Grčenje mišića uzroci:
Gotovo da nema osobe koja barem jednom u životu nije imala neugodno iskustvo sa bolnim grčenjem mišića. Različiti faktori ih mogu izazvati, a najčešći je poremećaj nedostatka soli i tečnosti, vode u organizmu. Na primer, kod većih telesnih napora kada je znojenje pojačano, a u organizam se ne unosi dovoljno tečnosti. Poremećaj razmene materija u ćelijama mišića dovodi do toga da se grče mišićna vlakna, kao i uzimanje određenih lekova (pre svega lekova za umirenje) koji ili utiču na povećano lučenje tečnosti iz organizma, ili prouzrokuju grčenje, zatim jednostrana ishrana sa manjkom vitamina E i B 5, kalcijuma i kalijuma. Grčevi mišića su u suštini bezopasni, prouzrokuju samo kratkotrajan neugodan osećaj. Kod čestog grčenja mišića potrebno je potražiti lekara kako bi se utvrdio stvarani uzrok ili eventualni nedostatak kalcijuma ili magnezijuma.
Sprečavanje grčenja mišića:
-Prilikom spavanja podignite noge za oko 20 cm.
-Nakon sportskih aktivnosti protegnite mišiće.
-Ukoliko osetite da mišić počinje da se grči, petom se čvrsto oslonite o tlo, a koleno povijte prema napred kako bi se mišić u listu istegnuo, ili ako ležite, stopalo povijte prema gore.
Samopomoć:
Sesti na pod, obuhvatiti nožne prste i istegnuti nogu; mišić istezati u suprotnom pravcu od pravca grčenja; primeniti lečenje hladnoćom.
Ishrana: jesti hranu koja sadrži kalijum (riba, živina, špargle) i magnezijum (žitarice, sveže povrće).
Čajevi: beli glog, lipov cvet, detelina.
-Eterična ulja za masiranje ili kao dodatak u kupku: lavanda, pepermint, stolisnik, odoljen, anis, majoran, koriander.
– Bavite se sportom i gimnastikom kako biste ojačali muskulaturu.
-Vežbe savijanja kolena i hodanja na prstima.
NATEGNUĆE MIŠIĆA/NAPUKNUĆE MIŠIĆNOG VLAKNA
Uzroci:
Do nategnuća mišića ili napuknuća mišićnog vlakna najčešće dolazi usled mehaničke sile (udarca ili pada) na zategnuti, napeti mišić. Ekstremno istezanje mišića usled toga dovodi do nategnuća ili napuknuća vlakna. Javlja se prodoran bol i moguć je krvni podliv. Nužan je lekarski pregled kako bi se ustanovilo da li je došlo samo do nategnuća koje se lako i brzo leči, ili do napuknuća koje se ponekad samo operativno može izlečiti.
Sprečavanje:
-Ako se bavite zanimanjem koje zahteva dugotrajno sedenje, ojačajte muskulaturu i poboljšajte svoju kondiciju. Nastojte da što više plivate.
-Sportisti bi pre treninga, igre ili džogiranja trebali da se zagreju i istegnu mišiće.
-Ne opterećujte mišiće više nego što vam dozvoljava kondicija.
-Nosite zaštitne čarape ili zavoje.
Samopomoć:
Ozledjene udove ne izlagati naporu i na krvni podliv staviti vrećicu sa ledom, odnosno delimična hladna kupka kako bi
se sprečilo oticanje.
Nakon hlađenja stavljajte tople obloge sa dodatkom ulja od nevena ili brđanke, obloge od pasiranog sira, gline ili mekinja, tople kupk
-Masirati eteričnim uljem ili mašću od nevena.
-Lagano vežbati, razgibavati mišić, najbolje pod vodom.
-Nositi zaštitne čarape ili zavoj.