Testisi su muški polni organi koji su odgovorni za proizvodnju sperme i hormona. Tipično, oni se formiraju u stomaku i spuštaju se u mošnice tokom razvoja fetusa. Ako jedan ili oba testisa ostanu u stomaku dečaka, to je poznato kao kriptorhizam ili nespušteni testisi.
Kriptorhizam se obično rešava sam u prvih nekoliko meseci života. Međutim, operacija može biti neophodna u nekim slučajevima.
Šta izaziva nespuštene testise?
Tačan uzrok nespuštenih testisa nije poznat. Međutim, istraživači veruju da kombinacija određenih faktora verovatno igra ulogu. Tu spadaju genetika, zdravlje majke i faktori sredine, kao što su izloženost pesticidima ili pasivno pušenje.
Lekari razmatraju da prevremeni porođaj može da bude glavni faktor koji doprinosi riziku za kriptorhizam. Skoro jedna trećina prevremeno rođenih dečaka ima ovo stanje. Procenjuje se da se kriptorhizam javlja kod 3 do 5% muških beba.
Višak vezivnog tkiva ili mišića koji se neće protegnuti u prepone vašeg deteta mogu izazvati nespuštene testise.
Hirurg može ispraviti ova stanja.
Koje su posledice nespuštenih testisa?
Nespušteni testisi mogu da utiču na muški fertilitet ako se ne leče. Što je viša temperatura unutar njegovog tela, to može da utiče na razvoj testisa i proizvodnju spermatozoida. Muškarci sa dva nespuštena testisa imaju veće šanse da dožive tegobe u vezi nataliteta nego muškarci sa samo jednim nespuštenim testisom.
Muškarci sa nespuštenim testisima imaju veće šanse da razviju preponsku herniju (kilu). Ovo uzrokuje da se njihova creva proture kroz oslabljeno područje u njihovom trbušnom zidu. Samo operacija može ispraviti ovo bolno stanje.
Nespušteni testisi su takođe faktor rizika za rak testisa, čak i kada su ispravljeni. Ovo je tačno i za spuštene i za nespuštene testise.
Kako se dijagnostikuju nespušteni testisi?
Kriptorhizam dijagnoza
Lekar može biti u stanju da opipa ili oseti nespuštene testise deteta u njegovom stomaku. U drugim slučajevima, testis ne može da se oseti. U nekim slučajevima, testis nije prisutan uopšte.
Rendgen ili ultrazvuk mogu pomoći lekaru da dijagnostikuje kriptorhizam. Skeniranje, uključujući i magnetnu rezonancu sa kontrastom boje, može potvrditi prisustvo ili odsustvo testisa.
Dva uslova mogu da oponašaju nespuštene testise. Retraktilan testis je onaj koji se pomera napred-nazad između prepona vašeg deteta i njegovog skrotuma. Ovo stanje obično prolazi kako dete stari. Uzlazni testis je onaj koji se vraća u prepone vašeg deteta i ne može se lako vratiti nazad.
Kako se kriptorhizam leči?
Prognoza za decu sa nespuštenim testisima je veoma dobra. Nespušteni testis vašeg deteta će obično sići sam po sebi do vremena kada dete dostigne 6 meseci. Njegov lekar će verovatno izvesti fizički pregled u to vreme. Oni mogu preporučiti testiranje ako testis vašeg deteta nije sišao.
Hormoni koji stimulišu proizvodnju testosterona se mogu koristiti da izazovu da se testis vašeg deteta spusti. Ovo uključuje ubrizgavanje hormona humanog horionskog gonadotropina (HCG). Prema istraživanju, ovaj metod lečenja ima uspešnost oko 20%. Nije efikasan kao hirurgija. Potencijalno može dovesti do ranog puberteta.
Vaše dete će možda morati na operaciju ako se testis nije spustio do starosti od 1 godine. Ova procedura se zove orhipeksija. To se obično radi kao ambulantni postupak. Hirurg će napraviti mali rez u preponama da bi se testis spustio na odgovarajuću poziciju. Oporavak obično traje oko nedelju dana.
Dodatno tkivo može zadržati testis vašeg deteta da ne opada. Hirurg vašeg može ukloniti višak tkiva ako je to slučaj. U drugim slučajevima, vaše dete će morati na operaciju da se protegne ligament koji drži njegov testis. Ovo pomaže da se testis spusti u normalan položaj.
U nekim slučajevima, testis je slabo razvijen ili sadrži nenormalno tkivo ili tkivo koje nije održivo. Ako je to slučaj, hirurg će u potpunosti ukloniti ovo tkivo.
Ako vaše dete dostigne zrelost bez pokušaja da se leči kriptorhizam i tek tada poseti hirurga, hirurg će verovatno preporučiti uklanjanje testisa. U tom trenutku, malo je verovatno da će testis proizvoditi spermu.