[icegram campaigns=”19664″]
Pušačima se savetuje da jedu ljute namirnice, jer smanjuju otok sluzokože disajnih puteva i potpomažu odstranjivanje supstanci koje nadražuju tkivo pluća…
Osobe koje su pušači duže od pet godina obično imaju problem s karakterističnim pušačkim kašljem, koji se naročito javlja u jutarnjim satima.Pušački kašalj je vrlo koristan za pušače jer omogućava pročišćavanje pluća i eliminaciju štetnih materija iz njih. Kada se javi, najbolje je odmah ostaviti cigarete i nakon najviše dva-tri meseca kašalj bi trebalo da se smiri.
Takođe je potrebno olakšati iskašljavanje i čišćenje disajnih puteva te unositi više antioksidansa iz svežeg voća i povrća, a od suplemenata u konsultaciji s lekarom ili farmaceutom mogu se koristiti vitamini A, C, E, cink, selen, alfa-lipoinska kiselina, rezveratol…
Uz prestanak pušenja i promenu načina ishrane potrebno je sprovesti i detoksikaciju organizma u cilju uklanjanja štetnih materija koje su se nakupljale, kako u plućima tako i u tkivima drugih organa.
Neretko je naizgled običan pušački kašalj simptom ozbiljnijeg oboljenja poput hronične opstruktivne bolesti pluća ili kancera. Rizik od raka pluća znatno se povećava sa svakom popušenom cigaretom, te je veoma važno što pre ostaviti pušenje i detoksikovati organizam. Ako pušački kašalj traje dugo, nemojte ga zanemarivati i odlagati posetu lekaru, jer rak pluća ima najveće šanse za izlečenje ako se otkrije u najranijoj fazi, kada je moguće operativno lečenje.
Hronični bronhitis kod pušača
Poslednjih godina beleži se veliki porast obolelih od bronhijalne astme i hroničnog opstruktivnog bronhitisa. Bronhijalnu astmu prate napadi gušenja, “sviranje” i “zviždanje” u grudima, otežano disanje i suv kašalj, dok se u slučaju bronhitisa javljaju uporan kašalj i iskašljavanje, i to naročito kod ljudi u petoj i šestoj deceniji života, prvenstveno pušača. Ovo oboljenje moguće je sprečiti, a ako se već razvije, najbolje bi bilo odmah prestati pušiti. Simptomi bronhitisa su kontinuirani i s vremenom se pogoršavaju. U slučaju da tegobe traju duže od šest nedelja, uz stalni kašalj, potrebno je javiti se lekaru, što posebno važi za pušače.
Poboljšanje ubrzo nakon prestanka pušenja
Istraživanja pokazuju da već tokom prve nedelje od prestanka pušenja dolazi do poboljšanja celokupnog zdravstvenog stanja. Simptomi hroničnog bronhitisa znatno su blaži, a posle tri meseca u slučaju 77 posto bivših pušača kašalj se smiruje, dok kod ostalih potpuno prestaje.Takode, dokazano je da posle tri godine od prestanka pušenja simptomi hroničnog bronhitisa potpuno nestaju kod većine bivših pušača.
Ne smirujte pušački kašalj!
Kad se javi pušački kašlja ne treba koristiti lekove niti bilo kakve preparate za smirivanje kašlja, pa čak ni prirodne, jer je iskašljavanje sluzi sa štetnim materijama u ovom slučaju poželjno. Ako se sluz ne izbaci, ona postaje pogodno tlo za razmnožavanje bakterija i razvoj infekcije.
Izbegavajte industrijski prerađenu hranu
Teško ćete sačuvati zdravlje pluća, kao i zdravlje u celini, ukoliko ne prestanete da pušite. Pomozite svom organizmu da se snabde dragocenim materijama i poradite na jačanju imuniteta. Poznato je da pušači imaju slabiji imunitet i da su skloni čestim respiratornim infekcijama. Jedan od najjačih antioksidansa – vitamin C, koji nam je neophodan za dobro zdravlje, posebno je potreban ljubiteljima cigareta jer ga oni dokazano imaju manje od osoba koje ne puše. Zato treba jesti sveže jagode, limun, pomorandže, jabuke, ali i brokoli, kupus, crvenu papriku i zeleno lisnato povrće. Ono što nikome, pa ril pušačima, nije potrebno u ishrani jesu rafinisani šećer i slatkiši, mesne prerađevine, konzervirana hrana, rafinisana ulja, margarini, belo brašno, i ostala procesirana hrana. S druge strane, sveže voće i povrće, integralne žitarice i brašna od celog zrna žita, hladnoceđena ulja, med, mahunarke, jezgrasti plodovi i semenke treba da čine osnovu ishrane pušača.
Hrana koja utiče na pušački kašalj
Mlečne proizvode treba jesti što redje jer podstiču stvaranje sluzi. Na pojačano stvaranje sluzi takođe utiču kvasac, belo brašno, ali i prejedanje i konzumiranje nezdrave hrane koja uzrokuje loše varenje, truljenje hrane i stvaranje toksina. Upotrebu namirnica životinjskog porekla treba ograničiti jer je indirektno uzrok za pojačan pušački kašalj.
Pluća pušača sklonija su iritacijama i osetljivija na nadražaje, i to ubrzo nakon što osoba postane pušač. Čak i posle manjeg fizičkog napora, izloženosti hladnom vazduhu ili prašini pušači se mogu suočiti sa snažnim kašljem.
Pušački kašalj ujutro
Pušački kašalj obično se javlja ujutro i produktivan je sa iskašljavanjem. Ponekad je prisutan i u toku celog dana. Veoma je važno obratiti pažnju na promenu intenziteta kašlja. Pušači smatraju da su hronični kašalj i zamaranje normalne i očekivane posledice pušenja. Nažalost, nisu u pravu, jer upravo ta dva simptoma jasno ukazuju na bolesti pluća kao što su HOBP – hronična opstruktivna bolest pluća, a često i na ozbiljnija stanja kao što je karcinom pluća. U pristupu pacijentu koji kašlje vrlo je važno odrediti uzrok kašlja i potom donositi odluku o daljoj dijagnostici i terapiji. Kašalj pušača upućuje na bolest, a posebno je zabrinjavajuće njegovo pojačanje, iskašljavanje obilnog sekreta s primesama gnoja ili krvi. Zato nikada ne treba na svoju ruku i samoinicijativno uzimati sredstva za iskašljavanje ili za prestanak kašlja. Kada kašalj traje duže od tri nedelje, a nekada i kraće ali s promenom intenziteta, treba se odmah javiti pulmologu da bi se na vreme preuzele odgovarajuće mere. Pulmolog će na osnovu dijagnostičkih procedura – radiografije pluća, laboratorijske analize krvi, ispitivanja disajne funkcije pluća (spirometrije), kao i po indikacijama MDCT (skener grudnog koša) otkriti uzrok kašlja, te adekvatnom terapijom ukloniti tegobe i dovesti do izlečenja. U slučaju da imate bilo koju vrstu kašlja, na vreme se javite vašem lekaru-pulmologu!
Sveže ceđeni sokovi
Sprovedite svojevrsnu trodnevnu dijetu koja nalaže konzumiranje isključivo ceđenih sokove od voća i povrća tokom celog dana. Ujutru popijte limunadu bez šećera, kasnije tokom prepodneva sok od grejpfruta ili ananasa, zatim i od šargarepe, a tokom dana pijte sok od cvekle i drugih plodova voća i povrća. Poželjno je koristiti zeleno povrće, koje je bogato hlorofilom, kao i pomorandže jer sadrže antioksidanse – borce protiv raka pluća. Ako ne možete da izdržite sva tri dana samo na sokovima, ubacite za ručak integralni pirinač ili proso i svezu salatu. Tih dana inhalirajte se eteričnim uljem eukaliptusa i provedite 20 minuta dnevno u kupci od dumbira. Preznojavanje u kupci pomaže da se organizam očisti od toksina.
Sok os šargarepe, limuna i meda
Sveže isceđen sok od šargarepe, sam ili u kombinaciji s cveklom, ili cveklom i krastavcem ili pak sokom od celera, odličan je za svaku vrstu bronhitisa. Pijte barem 3 dl ovog soka dnevno.
Mešavina limuna i meda odličan je lek za bronhitis. Limun je naročito značajan za pušače jer je ptepun C-vitamina i jedna je od najalkalnijih namirnica koje utiču na smanjenje kiselosti organizma kakav je pušački. Upravo je previše kisela krv podloga za razvoj gotovo svih bolesti. Možete samleti dobro opran limun, pomešati ga s medom pa uzimati tri puta na dan po kašičicu ili piti limunadu s medom dva puta dnevno.
Crni luk
Odličan je za ublažavanje kašlja, rastvaranje sluzi, jačanje imuniteta i borbu protiv virusa i bakterija. Možete praviti sirup od luka, ali je najbolje jesti ga presnog, i to što češće.Osobe koje imaju pušački kašalj trebalo bi da svakodnevno imaju crni luk na trpezi.
Đumbir
Čaj od đumbira odlično je sredstvo za čišćenje pluća od raznih toksičnih materija, a možete koristiti kako svež đumbir tako i onaj u prahu. Ako pripremate čaj od svežeg korena, obavezno pogrickajte komadić ovog prirodnog sredstva za detoksikaciju.
Ljuta hrana
Ljute namirnice su korisne u slučaju pušačkog kašlja i bronhitisa jer smanjuju otok sluzokože disajnih puteva i potpomažu odstranjivanje supstanci koje nadražuju tkivo. Pušači treba da jedu ljute namirnice poput belog luka, čilija, rena, rotkve, bibera… bar tri puta nedeljno.