Neki od prvih znakova poremećaja alkalno kisele ravnoteže u organizmu jesu: akne, bolovi u mišićima i zglobovima, malaksalost, nervoza, opstipacija, jak miris urina, bele naslage na jeziku, otežano buđenje i ustajanje iz kreveta. Ukoliko se simtpomi prepoznaju na vreme, moguće je preduprediti ozbiljnije zdravstvene probleme.
Kako uspostaviti kiselo-baznu ravnotežu
Da bi se uspostavila idealna kiselost organizma, svakodnevna ishrana trebalo bi da sadrži 60-80% hrane koja utiče na stvaranje bazne sredine u telu i 20-40% hrane koja utiče na stvaranje kisele sredine.
Kiselost organizma je pH nivo u našem telu koji varira u zavisnosti od onoga što jedemo, ali i od načina na koji živimo. Sve što tokom dana pojedemo ima pozitivan ili negativan uticaj na stanje kiselosti u našem telu. Tako se pH nivo našeg organizma menja iz sata u sat. Pojedine namirnice smanjuju pH vrednost u organizmu a druge je povećavaju, što znači da nije svejedno čime se hranimo. Treba reći i to da se termičkom obradom smanjuje pH vrednost namirnica, pa je poželjno da ishrana bude bazirana na 75% sirovih i 25% termički obrađenih namirnica. Važno je imati u vidu da namirnice s kiselim pH nisu nezdrave i nikako ih ne treba izbaciti iz jelovnika. Njihov negativni uticaj na acido-baznu ravnotežu može se neutralisati kombinovanjem s većom količinom baznih namirnica. Pšenica, na primer, spada u izuzetno kisele namirnice, ali ako se jede u kombinaciji sa velikom porcijom sveže salate, pod uslovom da se pola sata pre obroka uzme kriška dinje (koja je bazna), kiselina će biti neutralisana.
Namirnice koje stvaraju kiselu reakciju
Voće: brusnica, nar sveže i suve šljive.
Žitarice: integralni pirinač, kukuruz, ječam, raž, heljda, pšenica i proso
Mahunarke: leblebije, sočivo
Jezgrasti plodovi: lešnici, pistaći, orasi, sušeni kokos
Namirnice životinjskog porekla: sve vrste mesa ( ovčetina, jagnjetina, ćuretina,meso divljači, teletina, svinjetina, piletina) i ribe, belance, jogurt, kiselo mleko, kravlje mleko, meki i tvrdi sirevi, mast
Zaslađivači: svi zaslađivači
Napici: industrijski i gazirani sokovi, kafa, pivo, alkohol, vino, crni čaj
Začini: prerađena so, kečap, majonez, muskatni oraščić, kuhinjska so, susamovo/bademovo ulje, sirće
Korisne informacije
– Jedite što više svežeg voća i povrća.
– Ribu i meso jedite bez pirinča, hleba i krompira, uz porciju salate od svežeg povrća, začinjene jabuko-vim sirćetom ili limunovim sokom.
– Umesto šećera, koristite med ili steviju.
– Namirnice što manje termički obrađujte.
– Pijte biljne čajeve.
– Izbegavajte konzervase i veštačke zaslađivače.
– Izbacite iz upotrebe alkohol i cigarete. •Smanjite unos kaf e ili je nemojte uopšte piti jer spada u izuzetno kisele namirnice.
– Pijte 2 l vode dnevno.
– Umesto sirćetom, salate začinite sokom od limuna.
– Hranu žvaćite što duže – na taj način podstiče izlučivanje pljuvačke koja sadrži enzim ptijalin što stvara baznu reakciju.
– Izbegavajte transmasti i industrijski prerađenu hranu.
– Bavite se nekim vidom fizičke aktivnosti, jer se tako ubrzava eliminacija kiselih supstanci iz organizma.