Sluz (mukus) u urin izlučuje sluzokoža (mukozna membrana), koja se nalazi u mokraćnom kanalu i oblozi mokraćne bešike, a on se potom meša sa mokraćom. Po izgledu, izlučena sluz je obično prozirna i tečna.
Sluz u mokraći je česta pojava i obično ne ukazuje na neki zdravstveni problem. S druge strane, sve što je preterano ukazuje na neki mogući problem – infekciju, na primer – koji mora da se leči.
Najčešći uzroci za pojavu sluzi u urinu
- Normalno lučenje – Sluz u urinu je normalna pojava, jer potiče od sluzokože mokraćnog kanala i bešike. Sluz sadrži proteine koji se prenose od bubrega do bešike. Tokom menstruacije i ovulacije, vaginalni sekret i sluz grlića materice, takođe su prisutni u urinu.
- Infekcija urinarnog trakta – Infekcije urinarnog trakta su prilično česte, posebno kod žena. Kada bakterije dopru do bilo kog dela urinarnog trakta, može da dođe do infekcije. Ukoliko se ne ne leči, infekcija urinarnog trakta može da utiče na funkcionisanje bubrega i da ošteti epitel sluzokože. Posledica svega je ljuštenje epitela, što se u urinu javlja u obliku končastih tragova sluzi.
- Polno prenosive bolesti – Česte polno prenosive bolesti, poput hlamidije i gonoreje, obično su povezane sa povećanim sadržajem sluzi u urinu. Kod hlamidije, izlučevina može da bude beličasta, dok je kod gonoreje žućkasta.
- Sindrom nervoznog creva – Sindrom nervoznog crve, odnosno sindrom iritabilnog kolona, može da dovede do povećanog ispuštanja sluzi u urin i stolicu. Ukoliko obolela osoba defecira i urinira istovremeno, onda dolazi do mešanja urina sa sluzi iz anusa.
- Ulcerozni kolitis – Slično sindromu nervoznog creva, kod pacijenata sa ulceroznim kolitisom (oblik zapaljenske bolesti creva), sluz u urinu je često posledica mešanja sluzi koja potiče iz anusa sa mokraćom.
- Rak bešike – U nekim slučajevima, sluz u urinu može da bude znak raka bešike – praćena prisustvom krvi u urinu.
- Bubrežni kamenac – Bubrežni kamenac može da dovede do povećane količine sluzi u urinu. Pored toga, mokraća može da ima tamnu boju, a izbacivanje kamena je praćeno jakim bolom.
Vrste sluzi u urinu
Postoje dve osnovne vrste sluzi u urinu, koje se uočavaju prilikom laboratorijske analize urina: končasta i zrnasta. Končasta sluz izgleda kao splet niti koje formiraju svetli, nepravilni, izduženi odlomak, sužen na jednoj strani.
Zrnasta sluz liči na ćelije gnoja, pošto su ove čestice deformisane verzije ćelija sluzi.
Tokom urinalize lekar će proveriti da li je sluz u urinu končasta ili zrnasta, a količinu oceniti kao retko, malo, umereno ili mnogo.
Lečenje sluzi u mokraći
Lečenje zavisi od uzroka koji dovodi do pojave sluzi u urinu. Na primer, ako je količina sluzi u urinu velika usled infekcije urinarnog trakta, lekar će prepisati antibiotike kojima se infekcija leči. Ako je uzrok sindrom nervoznog creva ili ulcerozni kolitis, onda je neophodno da prilagodite ishranu da biste kontrolisali ova oboljenja digestivnog trakta. To znači, da morate da izbegavate namirnice koje izazivaju simptome problema sa varenjem – namirnice koje izazivaju stvaranje viška gasova, sirovo povrće, pšenica ili mlečni proizvodi.
Praktikovanje bezbednog seksa je takođe važno kod sprečavanja širenja polno prenosivih bolesti. Dobra hidracija obezbeđuje redovno izbacivanje bakterija i toksina iz organizma.
Konačno, neki uzroci za pojavu sluzi u urinu zahtevaju uzimanje antiinflamatornih lekova, koji mogu da smanje količinu sluzi u urinu.