Lekovi i nega za psorijazu

Predstavlja hroničnu, autoimunu bolest kod koje organizam ne prepoznaje svoje ćelije, što za posledicu ima aktiviranje imunološkog odgovora koji dovodi do kožnih promena. Uključuje poremećaj kože i kosmatog dela glave. Često se javlja na laktovima, kolenima, noktima, a može da zahvati i zglobove. Javlja se kod oko 3% populacije. Uzrok nastanka nije poznat. Iako je pronađen gen za psorijazu, ne znači da će svaka osoba koja ima ovaj gen oboleti.
Simptomi su upala i crvenilo kože, pojava belo-srebrnih ljuspi. Zahvaćenost kože ovim promenama može da varira od manjih do izrazito velikih površina. Moguća je pojava svraba kod manjeg broja obolelih.
Promene koje se javljaju kod osoba koje imaju psorijazu rezultat su ubrzanog deljenja ćelija, koje inače predstavljaju normalan proces prilikom obnavljanja kože. Naime, normalnim ćelijama kože u zdravim uslovima je potrebno oko 28 dana da bi migrirale iz dubine kože na njenu površinu, gde zamenjuju mrtve ćelije koje otpadaju. Kod psorijaze ovaj ciklus traje svega 4 dana, jer se ćelije kože prebrzo razmnožavaju, što za posledicu ima stvaranje ljuspi. Dolazi do nakupljanja velikog broja T-limfocita, što potvrđuje da se radi o imunološkom poremećaju. Glavni okidač za ovu bolest je stres, a od ostalih faktora značajna je upotreba lekova (npr. beta-blokatora, nekih nesteroidnih antiinflamatornih lekova i dr.), kao i infekcije (virusima, bakterijama – naročito streptokokna upala grla), dok alkohol i pušenje pogoršavaju tok bolesti.
Pored estetskog problema koji muči osobe obolele od psorijaze, javlja se i povećan rizik za nastanak drugih bolesti poput hronične opstruktivne bolesti pluća, anksioznosti, depresije i nekih kardiovaskularnih bolesti. Lečenje je individualno i zavisi od tipa/oblika psorijaze i stepena zahvaćene površine. Usled česte pojave recidiva, odnosno ponovnog vraćanja bolesti, potrebno je menjati terapiju.

KOJI SE LEKOVI KORISTE ZA PSORIJAZU

LOKALNO
1. KERATOLITICI su sredstva koja uklanjaju površinski sloj kože. Predstavljaju prvi terapijski izbor kod blažih oblika psorijaze. Najčešće korišćeni keratolitik je salicilna kiselina. Može se kombinovati sa kortikosteroidima (npr. betametazonom). Preparati su u obliku krema i masti (nakon nanošenja preparata, radi produženja njegovog efekta, poželjno je zamotati tretirani deo kože providnom folijom), a za kosmati deo koriste se u vidu losiona.
Kod psorijaze vlasišta primenjuju se šamponi koji imaju zadatak da uklone naslage ljuspica na koži glave i spreče njihovo pojavljivanje, smanje svrab i crvenilo kože.
Ovi šamponi se primenjuju po tzv. pravilu 2 3 6 tj. primenjuju se dva puta nedeljno, na koži glave se ostave da deluju tri minuta, a treba da se koriste šest nedelja uzastopno.
2. KATRANSKI PREPARATI smanjuju upalne procese i deobu ćelija, pa se manje stvaraju ljuske.
3. RETINOIDI ̶ tazaroten, sintetički vitamin A, koristi se kod blagih i umerenih oblika. Preparat se maže uveče pošto je fotosenzitivan. Lečenje traje do 12 nedelja.
4. DERIVATI VITAMINA D ̶ primena krema koje sadrže vitamin D3 (kalcipotriol).

SISTEMSKI (ORALNO)
Koriste se kada je zahvaćena veća površina, kao i kod teških oblika psorijaze, isključivo po preporuci dermatologa! Neki od njih su:psorijaza lecenje
1. acitretin ̶ derivat retinoične kiseline
2. metotreksat i ciklosporin ̶ citostatici
Metotreksat se koristi kada su zahvaćene i promene na zglobovima. Daje se u malim dozama u kojima ispoljava imunomodulatorno, a ne citostatsko dejstvo.

FOTOTERAPIJA
UV zraci (sunčeva svetlost) povoljno deluju na psorijatičnu kožu, potencirajući smanjenje količine T limfocita u koži. Koriste se dva tipa fototerapije ̶ UVA i UVB. Ovaj vid terapije može da se kombinuje sa lokalnom i sistemskom terapijom.

BIOLOŠKA TERAPIJA
Biološki lekovi predstavljaju novi vid terapije. Pokazali su se uspešnim u lečenju psorijaze. Oni deluju na imuni sistem, inhibirajući delovanje T limfocita. Kada se započne sa ovom terapijom, ona se mora primenjivati do kraja života! Ovi lekovi su nažalost veoma skupi.

IHTIOTERAPIJA
Predstavlja alternativnu metodu lečenja psorijaze pomoću Garra rufa ribica. To su rečne ribe iz porodice šarana koje žive u termalnim vodama na severu Turske. One se hrane površinskim slojem ljudske kože, posebno njenim zadebljanim slojevima. Pri tome luče enzim ditranol, koji ublažava svrab i sprečava brzu deobu ćelija kože. Tretman je bezbolan, pošto ove ribice nemaju zube. Broj tretmana je individualan, a već nakon prvog (2h boravka u vodi temperature oko 36°C), nestaju ljuske, crvenilo i svrab kože. Većim brojem ovih tretmana može se postići smanjenje simptoma psorijaze i odlaganje recidiva.

1. Ograničiti kupanje i tuširanje najviše na 10 minuta. Koristiti mlaku vodu.
2. Koristiti sapune koji ne suše i ne iritiraju kožu.
3. Kožu nakon kupanja obrisati tapkanjem peškira, nikako trljanjem.
4. Potom se namazati hidratantnom kremom, poželjno onom koja ima ureju kako bi se sačuvao hidro-lipidni omotač kože koji predstavlja važnu barijeru od spoljašnjih štetnih činilaca.
5. Odeća treba da bude od prirodnih materijala poput pamuka, izbegavati sintetiku i vunu.
6. Izbegavati upotrebu omekšivača.
7. Voditi računa o pravilnoj ishrani i telesnoj težini (gojaznost potencira pojavu psorijatičnih lezija).
8. Biti fizički aktivan.
9. Ne pušiti.
10. Konzumirati alkohol u umerenim količinama.
11. Smanjiti stresne situacije (hormoni koji se luče prilikom stresa stimulisaće već aktiviran imuni sistem, i dovesti do svraba i promena na koži).

Primećeno je da psorijatičnoj koži, pored sunčeve svetlosti, prijaju i minerali. Na tržištu postoje preparati koji su na bazi minerala Mrtvog mora. Važno je napomenuti da, uprkos blagotvornom delovanju UV zračenja na psorijatičnu kožu, treba biti umeren u sunčanju i koristiti kreme sa zaštitnim faktorom 30. Ako se izgori na suncu, javiće se nove i teže promene na koži.
Proizvodi za lečenje psorijaze sadrže delotvorne supstance poput ulja kokosa, badema i jojobe, keratolitika – salicilne i mlečne kiseline, uree, alkalnih minerala, aluminijum silikata i dr.

Kako je psorijaza nepredvidiva i neprijatna bolest, njeno lečenje zahteva upornost i samokontrolu. U toku su brojna naučna istraživanja koja imaju za cilj pronalazak leka koji će trajno rešiti problem psorijaze. Dok se to ne desi, pridržavajte se ovih preporuka koje će vam zasigurno povećati kvalitet života. Nekada ne treba čekati da pomoć stigne sa strane, nego se treba okrenuti sebi i tu pronaći mir i unutrašnju
ravnotežu.

mr ph spec. Nina Dimitrov