Alkalne (bazne) namirnice protiv kiselosti organizma – spisak

Svaki način ishrane ima „za“ i „protiv“, ali kada je reč o ishrani baziranoj na alkalnim (baznim) namirnicama, reč je o najboljem izboru za dug život bez bolesti. Istraživanja su pokazala da je balansiranje pH vrednosti u organizmu u kome glavnu ulogu igra alkalna hrana vrlo zdravo. Na taj način se smanjuje rizik od većine teških oboljenja, uključujući povišeni pritisak, artritis, deficit vitamina D, okoštavanje, rak i još mnogo toga.

Alkalna ishrana pomaže u balansiranju pH nivoa tečnosti i tkiva u telu, uključujući krv i urin.

pH nivo je mera kiselosti ili baznosti na skali od 0 do 14. Nula je potpuna kiselost, a 14 potpuna baznost.

Za optimalno zdravlje potrebno je imati pH vrednost između 7.35 i 7.45 i svako bi trebao da održava tu ravnotežu.

Alkalne namirnice spisak

Limun  – iako mnogi misle da limun nije alkalna namirnica i da nije za ovaj spisak, varaju se!

Grožđe, kruške, povrćni sokovi, voće strasti, ananas, suvo groćše i suve šljive

Klice alfalfe, slatke jabuke i kajsije

Avokado, sveže banane, bobice, šargarepa, celer, ribizle,  beli luk

Nastavak >>> 27 najboljih alkalnih namirnica

Ovde ćemo navesti razloge zbog kojih bi alkalne namirnice trebale da budu vaš izbor.

  1. Smanjuje bolove i upale

Alkalna hrana vam može pomoći da sprečite mnoštvo upala, što se odnosi na različite vrste bolova, uključujući bolove u leđima, glavobolje, grčeve u mišićima, bolove u zglobovima i još mnogo toga.

Bazna hrana poboljšava iskorišćavanje alkalnih minerala kao što su kalijum i magnezijum. Ova dva minerala su od velike važnosti za regulisanje upala. Na primer, magnezijum podstiče aktivaciju vitamina D, što je jako važno za sprečavanje bolova. Dokazano je da su ljudi koji su uzimali bazne suplemente primetili znatno smanjivanje bolova.

Ako jedete pretežno alkalne namirnice, smanjićete i rizik od reumatskog artritisa i osteoartritisa, iako je potrebno još kliničkih ispitivanja da bi se ovo i zvanično dokazalo.

>>> Alkalne namirnice i acidoza

  1. Odlična prevencija karcinoma

Alkalna hrana je efikasan način da smanjite rizik od raka. Kancerogene ćelije ne mogu da prežive u pretežno baznoj sredini. Osim toga, alkalnost sprečava hronične upale, što je jedan od glavnih razloga zašto nastaju karcinom i razne smrtonosne bolesti.

Osim toga, kancerogene ćelije mnogo brže odumiru u alknalnoj sredini.

Sa druge strane, bakterije i kancerogene ćelije će bujati u kiseloj sredini. Ako se hranite pretežno kiselim namirnicama, možete lako poremetiti pH ravnotežu krvi, što će s vremenom dovesti do mnogobrojnih bolesti, a kancer nije izuzetak.

  1. Bolji imunitet

Ako jedete mnogo baznih namirnica koje sadrže antioksidanse kao štu su sveže voće, povrće i zeleno lisnato povrće, to je odličan način da poboljšate svoj imunitet. Ako vam je pH ravnoteža tela pretežno bazna, vaš imuni sistem će bolje funkcionisati. Ovo će pomoći organizmu u borbi protiv prehlada, gripa i još mnogih bolesti.

Sa druge strane, kisele namirnice dosta loše utiču na ćelije i one ne mogu da se reše štetnih materija niti da raznose kiseonik po celom telu.

Organzam sa pretežno kiselom pH vrednošću ne može da pravilno apsorbuje vitamine i minerale, što može dovesti do nakupljanja toksina i patogenih mikroorganizama u telu. Ovo, naravno, slabi imuni sistem.

Povezano>>> Najbolje alkalne namirnice

  1. Sprečava gorušicu

Bazna hrana je vrlo dobra za probavni trakt. Pomaže u sprečavanju gorušica, koju obično izaziva kisela hrana.

Naturopate obično preporučuju baznu ishranu kako bi se poboljšala ravnoteža kiselo-alkalno u organizmu. Enzimi neophodni za varenje i sve što remeti pH ravnotežu dosta utiče na varenje.

Jedite mnogo baznih namirnica, posebno jabuka, kako biste smirili želudac i poboljšali funkcionisanje digestivnog sistema.

  1. Bolje srčano zdravlje

Alkalne namirnice imaju pozitivan uticaj i na srce.Alkalna hrana će vam dosta pomoći u smanjivanju rizika od povišenog krvnog pritiska i infarkta.

Alkalna hrana podrazumeva mnogo svežeg voća i povrća bogatih polifenolima, koji imaju antiupalna svojstva. Upale su jedan od glavnih faktora koji izazivaju povišen krvni pritisak i kardiovaskularna oboljenja. Ublažavanjem upala smanjujete rizik od taloženja plaka u arterijama i stvaranja ugrušaka, što kao posledicu ima zdravije srce.

Povrh svega, polifenoli pomažu u sprečavanju apsorpcije lošeg holesterola. Smanjivanje nivoa holesterola u krvnim sudovima pomaže u snižavanju krvnog pritiska i tako se smanjuje rizik od infarkta.

Saznajte više>>> Hejeva dijeta za alkalizaciju tela

  1. Sprečava nutricionističke deficite

Kada se hranite pretežno alkalnim namirnicama, mnogo je manja šansa da ćete imati manjak minerala kao što su kalcijum, magnezijum, natrijum i kalijum.

Ova četiri minerala pomažu u balansiranju pH nivoa u organizmu, a većina alkalnih namirnica je bogata ovim mineralima.

Kalcijum nam je neophodan za zdrave mišiće i kosti, dok magnezijum održava energiju i vitalnost organizma. Magnezijum aktivira vitamin D u organizmu i smanjuje rizik od deficita vitamina D, što je vrlo važno za funkcionisanje imunog i endokrinog sistema.

Kalijum nam je potreban za jake mišiće, dobre reflekse i zdravije srce. Natrijum je važan elektrolit, neophodan ćelijama za pravilno funkcionisanje.

  1. Pomoć pri mršavljenju

Alkalna hrana pomaže kod mršavljenja.

Kad je u pitanju ovakva vrsta ishrane, fokus je na sirovom i svežem voću i povrću, koje sadrži mnogo nutrijenata, minerala i enzima. Dok nam minerali pomažu u iskorišćavanju nutrijenata, enzimi pomažu u razlaganju hrane i daju nam dovoljno energije.

Ishrana zasnovana na voću i povrću nam pomaže da poboljšamo indeks telesne mase. Pored toga, alkalna ishrana pomaže u detoksikaciji i sprečava nakupljanje toksina u organizmu. Toksini koji se zadržavaju u organizmu mogu da začepe organe i uspore metabolizam, što kao posledicu ima prekomernu težinu.

Alkalna hrana smanjuje nivo leptina i upale, što pozitivno utiče na glad i sagorevanje masnoća.

Još neki saveti

  • Jedite alkalne namirnice – kelj, spanać, jabuke, kajsije, avokado, krastavce
  • Izbegavajte kisele namirnice, gde spadaju i rafinisan šećer, duboko pržena hrana, prerađena hrana, meso, kukuruz, jaja, mlečni proizvodi, mahunarke i riba
  • Izbegavajte kisela pića kao štu su sokovi, zaslađeni čajevi, prerađeni voćni sokovi i energetski napici
  • Trebalo bi izbegavati pivo, vino i sva ostala alkoholna pića
  • Pijte „zelena“ pića – sok od pšenične trave i slično
  • Ujutru na prazan stomak popijte čašu tople vode u koju ste iscedili pola limuna
  • Jedite što više hrane biljnog porekla, a kad je u pitanju meso, jedite samo ono za koje ste sigurni da su životinje organski uzgajane