Šta je analna fisura ?
Analna fisura je malo oštećenje ili pukotina u sluzokoži anusa. To se može desiti kada imate tvrde ili velike stolice, naprezanjem tokom porođaja ili nakon doživljavanja napada proliva ili zatvora.
Analna fisura može da izazove jak bol i krvarenje za vreme i posle pokreta creva. Takođe može izazvati svrab i peckanje u analnom području.
Analna fisura je obično manja ‘’povreda’’ koja prođe u roku od šest nedelja. Početni tretmani mogu da olakšaju bol i podstiču ozdravljenje.
Pukotina na koži otkriva mišićno tkivo ispod, izaziva jak bol i krvarenje za vreme i posle pokreta creva.
Analna fisura može uticati na ljude svih uzrasta, ali se najčešće vidi kod odojčadi i male dece. Analna fisura obično nije ozbiljna bolest. U većini slučajeva, oštećenje se izleči samo u roku od četiri do šest nedelja. Pojedini tretmani mogu da promovišu zarastanje i ublaže nelagodnost, uključujući i upotrebu omekšivača stolice i lokalne lekove protiv bolova. Ako se analna fisura ne popravi sa ovim tretmanima, operacija može biti potrebna ili će vaš lekar možda morati da traži druge poremećaje u osnovi koji mogu izazvati analnu pukotinu.
Uzrok
Analna fisura se najčešće javlja prilikom prolaska velike ili tvrde stolice. Hronični zatvor ili učestali proliv mogu pocepati kožu oko anusa. Ostali uzroci uključuju:
- Kronova bolest ili druga inflamatorna bolest creva
- naprezanje tokom porođaja
- smanjen protok krvi u anorektalno područje
- previše uski ili spastični sfinkteri (mišići)
- U retkim slučajevima, analna fisura e može razviti zbog:
- analnog kancera
- HIV-a
- tuberkuloze
- sifilisa
- herpesa.
Iz nepoznatih razloga, analne fisure su česta pojava tokom detinjstva. Javljaju se u oko 80% beba tokom prve godine života. Starije osobe su takođe sklone da imaju analne fisure zbog smanjenog protoka krvi u anorektalnom području. Tokom i nakon porođaja, žene su u riziku za analne fisure zbog naprezanja tokom porođaja.
Osobe sa inflamatornom bolesti creva, kao što je Kronova bolest, takođe imaju veći rizik od razvoja analne fisure. Upala koja se javlja u sluzokoži creva čini tkivo oko anusa sklonijem pucanju. Ljudi koji često iskuse zatvor su u povećanom riziku za analne fisure. Naprezanje i velike, tvrde stolice su najčešći uzroci analne fisure.
Simptomi
Analna fisura može prouzrokovati jedan ili više od sledećih simptoma:
- vidljivo oštećenje na koži oko anusa
- oznaka na koži, ili mala izbočina kože, pored oštećenja
- oštar bol u analnom području tokom pokreta creva
- tragovi krvi na stolici ili na toalet papiru nakon brisanja
- pečenje ili svrab u analnom području.
Lečenje
Većina analnih fisura ne zahtevaju veliki tretman. Međutim, pojedini kućni lekovi mogu pomoći u promovisanju lečenja i ublažavanju neprijatnih simptoma. Možete lečiti analnu fisuru kod kuće:
- koristeći preparate za omekšavanje stolice
- uzimajući suplemente vlakana i povećanjem unosa vlaknastih namirnica, kao što su sirovo voće i povrće
- imajući tople kupke za opuštanje analnih mišića, što oslobađa iritaciju i povećava protok krvi u anorektalnoj oblasti
- primenom nitroglicerin masti, kao što je kortizon-10, na anusu da promoviše protok krvi u tom području i promoviše ozdravljenje
- primenom lokalnog analgetika, kao što je Anusol-HC i lidokain, na anusu da ublaži nelagodnost.
Lekar vam takođe može predložiti masti – blokatore kalcijumovih kanala, koje mogu da opuste mišiće sfinktera i omogućiti da analna fisura zaraste.
Drugi mogući tretmani su botoks injekcije koje se ubrizgavaju u analni sfinkter. Injekcije će sprečiti grčeve u anusu, privremeno parališući mišiće. Ovo omogućava da se analna fisura izleči dok sprečava formiranje nove pukotine.
Ako analna fisura ne reaguje na druge tretmane, vaš lekar može preporučiti analnu sfinkterotomiju. Ovo je hirurška procedura koja uključuje pravljenje malog reza u sfinkteru za opuštanje mišića, što omogućuje da analna fisura zaraste. Ovo će se verovatno uzeti u obzir ako manje invazivne terapije nisu uspele.
Nisu sve analne pukotine znak ishrane niske u vlaknima i opstipacije. Fisure koje se slabo leče ili one koje se nalaze u položaju osim zadnjeg i srednjeg dela anusa mogu ukazivati na osnovno oboljenje kao što je tuberkuloza, HIV ili kancer rektuma. Ako imate bilo kakvih nedoumica oko rascepa koji se ne leči uprkos tome što koristite konzervativne, kućne lekove, obratite se lekaru da vidi da li je potrebno dodatno testiranje.