Čičoka biljka: lekovita svojstva i hranljive vrednosti
Čičoka ili jerusalimska artičoka (Helianthus tuberosus), biljka je poreklom iz Severne Amerike, iako je mnogi smatraju za vrstu krompira pripada porodici suncokreta. Čičoke su zdravo, zemljano povrće koje ima brojna lekovita svojstva i veliku hranljivu vrednost. Kora može biti od svetlo braon boje do ljubičaste i crvene, i takođe se može jesti ako se dobro očisti.
Čičoke se mogu jesti sirove ili kuvane, i u svakom slučaju, dobar su dodatak supama i salatama. Kako biste naučili više o ovom povrću, nastavite sa čitanjem. U daljem tekstu saznaćete koja su lekovita svojstva i hranljive vrednosti čičoka.Tu su i najbolji recepti za jela od čičoke i kratak vodič kako se uzgaja čičoka.
Zašto je čičoka dobra za zdravlje i kako se koristi kao lek
Čičoke imaju prebiotska svojstva
Čičoka sadrži u velikim količinama inulin, vrstu prebiotičkog vlakna kom se priprisuju mnoga lekovita svojstva. Inulin je odgovoran za stimulaciju rasta dobrih bakterija. Dobre bifidobakterije se nalaze u debelom crevu i u njemu se bore protiv štetnih bakterija, sprečavaju zatvor i pospešuju imuni sistem. Osim toga, postoje dokazi koji ukazuju na to da bifidobakterije smanjuju količinu kancerogenih enzima koji se nalaze u crevima.Zbog ovakvog nutrtivnog sadržaja, čičoka biljka je odlična protiv zatvora i kao preventiva protiv kancera debelog creva.
Čičoke su dobre za sistem organa za varenje zbog toga što sadrže tijamin
Jerusalimska artičoka ima puno vitamina B, pogotovo tijamina i u porciji od 100 grama nalazi se 0,2 miligrama tijamina. Ova količina predstavlja oko 13% od preporučljive dnevne količine unosa tijamina. Vitamin B1 ili tijamin je potreban organizmu za obavljanje brojnih telesnih funkcija. Neophodan je za pravilno funkcionisanje nervnog sistema i mišića. Takođe, potreban je za metabolizaciju ugljenih hidrata, kao i proizvodnju hlorovodonične kiseline u stomaku. Manjak hlorovodonične kiseline utiče na varenje i izaziva bol u stomaku sprečavanjem aktivacije enzima pepsina. Osim toga, manji nivo kiseline u stomaku povećava rizik od bakterijskog razmnožavanja i samim tim, izazivanje dijareje ili manjeg upijanja vitamina i minerala. Prirodan nivo hlorovodonične kiseline u stomaku se smanjuje kako starimo, pa je biljka čičoka (i drugo voće i povrće koje utiče na stvaranje kiseline) posebno dobro za starije osobe.
Čičoka za dijabetičare
Čičoke imaju blagi uticaj na nivo šećera u krvi
Divlji krompir čičoka spada u namirnice sa srednjim glikemijskim indeksom, pošto joj je vrednost 50. Glikemijski indeks klasifikuje namirnice i pića po tome koliko podižu nivo šećera u krvi a to je veoma važno za zdravlje osoba koje imaju dijabetes. Ugljeni hidrati sa visokim glikemijskim indeksom se brzo razlažu na proste šećere, zbog čega nivo šećera u krvi skače. Ovaj skok je praćen brzim opadanjem nivoa šećera u krvi. Postoje dokazi koji ukazuju na to da ovakvi skokovi i padovi šećera u krvi, izazvani konzumiranjem namirnica sa visokim glikemijskim indeksom, značajno povećavaju rizik od mnogih zdravstvenih problema poput umora, srčanih bolesti, promene u ponašanju, intenzivne žudnje za hranom, otporom insulina i šećerne bolesti. Suprotno tome, hrana sa nižim i srednjim glikemijskim indeksom, kakva je čičoka, se vari sporije i bez velikih porasta nivoa šećera u krvi. Zahvaljujući takvom, blagom uticaju na nivo šećera u krvi, divlji krompir čičoka sprečava napade gladi, nagle promene raspoloženja, bori se protiv zamora, utiče na kontrolu dijabetesa i smanjuje rizik od srčanih bolesti i moždanog udara.
Čičoka za dijabetes – lekovi i recepti
Osobe koje imaju dijabetes moraju da se hrane na poseban način i da izbace određene namirnice da bi popravili nivo glukoze u krvi. Skoro bez izuzetka, lekari pacijentima sa dijabetesom preporučuju konzumiranje čičoke.
Čičoka sadrži brojne vitamine i minerale; bogata je gvožđem, kalijumom, kalcijumom, magnezijumom, silicijumom i fluorom, a sadrži i vlakna, proteine i organske kiseline koji su nezamenljivi za pravilno funkcionisanje organizma. Kada su u pitanju dijabetičari, posebno dragocen sastojak je inulin – prirodna zamena za insulin. Zato je čičoka odlična namirnica za lečenje dijabetesa.
Za osobe sa dijabetesom tipa 1, za koje se smatra da su zavisni od insulina, čičoka je dobar izbor za smanjenje nivoa šećera u krvi. Razlog tome je svojstvo fruktoze da prodire u ćelije ljudskog organizma bez delovanja insulina. Nakon fruktoze, prirodni inulin ima sposobnost da u potpunosti zameni glukozu. Kod dijabetičara koji nisu zavisni od insulina, čičoka deluje na malo drugačiji način: smanjuje i normalizuje nivo glukoze u krvi. Ovo se događa zahvaljujući tome što dolazi do usporavanja apsorpcije glukoze od creva do krvi, a to je zasluga ovog povrća. Osim toga, konzumiranjem čičoka se stimuliše proizvodnja insulina u organizmu.
Recepti za lekove od čičoke za dijabetes
U narodnoj medicini, jedan od najdelotvornijih načina lečenja dijabetesa melitusa je upotreba čičoke. U cilju snižavanja nivoa šećera u krvi, preporučuje se sok čičoke koji se pije nekoliko puta dnevno razređen vodom (u odnosu 1:1). Veoma često se ovaj lek koristi ne samo za lečenje, već i za prevenciju dijabetesa.
Da biste pripremili ovaj sok, potrebna vam je infuzija od gomolja ove biljke koja se priprema na sledeći način:
- izrendajte 3 – 4 kašike gomolja čičoke i prelijte 1l ključale vode
- ostavite koren da se natapa 3 sata
- napitak rashladite čajem ili vodom i pijte tokom dana
Za pacijente sa dijabetesom je korisno i da svakodnevno jedu malo barene čičoke.
Čičoka je odavno poznata kao delotvorno sredstvo za normalizovanje ii snižavanje nivoa glukoze u krvi pa je zato i popularna među dijabetičarima.
Da li je čičoka dobra za mršavljenje ?
Štaviše, konzumiranje hrane sa niskim i srednjim glikemijskim indeksom kakva je čičoka može biti dobra strategija za mršavljenje! Kada ugljeni hidrati izazovu porast nivoa šećera u krvi, odgovor našeg organizma je lučenje hormona insulina. Između ostalog, insulin nam služi za čuvanje šećera u jetri, mišićima i ćelijama masti i kasnije korišćenje. Što je viši nivo šećera u krvi, to se više energije čuva, i to najviše u obliku masti.Dakle čičoka je dobra namirnica za mršavljenje.
Čičoka kao odličan izvor kalijuma
Čičoka divlji krompir sadrži više kalijuma nego što ga ima u bananama, koje su poznate po velikoj količini ovog minerala. U 100 grama čičoka nalazi se oko 429 miligrama kalijuma, a u istoj tolikoj porciji banana nalazi se 358 miligrama ovog važnog minerala. Kalijum je neophodan za zdravlje organizma, pogotovo za srce i pravilno funkcionisanje mišića. Istraživanja pokazuju da unošenjem čičoka i drugih namirnica bogatih kalijumom, poboljšavate zdravlje kostiju i smanjujete rizik od osteoporoze. Namirnice bogate kalijumom, kao što su jerusalimska artičoke i banane, smatraju se posebno dobrim za ljude koji jedu puno slane hrane (kalijum suzbija negativan uticaj soli).
Hranljivo povrće koje podstiče rast kose
Čičoka je dobar izvor hranljivih materija koje pospešuju rast i zdravlje kose, kao što su gvožđe, bakar i C vitamin. Porcija od 100 grama čičoka sadrži skoro petinu preporučljive dnevne doze gvožđa. Gvožđe prenosi kiseonik u kosu, i na taj način održava folikule zdravima. Dokazi ukazuju na to da je manjak gvožđa u organizmu glavni razlog opadanja kose kod žena u menopauzi. Poput gvožđa, bakar je mineral koji pomaže u borbi protiv opadanja kose i ubrzava njen rast. Osim toga, bakar se ponekad preporučuje osobama sa tankim vlasima, pošto pojačava boju kose i sprečava prevremenu pojavu sedih dlaka. Vitamin C, je, s druge strane, neophodan za proizvodnju kolagena. Kolagen doprinosi zdravlju kose jačanjem folikula i negom krvnih sudova u koži glave. C vitamin koji se nalazi u čičokama doprinosi upijanju gvožđa iz drugih namirnica.Dakle čičoka kao lek za kosu koja pojačano opada umesto sintetičkih minerala i vitamina može biti dobro rešenje.
Recepti za jela sa čičokama
Pet najboljih recepata sa čičokama
Čičoke predstavljaju neotkriveno blago iz porodice korenastog povrća. Ovo povrće se može iskoristiti na puno načina, i to kao prilog za glavna jela ili samo, pečene na puteru, uz malo soli.
Čičoka, poznata i pod nazivom jerusalimska artičoka su lukovičasto povrće. One obično poprimaju ukus drugih ulja i začina. Izuzetno su hrskave i po tome podsećaju na rotkvice.Moguća je priprema čičoke na mnogo načina mogu se peći, grilovati i začiniti gotovo bilo kojim začinom koji biste inače iskoristili na krompiru i šargarepama.
Kako čičoke rastu pod zemljom, trebalo bi ih dobro i temeljno očistiti pre nego što počne priprema jela. Takođe, čičoke imaju okca koja bi trebalo ukloniti pre kuvanja i serviranja.
Džejmi Oliverov recept za čičoke sa belim lukom
Čičoke su ukusno jelo koje se lako priprema, najčešće kao prilog. Pošto ova vrsta povrća nije često na trpezi, gosti kojima je poslužite biće oduševljeni hrskavim ukusom ovih malih oblutaka. Čičoke će upiti ukuse ulja i začina, tako da predstavljaju idealan dodatak za sva jela. Ovaj recept za laku pripremu čičoka dolazi direktno od najomiljenijeg kuvara iz Velike Britanije, Džejmija Olivera. Primetićete da je odlično iskoristio sveže ukuse maslinovog ulja, lovorovog lista i belog luka. Pošto ima tako malo sastojaka, ovo jelo sa čičokama se zaista sprema vrlo lako.
Priprema:
Za početak, iseckajte čičoke na male kriške; što je kriška tanja, to će se čičoka brže skuvati. Zagrejte maslinovo ulje u tiganju, na srednje jakoj vatri. Zatim, dodajte kriške čičoki i kratko ih propržite. Dok čičoke smekšavaju, pripremite začine. Izrendajte ili iseckajte beli luk. Iseckani beli luk će oponašati teksturu čičoke. Izrendani beli luk će istaći teksturu belog luka. Dodajte začine – beli luk, dva lovorova lista i kašikicu vinskog sirćeta. Poklopite tiganj, smanjite vatru i ostavite da se krčka 10-15 minuta (dok čičoke ne postanu hrskave spolja i omekšaju iznutra). Zatim, izvadite lovorov list. Poslužite jelo uz živinsko meso ili morske plodove.
Pečene čičoke
Najlakši način za pripremu svog korenastog povrća je pečenje. Lagano zagrevanje čičoke na vatri omekšava vlaknasto meso i izvlači bogat ukus iz ovog povrća. Pečenjem čičoke dobićete pun ukus koji one izvlače iz začina. Za ovaj recept vam je potrebno malo strpljenja pošto pečenje zahteva vreme. Dobra vest je da je vreme za pripremu ovog jela minimalno, a verujte nam, ukus čičoka koji se dobija na ovaj način je vredan čekanja.
Priprema:
Prvo, ugrejte rernu na 180 stepeni. Zatim, iseckajte čičoke na male delove i ubacite ih u činiju. Zatim, dodajte ¾ dobrog maslinovog ulja i kašiku soli (so će omekšati čičoke i izvući prirodan ukus). Potom, dodajte dva češnja iseckanog ili zdrobljenog belog luka. Ne morate seckati luk jako sitno, ali ako želite da jelu dodate još malo ukusa, možete ga izrendati. Zatim, uzmite čičoke rukama i ubacite u posudu za pečenje. Za kraj, pospite majčinu dušicu i ubacite u rernu na najmanje 35 minuta. Ovo jelo će biti odličan prilog ili glavno jelo ako ga poslužite sa grilovanim povrćem.
Čičoke pržene u tiganju
Ništa nije bolje od svežeg ukusa žalfije i dekadentne arome putera, koje savršeno izvlače prirodan, orašast ukus čičoka. Ovo je recept za prilog sa čičokama, koje mogu zameniti pržene rotkvice ili pečeni krompir. Čičoke imaju lep, hrskav ukus koji se odlično slaže uz dobar biftek ili grilovanu piletinu.
Priprema:
Za početak, isecite pola kilograma čičoke na kriške, pa ispecite pola kašike putera sa kašikom maslinovog ulja u tiganju na srednje jakoj vatri. Zatim, začinite čičoke solju i biberom, i iseckajte šaku žalfije na trake, dok ne napunite oko 3 kašike. Potom, pospite žalfiju preko čičoka i promešajte ih rukama dok se začini ne sjedine. Pecite čičoke u tiganju par minuta (od 30 sekundi do dva minuta), dok ne dobiju zlatno-braon boju i hrskavu koru. Ocedite višak putera i ulja. Za kraj, stavite čičoke u činiju i začinite sokom od pola limuna i svežim peršunom.
Čičoke pečene u rerni
Ovo je jedan od najjednostavnijih recepata za pripremu čičoka, iz razloga što skoro sve sastojke za ovo jelo možete naći u ostavi. Sve što vam je potrebno (osim čičoki) su maslinovo ulje, so i biber.
Priprema:
Prvo, ugrejte rernu na 180* stepeni. Dalje, iseckajte pola kilograma čičoki na kriške i ubacite čičoke u possudu za pečenje. Pospite dve kašike maslinovog ulja preko čičoka, posolite i pobiberite. Rukama promešajte čičoke i proverite da su jednako začinjene. Ubacite ih u rernu na 45 minuta. Čičoke su spremne kada omekšaju iznutra i dobiju zlatnu koricu.
Pečena piletina sa čičokama
Čičoke su najukusnije kada se posluže sa pečenom piletinom. Ovi zalogajčići mogu zameniti gotovo bilo koje korenasto povrće, a pogotovo šargarepe, krompir i cveklu. Pečena piletina je mekana i odlično se slaže sa hrskavim čičokama. Za ovaj recept sa čičokama vam je potrebno malo strpljenja jer se piletina prvo marinira, ali to se može ostaviti da odstoji preko noći.
Priprema:
Prvo, iseckajte čičoke i začinite ih sa solju i biberom. Zatim ih stavite u tiganj, sipajte toliko vode da prekrije sve čičoke i kuvajte na srednje jakoj vatri dok čičoke ne omekšaju. Za to je potrebno 10-ak minuta.
Dalje, otkoštajte pile i ubacite meso u činiju sa čičokama. Zatim, iseckajte vlašac, nekoliko češnjeva belog luka i šaku tarragon* (estragona/zmijine trave). Ubacite sve sastojke u činiju, zajedno sa ¾ šolje maslinovog ulja, kašičicom šafrana, kašikom crvenog bibera i kriškama limuna. Poklopite sve i ostavite da odstoji u frižideru preko noći.
Kada želite da napravite jelo, poređajte sve sastojke u posudu za pečenje. Pokrijte ih folijom i ubacite u rernu, prethodno zagrejanu na 150* stepeni. Pecite 45 minuta, tj. sve dok se piletina ne ispeče. Ovo jelo možete ukrasiti sa par kriški limuna i grančicama tarragon*.
Čičoke su povrće koje ima raznovrsnu upotrebu, a jako se retko koristi. One su savršen sastojak koji ide uz jela od mesa i ribu. Koristite ih umesto drugog korenastog povrća da zadivite svoje goste i dodate teksturu svakom obroku.
Uživajte!
Čičoka cena i gde kupiti
Pošto ste do sada čuli da je čičoka kao lek dobra za dijabetes i mnoge druge bolesti a iz ovoga članka saznali još mnogo toga verovatno se pitati gde kupiti čičoke i kolika je cena.Čičoka se može kupiti u svim dobro snabdevenim marketima, piljarama i na pijacama od kraja oktobra do početka aprila.Potražite je na mestima gde se prodaje i krompir.Pošto je sve više onih koji su počeli gajenje čičoke cena je sve niža i može se naći ispod 100 dinara za kg zavisno od meseca i sezone.Dakle cena čičoke je skoro ista kao i cena mladog krompira.Ako ćete prvi put kupiti čičoke birajte one koje su manje kvrgave jer su lakše za pripremanje i manja količina otpada tokom čišćenja.Takođe krtole ne bi trebalo da imaju bilo kakve fleke ili oštećenja.
Uzgoj čičoke
Čičoka se uzgaja veoma lako. Možda i previše lako. Najčešća zamerka koju možete da čujete od baštovana koji imaju iskustva i gaje čičoke, je ta da je dovoljno da je zasadite jednom i da je imate doveka – bez obzira na sve vaše napore da je se rešite!
To možda jeste mana, međutim, ako se ima u vidu da je to biljka koja ima odličan prinos i zahteva malo ili nimalo truda za uzgoj, onda primedbama nema mesta.
Gde se gaji čičoka
Čičoka će odlično da napreduje skoro svuda. Može da se gaji u bilo kom klimatskom području, na suncu ili u delimičnoj senci. U svim klimatskim zonama čičoka je višegodišnja biljka (perena). Čičoka nije izbirljiva kada je u pitanju zemljište – prilično dobro će rađati čak i u glinovitom tlu. Iako nije zahtevna za uzgoj, najbolje uspeva u rastresitom, plodnom zemljištu.
Pošto je čičoka višegodišnja biljka, moraćete u bašti da odredite jedno mesto samo za njih. Rastu visoko (i do 5m) i zato vodite računa da ih sadite u delu bašte gde neće praviti senku ostalim biljkama (idealno bi bilo na severnoj strani bašte).
Sadnja čičoke
Čičoka može da se sadi u jesen ili u proleće, 6 – 8 nedelja pre poslednjeg mraza – u oba slučaja će dobro uspevati. Čičoka dobro uspeva i u našim krajevima i odlučno podnosi hladnoću.
Vodite računa da gomolji koje želite da posadite imaju bar po jedno okce, sadite ih na dubini od 7 -10cm i na razmaku od 30 – 50cm. Dobro napreduju i u redovima i u blokovima (grupama). Kada su zasađene u redu, bašti daju lep izgled, naročito kada procvetaju.
Kako se gaji čičoka
Zaista nema mnogo posla oko uzgoja čičoke. Leju čistite od korova u početku sezone kada su biljke male. Malčirajte slojem organskog malča debljine 7 – 10cm. Za uzgoj čičoka nije neophodno čak ni zalivanje – dobro će napredovati i bez mnogo vode.
Štetočine i problemi
Uzgoj čičoke je zaista lak nećete imati mnogo problema sa štetočinama i bolestima.Vađenje gomolja svake jeseni je od pomoći – teško da ćete uspeti da izvadite sve gomolje, tako da možete računati na to da ćete ih imati svake godine. Čak i najmanje parčence gomolja će izrasti u biljku i proizvesti nove gomolje.
Vađenje čičoke
Prilikom vađenja gomolja čičoke, poželjno je da koristite ručnu vadilicu za krompir (viljušku) da ne biste isekli gomolj tokom kopanja. Možete da vadite gomolje u bilo koje vreme, međutim, čičoke su slađe i ukusnije nakon jednog ili dva mraza. Možete da ih vadite sve dok se tlo ne smrzne.