i zdravstvenih problema povezanih sa starenjem, uključujući: kardiovaskularne bolesti, rak, preranu pojavu bora, kataraktu i reumatoidni artritis.

Druga lekovita svojstva meda od kestena:

  • probiotska aktivnost
  • gastroprotektivno dejstvo
  • smanjuje bol
  • imunostimulativni efekat
  • poboljšava cirkulaciju krvi
  • deluje protiv anemije
  • deluje protiv infekcija bubrega i mokraćne bešike
  • deluje dobro protiv tegoba prostate
  • jača krvne sudove
  • sprečava nastanak proširenih vena i hemoroida
  • jača nerve
  • deluje protiv iscrpljenosti i umora jetre
  • jača želudac
  • koristan je za fizički i mentalni umor
  • takođe jača mišiće.

Kesten drvo je rod Castanea, poreklom iz umerenih regiona severne hemisfere. Naziv se odnosi i na jestive, ukusne orašaste plodove koje proizvodi. Kesten pripada istoj porodici kao i hrast i bukva.

Postoje 4 glavne vrste kestena: evropski, azijski (kineski i japanski) i američki kesten.

Evropske vrste: pitomi kesten (Castanea sativa) poznat kao “španski kesten” u SAD, je jedina evropska vrsta kestena. Uspešno je uveden na Himalajima i drugim umerenim delovima Azije.

Azijske vrste: ovde postoji nekoliko vrsta: C. renata, C. mollissima, C. davidii, C. henrii, C. seguinii.

Američke vrste: uključuju C. dentata (American Chestnut – Eastern States), C. pumila (American- ili Allegheni Činkapin, takođe poznat kao “patuljasti kesten” – istočne države), C. alnifolia (istočne države), C. ashei (istočne države), C. floridana (istočne države) i C. paupispina (istočne države).

Plodovi ovog drveta su orašasti, ali se razlikuju od ostalih orašastih plodova koje znamo. Oni su:

– veoma bogati kalijumom, fosforom, magnezijumom, hloridima, kalcijumom, gvožđem i natrijumom.

– sadrže vitamine C, B1, B2, B6, E i PP.

– imaju vrlo malo proteina ili masnoća, njihove kalorije dolaze uglavnom iz ugljenih hidrata. Sveži plodovi kestena imaju oko 180 kalorija na 100 grama jestivih delova, što je znatno niže od orašastih plodova, badema, drugih oraha i suvog voća (oko 600 kcal / 100 g).

– sadržaj ugljenih hidrata je isti kao i kod pšenice i pirinča

– ne sadrže holesterol

– imaju vrlo malo masti, uglavnom nezasićene

– bez glutena

– duplo više skroba od krompira

– sadrže različite šećere, uglavnom saharozu, glukozu, fruktozu (8%)

– sadrže 40 mg vitamina C na 100 g sirovog proizvoda, ali se smanjuje za 40% posle zagrevanja. Kesten je jedini orašasti plod sa vitaminom C!

Kako da koristite med od kestena

Pomalo gorak ukus kestenovog meda čini ovaj tamni med idealnim za sve vrste pikantnih jela. Ako želite jela sa intenzivnim ukusom, možete naneti kestenov med na tost hleb ili da ga koristite kao zdrav, prirodni zaslađivač za čaj.