Po definiciji, reaktivni limfni čvorovi se odnose na stanje limfnih čvorova. Reaktivni su zato što reaguju na napade virusa i bakterija koji mogu da izazovu infekciju ili upalu. U većini slučajeva to nije ozbiljan poremećaj, najčešće je simptom infekcije ili upale koja je u toku. Oboljenja koja napadaju limfne čvorove mogu da budu različitih vrsta, u zavisnosti od uzroka koji ih izaziva, stoga je potreban i drugačiji pristup lečenju. Pogledajmo malo detaljnije štasu reaktivni limfni čvorovi i šta se krije iza njih.
Šta su limfni čvorovi?
To su glavne zvezde limfe – male limfne žlezde smeštene duž čitavog limfnog sistema. Procenjuje se da ih ima oko 600, rasprostranjenih po čitavom organizmu, posebno u regiji prepona, pazuha, abdomena, kao i u podviličnoj regiji i na vratu. Limfni čvorovi imaju presudnu ulogu kao filteri imunog sistema, zahvaljujući učinku ćelija koje sprečavaju delovanje štetnih mikroorganizama. U brojne uzroke reaktivnih limfnih čvorova spadaju i autoimune bolesti poput reumatoidnog artritisa i lupusa.
Reaktivni limfni čvorovi simptomi
Termin reaktivni limfni čvorovi ukazuje na kapacitet čvorova da se odbrane u situaciji kada im preti potencijalna opasnost. Zapravo, veličina limfnih čvorova može da se poveća usled prisustva ćelija imunog sistema u njima, a takvo stanje se zove limfadenopatija – u većini slučajeva je ovo posledica zapaljenskog procesa u limfnim čvorovima. Retko su ovo simptomi neoplastične bolesti. Još jedan uobičajeni simptom je osećaj bola ili nelagode na dodir.
Uzroci
Ako su uvećani limfni čvorovi na vratu, uzrok može da bude virusna infekcija, kao što je mononukleoza, ili bakterijska infekcija, kao što su tuberkuloza ili streptokokna infekcija grla, kao i gljivična infekcija ili leukemija. Uvećani limfni čvorovi u submandibularnoj (podviličnoj) regiji mogu da budu simptom pokvarenih zuba, dok uvećani aksilarni (podpazušni) limfni čvorovi mogu da ukazuju na rak dojke, toksoplazmozu i druge infekcije. Bolesti poput sifilisa ili limfoma i tumora, na donjim ekstremitetima mogu da dovedu do reakcije ingvinalnih limfnih čvorova (limfnih čvorova u preponama).
Dijagnostikovanje i lečenje
Premda simptomi uvećanih limfnih čvorova ne smeju da se potcenjuju, pre nego što podignete uzbunu i počnete preterano da brinete, posavetujete se sa lekarom – jedinom osobom koja će prikladno reagovati. Da bi dijagnoza bila što preciznija, možda će biti neophodan ultrazvučni pregled. Pre početka uzimanja bilo kakvog leka, od presudne je važnosti da znate simptome i, pre svega, zašto se javljaju reaktivni limfni čvorovi i njihove njihove upale. Lekar će odrediti metode za lečenje u zavisnosti od uzroka.Dakle kad su u pitanju reaktivni nodusi (limfni čvorovi) ništa ne treba raditi na svoju ruku.