Tendencija ka hemoroidima ili proširenim venama može se smatrati pitanjem telesne konstitucije, u toj meri da nijedan lek ne može to da promeni. Odgovarajući tretman hemoroida lekovitim biljem može biti sasvim dovoljan da ublaži simptome hemoroida, iako nije moguće njihovo potpuno uklanjanje ili izlečenje (tako da se više nikada ne ponove) zbog fizičkih predispozicija.
Na sreću, brojne su biljke koje mogu da povećaju venski tonus, a ujedno su i toliko delotvorne da su čak i unutar prirodne medicine osnova za veliki broj lekova biljnog porekla.Tretman se može sprovoditi unutrašnjim i spoljašnjim putem.Biljke koje su izložene u produžetku su mali uzorak od svih onih koje se mogu upotrebiti u ovu svrhu.Ipak, treba imati na umu da se neke od njih mogu i kombinovati radi povećanja delotvornosti. Osim toga, brojni su farmaceutski proizvodi spravljeni od njih koji se mogu koristiti po medicinskoj indikaciji kada se pokaže da su lekoviti napici nedovoljni.
Spoljašnja aplikacija
Iako se mogu upotrebiti biljke koje povećavaju tonus vena, biljke astringenti su mnogo korisnije jer imaju antiseptičko dejstvo i uzrokuju konstrikciju krvnih sudova. Astringenti su dekoksi od kore crnike, hrasta i bokvice (ujedinjuje svoje astringentsko delovanje sa sposobnošću dejstva na zarastanje rana analne sluznice). U istu svrhu služe muška bokvica (Plantago lanceolata) uzanog i dugačkog lišća, koja predominira u suvljim predelima i indijska bokvica (Plantago ovata), većih, širih listova a više je ima u vlažnijoj klimi. Terapije se mogu
Tinktura za hemoroide od džvljeg kestena
Sastojci
20 g izdrobljenog divijeg kestena 100 g 90% alkohola
Priprema i doziranje
Nakon što se sastojci pomešaju, ostavljaju se da se natapaju tokom dvadeset dana u staklenoj boci tamne boje. Zatim se sadržaj filtrira i čuva za višekratnu upotrebu. Uobičajena doza je od šezdeset do devedeset kapi, tri puta na dan, rastvorenih u čaši vode ili u čaju sa nekom aromatičnom biijkom.
Čaj od vinove loze protiv hemoroida
Sastojci
50 g listova vinove loze (Vitis vinifera) 70 g korena ježevine (Ruscus aculeatus) 50 g kokoca (cela biljka) (Melilotus officinalis)
Priprema i doziranje
Pet kašičica mešavine po šolji čaja sipa se u vodu da proključa. Pre konzumiranja, napitak treba da odstoji deset minuta. Mogu se piti od dve do osam šolja čaja na dan, u zavisnosti od intenziteta hemoroida. U svakom slučaju, potrebne su velike doze ovog čaja u terapiji hemoroida koja ponekad mora biti dopunjena kapsulama ili ekstraktima vinove loze ili drugim biljkama koje imaju vaskularno dejstvo.
Divlji kesten za lečenje hemoroida
Divlji kesten ne bi trebalo brkati sa običnim, pitomim kestenom. Sadrži aktivnu supstancu eskulin koja povećava tonus vena i smanjuje propustljivost tečnosti kroz njihove zidove. Osim toga, bogat je saponinima (‘sapo’, sapun) koji uz pomoć dezinfekcionih svojstava učvršćuje i deluje diuretično na slabe venske zaliske i kapilare donjih ekstremiteta i na taj način poboljšava protok krvi u njihovoj unutrašnjosti. Plod divljeg kestena je deo koji se upotrebljava u ove svrhe, a može se pripremiti kao ulje, dekoks ili tinktura.
Kokotac ili velika detelina (Melllotus officinalis L). Ova biljka sa malim žutim cvetovima se rasprostire na veoma širokom prostoru oboda šuma, obalama reka, kao i u mnogim poljima i nedovoljno obrađenim površinama. Kada se suši, širi karakterističan miris koji podseća na seno, i to zbog prisustva kumarina (antikoagulativni faktor). Od njega se može pripremiti napitak prelivanjem dve do tri kašičice biljke sa jednom šoljom kipuće vode, nakon čega se ostavi da odstoji nekoliko minuta. Propisana količina je tri do četiri šolje dnevno.
Rutvica (Ruta Graveolens L.)
Rutvica je grmolika biljka mediteranskog porekla, mada se uzgaja u celom svetu.Može se unositi u obliku čaja, prelivanjem dve supene kašike biljke sa jednom šoljom kipuće vode koja se ostavi da odstoji otprilike četvrt sata u poklopljenoj posudi. Pije se tri puta dnevno. U trudnoći, rutvica je apsolutno zabranjena jer može dovesti čak i do pobačaja ukoliko dode do komplikacija. Klasično dejstvo ove biljke je regulacija izvesnih poremećaja u ženskom genitalnom ciklusu.
Brusnica (Vaccinium myrtilus L.)
Jedan od glavnih sastojaka brusnice koji povećava tonus vena je pigment tamnoljubičaste boje iz porodice antocijana. Može se upotrebijavati u svom prirodnom obliku ili u vidu ekstrakta ili tinktura jer se njeni glavni sastojci dobro očuvaju u alkoholu. Ostale šumske bobice tamnoljubičaste boje, kao kupine, takođe sadrže antocijane, iako je njihovo delovanje na tonus vena znatno slabije.
HIRURŠKI TRETMAN HEMOROIDA
Ovaj tretman može biti neophodan kod veoma intenzivnog bola koji je u velikom broju slučajeva uzrokovan trombozom u unutrašnjosti hemoroidalnih vena. Jedini slučaj kada je hirurška intervencija zaista prihvatljiva jesu tromboidalni hemoroidi, s obzirom na to da ostali mogu biti rešeni ili vidno olakšani drugim neagresivnim metodama. Glavni nedostatak hirurških tretmana (naročito kada je reč o operativnom odstranjivanju hemoroida) jeste da uprkos tome što nije bolan, postoperativni oporavak sa zarastanjem rane jeste, a osim toga, traje i nekoliko dana.
Uklanjanje hemoroida
Glavna indikacija za ovaj tretman bila bi hemoroidalna tromboza.Međutim, upražnjava se mnogo češće nego što je poželjno zbog nestrpljivih pacijenata koji žele radikalno rešenje problema, a ne dugotrajnije obavljanje delotvornih preventivnih mera.
Podvezivanje vena
Sastoji se u pravljenju čvora u njihovom korenu da bi se vena osušila. Obično se obavlja sa elastičnim ligaturama na prolapsiranim venama.Nije veoma bolno s obzirom na to da je sluznica rektuma neosetljiva na bol. U nekim slučajevima tretman se pospešuje izuzetno niskim temperaturama, zaleđivanjem tretirane zone na jedan ili dva minuta. Iako je ovaj tretmam manje agresivan od prethodnog, manje-više su identični. Ukoliko se ne sprovodi efikasna prevencIja, ovakvi tretmani ne sprečavaju da se hemoroidi ponovo stvore u drugim venama.
Skleroza vena
Sastoji se od davanja tečnosti sa nadražajnim dejstvom u vidu injekcije unutar vena, u cilju njihovog očvršćenja. Na ovaj način se hemoroidalne vene ne dilatiraju, ali gube svoju prirodnu elastičnost. Ovaj metod obično se upotrebljava u slučajevima hemoroidalne tromboze.
Ubodi iglom nisu preterano bolni, pošto je, kako smo već napomenuli, rektalna sluznica neosetljiva na bol. Međutim, obično je reč o niz uboda, to jest od dve, tri, ili četiri serije. Primenjuje se kod krvarenja hemoroida; nakon nekoliko godina, potrebno ga je ponoviti.
Fotokoagulacija
Sastoji se od primene infracrvenih zraka da bi se izazvala skleroza. Deli indikacije i mane sa metodom u kojoj se upotrebljavaju proizvodi sa nadražajnim dejstvom, izuzev što u ovom slučaju nije potrebno uvođenje stranog tela unutar tela.