[icegram campaigns=”19636″]
Crvena krvna zrnca (eritrociti) imaju važnu misiju da nose kiseonik iz pluća u vaše srce i kroz celo telo. Vaša koštana srž je odgovorna za proizvodnju ovih crvenih krvnih zrnaca. Kada crvena krvna zrnca koja umiru nadmašuju proizvodnju crvenih krvnih zrnaca od strane koštane srži kod osobe, javlja se hemolitička anemija. Hemolitička anemija može biti spoljašnja ili unutrašnja.
Spoljašnja hemolitička anemija je takođe poznata kao autoimuna hemolitička anemija. Ovaj tip anemije se razvija kada su slezina hvata i uništava zdrava crvena krvna zrnca. Takođe može doći od uništenja eritrocita zbog:
- infekcija
- tumora
- autoimunih poremećaja
- nus pojava lekova
- leukemije
- limfoma.
Unutrašnja hemolitička anemija se razvija kada su crvena krvna zrnca koja se proizvode od strane vašeg tela neispravna. Ovo stanje se često nasleđuje, kao kod osoba sa anemijom srpastih ćelija ili talasemijom.
Svako bilo kog uzrasta može da se razvija hemolitičku bolest.
Hemolitička bolest novorođenčeta
Ovo je stanje koje se javlja kada majka i beba imaju nespojive krvne grupe. Drugi naziv za ovaj uslov je eritroblastozis fetusa. Što se tiče krvnih grupa, koje su, kao što smo rekli, A, B, AB i O – osoba može biti ili Rh negativna ili Rh pozitivna. Neki primeri su A pozitivna, A negativna, AB negativna, O pozitivna i druge varijacije.
Ako majka ima Rh negativnu krvnu grupu i otac njene bebe ima Rh pozitivnu, postoji šansa da se javi hemolitička bolest novorođenčeta. Posledice ovoga su kao reakcija na transfuziju krvi. Telo majke vidi krvnu grupu bebe kao “stranu” i potencijalno može napasti bebu.
Ovo stanje se češće dešava u drugoj trudnoći žene. To je zbog toga kako telo gradi svoj imunitet. U svojoj prvoj trudnoći, imunološki sistem majke uči kako da se razvije odbrana protiv negativnih krvnih zrnaca. Lekari nazivaju ovo biti senzibilisan na različite vrste krvnih ćelija.
Hemolitička bolest novorođenčeta je problem jer beba može postati anemična, što izaziva dodatne komplikacije. Tretmani su dostupni za ovo stanje. Oni uključuju transfuziju i lekove poznate kao intravenozni imunoglobulin.
Lekari takođe mogu da spreče stanje da se dogodi tako što ženi daju injekciju poznatu kao Rhogam. Žena može dobiti ovu injekciju oko svoje 28. nedelje trudnoće ako ima Rh negativnu krv.
Uzrok
Iako je moguće da lekar ne može biti u mogućnosti da ukaže na izvor hemolitičke anemije, postoji nekoliko bolesti, pa čak i lekova, koji mogu da izazovu ovo stanje. Slede neki dublji razlozi za spoljašnju hemolitičku anemiju:
- uvećana slezina
- hepatitis
- Epstein-Bar-ov virus
- tifusna groznica
- Escherichia coli
- streptokoke
- leukemija
- limfom
- tumori
- lupus
- Viskott-Aldrih sindrom, autoimuni poremećaj
- HELLP sindrom (nazvan po svojim karakteristikama, koje uključuju hemolizu, povišene enzime jetre i niske trombocite).
Hemolitička anemija nije uvek zbog autoimunih poremećaja. U nekim slučajevima, to je rezultat uzimanja određenih lekova. Ovo je poznato kao hemolitička anemija indukovana lekom. Neki primeri lekova koji mogu da izazovu stanje su:
- acetaminofen
- antibiotici, kao što su penicilin, ampicilin ili meticilin
- hlorpromazin (Torazin)
- ibuprofen
- interferon alfa
- prokainamid
- kinin
- rifampin (Rifadin).
Jedan od najtežih oblika hemolitičke anemije je vrsta izazvana primanjem transfuzije krvi od pogrešne krvne grupe. Svaka osoba ima posebnu krvnu grupu (A, B, AB ili O). Ako dobijete pogrešnu krvnu grupu, postojeća krv će početi da proizvodi antitela – ćelije imunološkog sistema za borbu protiv krvi koju ste primili transfuzijom. Rezultat je izuzetno brzo uništavanje crvenih krvnih zrnaca. To je razlog zašto zdravstveni radnici treba pažljivo da provere krvne grupe pre davanja krvi.
Neki uzroci hemolitičke anemije su privremeni. Hemolitička anemija je izlečiva ako lekar može da identifikuje osnovni uzrok i tretira isti.
Simptomi
Kako postoji toliko različitih uzroka hemolitičke anemije, svaka osoba može imati različite simptome. Međutim, postoje uobičajeni simptomi koje mnogi ljudi doživljavaju kada imaju hemolitičku anemiju.
Neki simptomi hemolitičke anemije su isti kao kod drugih oblika anemije.
Ovi simptomi uključuju:
- bledilo kože
- umor
- groznica
- konfuzija
- nesvestica
- vrtoglavica
- slabost ili nemogućnost da se rade fizičke aktivnosti.
Drugi, manje uobičajeni znaci i simptomi koji se vide kod pacijenata sa hemolitičkom anemijom su:
- taman urin
- žuta boju kože i beonjača (žutica)
- šum na srcu
- ubrzan rad srca
- uvećana slezina
- uvećana jetra.
Lečenje
Opcije za tretman hemolitičke anemije se razlikuju u zavisnosti od težine stanja, vaših godina, vašeg zdravlja i vaše tolerancije na određene lekove.
Opcije za lečenje hemolitičke anemije uključuju:
- transfuzija krvi
- intravenozni imunoglobulin
- kortikosteroid lek
- hirurgija
Transfuzija krvi
Transfuziju krvi se daje da brzo povećate broj svojih crvenih krvnih zrnaca i da zamenite uništena crvena krvna zrnca novim.
Intravenozni imunoglobulin (IVIG)
Nizak broj krvnih zrnaca može negativno da utiče na način na koji se vaš imuni sistem bori sa infekcijom. Možete dobiti imunoglobulin, intravenozno u bolnici kako biste poboljšali funkcije svog imunološkog sistema.
Kortikosteroidi
U slučaju spoljašnje forme hemolitičke anemije autoimunog porekla, kortikosteroidi se koriste da se zaustavi vaš imuni sistem od proizvodnje antitela koja uništavaju crvena krvna zrnca.
Hirurgija
U težim slučajevima, može biti potrebno ukloniti slezinu. Slezina je mesto gde se uništavaju crvena krvna zrnca. Uklanjanje slezine može smanjiti koliko brzo se crvena krvna zrnca uništavaju. Međutim, to se obično koristi kao opcija tek nakon što se iskoriste svi drugi tretmani.
Hemolitička anemija može uticati na ljude svih uzrasta i ima brojne osnovne uzroke. Za neke ljude, simptomi su blagi i mogu se rešiti vremenom i bez tretmana. Drugi će možda morati da se podvrgnu posebnoj nezi za ostatak svog života. Kada osoba ima rane simptome anemija, traženje adekvatne nege može biti prvi korak da se osećate bolje na duži rok.