Loše navike — najčešći uzrok bolova u leđima

Bolove u leđima bez obzira na uzrok ne treba neozbiljno shvatati već se blagovremeno treba obratiti lekaru…
bolovi u ledjima
OSNOVNI UZROCI BOLOVA U LEDJIMA
Nagli pokreti
Neophodno je izbegavati nagle pokrete: iz ležećeg ili sedećeg položaja treba ustajati postepeno, sa što manje izvijanja. Takođe, kičmeni stub ne sme se izvijati prilikom dizanja tereta.

Pogrbljena leđa
Veoma je važno da se hoda uspravnih leđa: stopala treba da su malo razdvojena, ramena ispravljena (niti pognuta, niti isuviše izvijena unazad), glava podignuta, a brada malo uvučena, kolena ispravljena. Ova pravila važe i za sedenje.

Previše hrane, premalo sporta
Eliminisanje viška kilograma povoljno utiče na ceo organizam, pa i na kičmu. Takođe- svakodnevno vežbanja umnogome pomaže leđima, a osim programa koji sprovode fizioterapeuti, na kičmu blagotvorno utiču i neke uobičajene vrste rekreacije poput vožnje bicikla, joge ili plivanja.

Previše sedenja uzrok je bolova u ledjima
Savremeni način života podrazumeva veoma mnogo sedenja. Većina ljudi radi u kancelarijama i za računarom, vožnja automobilom zamenjuje hodanje, a najčešći odmor je gledanje televizije ili igranje igrica… Jedini način da se sačuvaju leđa jeste -kretanje.

Loš položaj tokom spavanja čest uzrok
Ortopedski i ergonomski dušek pruža podršku leđima i kičmi, a preporučuje se i ortopedski jastuk koji je optimalno prilagođen položaju glave i vrata u toku sna. Podloga za dušek može biti od latofleks letvica, koje će još bolje rasporediti telesnu težinu i eliminisati nepotreban pritisak na telo tokom sna.

Cigarete
Nedavno je utvrđeno da duvan, osim svih ostalih negativnih dejstava koje ima na organizam, loše utiče i na kičmu. Naime, nikotin blokira transport kiseonika i drugih važnih materija kroz telo, što posebno loše utiče na diskove u sastavu kičmenog stuba. Bez kiseonika i drugih neophodnih materija – dolazi do degenerativnih promena u diskovima. Istraživanja su pokazala da se problemi sa leđima češće i ranije javljaju kod pušača.

Kičma je anatomski strukturirana tako da “nosi” celokupnu težinu ljudskog tela a problemi sa kičmom su veoma čest uzrok bolova u ledjima.Kičma omogućava pokrete i promenu položaja. Međutim, pod dejstvom različitih faktora kod čak 60-80% populacije u nekom životnom dobu javljaju se tegobe u vidu bola u kičmi,odnosno raznim delovima leđa.

Vrat i ramena (cervikalni deo leđa)
Bolovima u cervikalnom delu najčešće su uzrok naglih trzaja ili istezanja ligamenata i nerava. Vremenom prestaju, ali
ukoliko potraju duže (više nedelja ili čak meseci) poremećaj dobija ozbiljniji tok: bolovi se šire na ruke i šake, ponekad izazivajući trnjenje i pulsiranje.

Gornji (torakalni) deo reda
Bolovi u torakalnom delu leđa javljaju se retko, jer ovaj deo kičme (zajedno sa rebrima) ima pretežno zaštitnu funkciju (štiti unutrašnje, vitalne organe) i najmanje se pokreće. Bolovi se javljaju jedino ukoliko dođe do iritacije zglobova ili mišića.

Donji (lumbalni) deo leđa
Lumbalni deo je najproblematičniji jer nosi najveći deo težine tela, a pri tom ima i veoma mnogo mekog tkiva, mišića i nerava.Uzrok bolova u ovoj regiji najviše je dugo sedenje, jer izaziva slabljenje mišića stomaka i leđa, koji daju podršku ovom delu kičme. U ovakvim slučajevima radi se na poboljšavanju cirkulacije krvi u brojnim mekim tkivima.

Sakralni deo (kraj kičme – “rep”)
Sakralni region preko trouglaste kosti (sakruma) povezuje kičmeni stub sa donjim delom tela.Uzrok bola je poremećaj funkcije zgloba sakruma (sakroilijačni zglob – kuk), što se mnogo češće dešava kod žena nego kod muškaraca.