Šta su lezije jetre ?
Jetra je jedan od veoma funkcionalnih organa našeg tela, i bilo kakve nepravilnosti u vezi sa tim treba da se dijagnostikuju i odmah leče. Lezije jetre su neke od anomalija koje se često javlaju i mogu biti uzrokovane zbog različitih razloga, koji ponekad ne moraju da se manifestuju sa simptomima. Iako je većina lezija jetre benigna, pojava malignih lezija jetre se ne može isključiti.
Šta su lezije na jetri?
Poremećaji kao što su tumori, povrede, infekcije i strukturne abnormalnosti potpadaju pod termin lezija jetre. Većina vremena, posebno u početnim fazama, ove promene su ograničene na određenom području i pokazuju različita ograničenja. Ove lezije su poznate pod nazivom fokalna lezija jetre, a one lezije jetre koje nemaju jasnu periferiju su poznate kao difuzna lezija jetre. Uzroci za formiranje lezija jetre mogu biti različiti i mnogo puta kancerogeni. Mnoge lezije mogu da se razviju u maligni tumor, iako su u početku benigne. Benigne lezije su čvrste ili ispunjene tečnošću. Iako je tranzicija benignih lezija jetre u maligni tumor retka, veoma je važno da se postavi tačna dijagnoza i da se započne sa najboljim tretmanom.
Hipodenzna lezija jetre je abnormalno oštećenje jetre koje ima manju gustinu od okolnog tkiva jetre, što se može videti prilikom radiološkog skeniranja, kao što je kompjuterizovana tomografija ili magnetna rezonanca. Hipodenzna lezija jetre može biti u rasponu od benignih cisti do kancerogenih metastaza.
Lezije na jetri uzrok
Lezije na jetri mogu biti uzrokovane iz više razloga. Hepatocelularni karcinomi ili malignitet jetre u primarnoj fazi i metastaze dovode do malignih lezija jetre. Uslovi kao što su ciste na jetri, policistična bolest jetre, hemangiomi, sarkoidoza, adenomi itd. – uglavnom su odgovorni za izazivanje lezija jetre. Poznato je da je difuzna lezija jetre uzrokovana masnom jetrom i cirozom jetre. Kod jednostavnih cisti, šupljine su ispunjene tečnošću bez očiglednih simptoma, a policistična bolest jetre pokazuje veliki broj cisti sa različitim oblicima i veličinama, koje su rasute po celom organu. Čak u ovom stanju nije primećena manifestacija simptoma. Opšte nelagodnosti abdomena mogu biti jedini simptom.
Koje su različite bolesti koje izazivaju lezije jetre?
Holedohalne ciste (u žučnim kanalima) mogu biti prisutne od rođenja (urođene) ili mogu nastati kasnije u životu. Izgleda da postoji veća učestalost njihovog pojavljivanja kod ženskog roda. Takve ciste mogu izazvati oštećenje jetre koje može biti maligno. Ovakve lezije će dovesti do simptoma kao što su mučnina, gubitak apetita, povraćanje, bolovi u desnom delu grudnog koša itd.
Hemangiomi jetre izgledaju i osećaju se kao sunđer i uglavnom su ispunjeni krvlju. Lezije na jetri formirane od njih su uglavnom benigne i ne javljaju se nikakvi simptomi. Hepatični adenomi, vrsta tumora jetre, uglavnom se formiraju usled prekomernog rasta epitelijalnih ćelija u jetri. Iako su prvenstveno benigni, imaju tendenciju da se transformišu u maligne tumore. Ovi tumori su češći kod žena nego kod muškaraca, i poznato je da jedan od uzroka za njihov nastanak može biti upotreba oralnih kontraceptivnih sredstava. Mali adenomi su bezopasni, ali veliki adenomi su odgovorni za krvarenje i uvećanu veličinu jetre.
Druga vrsta tumora jetre, koji su benigni po prirodi, je fokalna nodularna hiperplazija – koja može rasti do velike veličine. Većina lezija na jetri uzrokuju slične simptome, kao što su bol zbog njihovog rasta, povraćanje ili mučnina kao rezultat blokade žuči, punoća abdomena, krvarenje, žutica itd. Čak i benigne lezije jetre mogu stvoriti probleme iako nisu fatalne.
Lečenje
Lečenje lezija jetre zavisi od uzroka njegovog nastanka. Neke lezije ne zahtevaju nikakvo lečenje uopšte, a neke zahtevaju uklanjanje. Resekcija jetre je proces uklanjanja jednog dela jetre, što se vrši u nekim slučajevima. Marsupijalizacija se vrši u slučaju cista kako bi se eliminisala tečnost. Tretman kanceroznih lezija zavisiće od intenziteta bolesti.