Svet je prosto poludeo za čija semenkama, i to ne bez razloga. Reč je o biljci Salvia hispánica, koja pripada rodu mente, a potiče iz Južne Amerike. Reč ‘chia’ na majanskom jeziku znači snaga, što dovoljno govori o važnosti njenih semenki. Uprkos tome što su ih Asteci i Maje veoma cenili čija semenke, tek odskoro i naučnici ova semena smatraju supemamimicom. Čija semenke su bogate antioksidansima, koji štite organizam i, što je najvažnije, sprečavaju formiranje slobodnih radikala, koji mogu izazvati kancer. Zbog velike količine vlakana, čija semenke mogu da apsorbuju 10 do 12 puta više vode u odnosu na svoju gramažu, pa brzo izazivaju osećaj sitosti. Vlakna takođe hrane prijateljske bakterije u crevima, što je veoma bitno za zdravlje.
Bogate su proteinima i omega-3 masnim kiselinama
Čak 14 odsto čija semenki čine proteini, što je poprilično u poređenju s drugim biljkama. Proteini su višestruko važni za zdravlje i doprinose osećaju sitosti. Poput lanenog semena, i čija semenke obiluju omega-3 masnim kiselinama (sadrže veći procenat tih kiselina nego ista količina lososa). Međutim, treba napomenuti da najveći procenat zauzima alfa-linoleinska kiselina (ALA), koja se mora pretvoriti u “aktivne” oblike – eikozapentaenoinsku (EPA) i dokozaheksaenoinsku kiselinu (DHA) – kako bi telo moglo da je iskoristi. Zbog toga organizam može lakše i u većem procentu da iskoristi omega-3 masne kiseline iz namirnica životinjskog porekla.
Smanjuju rizik od srčanih oboljenja i dijabetesa tipa 2
Čija semenke su bogate vlaknima, proteinima i omega-3 masnim kiselinama, koje čuvaju kardiovaskularni sistem i prva su linija zaštite srca i krvnih sudova. Jedno od najuspešnijih ispitivanja zdravstvenih prednosti čija semenki obuhvatalo je pacijente obolele od dijabetesa tipa 2. Grupa od 20 dijabetičara je tokom 12 nedelja izvestan period jela prvo 37 grama pšeničnih mekinja a potom istu količinu čija semenki. Kada su pacijentima date čija semenke, poboljšalo im se nekoliko važnih zdravstvenih markera: krvni pritisak je pao za 3 do 6 mm/Hg, zapaljenski markeri zvani hs-CRP sniženi su za 40 odsto, a faktor rizika vWF takode je smanjen za 21 odsto. Osim toga, malo im je bio snižen i nivo šećera u krvi, ali nedovoljno da bude značajan za statistiku. Budući da su čija semena bogata vlaknima, veruje se da mogu doprineti snižavanju šećera u krvi nakon obroka.
Jačaju kosti i krv
Čija semenke obiluju nutrijentima važnim za zdravlje kostiju – kalcijumom, fosforom, magnezijumom i proteinima. Samo 28 grama sadrži 18 odsto preporučene dnevne doze kalcijuma, znatno više nego što ga ima u većini mlečnih proizvoda. Stoga su ove semenke sjajan izvor tog minerala za osobe koje izbegavaju mleko. Osim toga, 100 g sadrži X čak 97 Procenata preporučenog dnevnog unosa gvozda, što je odlična vest za malokrvne osobe.
Kako se koriste čija semenke
Čija semenke je veoma lako uklopiti u ishranu. Same semenke su neutralnog ukusa, pa ih možete dodati bilo kom jelu. Za razliku od lanenog semena, ne morate da ih meljete, zbog čega su mnogo lakše za pripremu.
Mogu se jesti sirove, natopljene u soku, kao dodatak kašama i pudinzima ili u pecivima. Takođe, njima možete posuti žitne pahuljice, dodati ih u jogurt, jela od povrća i pirinča. Zbog njihove sposobnosti da upiju vodu i masti, mogu se koristiti kao zgušnjivači u sosovima ili kao zamena za jaja. Takođe, mogu se pomešati s vodom i pretvoriti u žele. Dodavanjem čija semenki jelima povećaćete njihovu nutritivnu vrednost. Većina ljudi ih dobro podnosi, ali ako niste navikli na veliku količinu vlakana postoji mogućnost da ćete imati problema s varenjem ukoliko odjednom pojedete previše. Uobičajena preporučena doza iznosi 20 grama semenki (jedna i po supena kašika), dva puta dnevno.
Puding od čija semenki recept
Sastojci:
2 kašike čija semenki, 1 kruška, 1 kašičica mlevenih oraha ili lešnika, 1,5 dl bademovog ili kokosovog mleka, 1 kašičica meda, 1/4 kašičice cimeta
Priprema:
1. Preliti čija semenke mlekom i ostaviti ih da odstoje oko pola sata.
2. Dodati med, cimet i mlevene orahe.
3. Na kraju ubaciti krušku isečenu na komade.
Ovsene pahuljice s čija semenkama recept
Sastojci:
3 kašike ovsenih pahuljica, 1,5 kašika čija semena, 1 kašika sušenih brusnica, 1 kašika seckanih oraha, 2 dl kokosovog ili bademovog mleka, 1 kašičica meda
Priprema:
1. Potopiti čija semenke i ovsene pahuljice u mleko i ostaviti ih da odstoje pola sata.
2. Dodati preostale sastojke i lagano promešati.
3. Ostaviti da odstoji još 5-6 minuta pre konzumiranja.
Povezano>>> Chia semenke lekovitost, upotreba i recepti
Čija semenke nutritivna vrednost
Nutrijenti Količina Preporučeni dnevni unos
Energija 486 Kcal 24%
Ugljeni hidrati 42,12 g 32%
Proteini 16,54 g 30%
Masnoće 30,74 g 102%
Dijetalna vlakna 34,4 g 91%
Vitamini
Folna kiselina 49 ug 12%
Niacin 8,83 mg 55%
Riboflavin 0,17 mg 13%
Tiamin 0,62 mg 52%
Vitamin A 54 IU 2%
Vitamin C 1,6 2%
Vitamin E 0,5 mg 3%
Elektroliti
Natrijum 16 mg 1%
Kalijum 407 mg 9%
Minerali
Kalcijum 631 mg 63%
Bakar 0,924 mg 102%
Gvožđe 7,72 mg 97%
Magnezijum 335 mg 83,5%
Mangan 2,723 mg 118%
Fosfor 860 mg 223%
Selen 55,2 ug 1%
Cink 4,58 mg 42%