Slatkovodna riba u ishrani

Slatkovodne ribe obiluju proteinima,mineralima,vitaminima i esencijalnim aminokiselinama,što ih čini kompletnom namirnicom koja se u ishrani preporučuje dva puta nedeljno…

Najbolje je da se koristi sezonska riba, odnosno ona riba koja se lovi u to doba godine. Riblje meso je najukusnije pre i izmedu mrešćenja, a najslabijeg kvaliteta je u vreme mresta. Trebalo bi, takodje, da se pravi razlika između ribe koja ima ikru (ženke) i one koja ima mlečac (mužjak), jer je ova druga ukusnija. Osim toga starije ribe su bogatije mastima jer se godinama procenat masnoće povećava u odnosu na proteinski sastav mesa, što umanjuje kvalitet. Iako se više cene vrste koje imaju malo kostiju ima i onih koje „vrve” od kostiju ali imaju izuzetno ukusno meso.

Stručnjaci kažu da slatkovodne ribe obiluju proteinima visoke biološke vrednosti, bogate su mineralnima (naročito fosforom, kalcijumom i magnezijuniom), mikroelementima (jod, gvožde, bakar), a sadrže i vitamine (najviše A, D, E i B kompleksom). Za ishranu su značajne i zbog sadržaja esencijalnih aminokiselina i drugih supstanci potrebnih za rast, razvoj i intelektualni rad, pa se preporučuje da se riba najmanje dva puta sedmično nadje na trpezi. Riblje meso se brzo i lako vari i povoljno utiče na metabolizam, a sve sastojke organizam odhčno iskorišćava.Važna je u ishrani dece, odraslih i bolesnika, a dobra je i za prevenciju nekih bolesti. Istraživanja su pokazala da oni koji se pretežno hrane ribom manje ili čak ne oboljevaju od arteroskleroze, upale zglobova, povećanog krvnog pritiska i drugih oboljenja srca i krvnih sudova. Istina, u odnosu na morsku, rečna riba je siromašnija omega-3 masnim kiselinama, ali neke vrste rečnih riba i gajenih u ribnjacima, dobar su izvor ovih masnih kiselina (pastrmka, som, šaran).

Kako ukloniti miris šarana i druge ribe
Neke vrste riba mogu da imaju neprijatniji miris i zbog načina života.Šaran, na primer, često (posebno ako je jezerski ili barski ) miriše na mulj. Ako vam to smeta stavite ribu u blag rastvor sirćeta ili bolje (ako za to ima uslova) u posudu u kojoj se voda menja oko 24 časa pre pripremanja. To je dovoljno da se riba „pročisti”, a, ako je tovljena, izgubiće i malo masnoće.

Čiscenje ribe
Prehrambeni tehnolozi ističu da bi riba trebalo da se priprema odmah posle kupovine. Zemunski alasi kažu da bi riba najpre trebalo da se dobro opere, skine krljušt (od repa prema glavi), a iznutra da se izvadi utroba, ali da se vodi računa da žučna kesa ne pukne (tada više nije za upotrebu).

Mariniranje rečne ribe
Za mariniranje ribe je potrebno: sirće, vino, biber u zrnu, lovor, ruzmarin, crni luk, koren šargarepe, koren peršuna, so i ulje. Svi sastojci se pomešaju i prelije se očišćena riba.riba i post
U marinadi riba može da se čuva 6-8 dana.

Kako prepoznati svežu ribu

Sveža riba ima…
-sjajne i prozirne oči
-crvene škrge koje čvrsto zatvaraju šupljinu
-sjaju kožu prirodnih boja
-krljušt (ako je imaju) čvrsto prijanja
-čvrsto i elastično meso na pritisak vraća se u prvobitni položaj.
-karakterističan miris

Čuvanje ribe
Da bi se sačuvale nutritivne vrednosti mesa riba može da se zamrzne, osuši, usoli i nadimi.
ZAMRZAVANJE – svežu ribu očistite i stavite u zamrzivač gde može da ostane najviše tri meseca. Odmrznuta riba ne sme ponovo da se zamrzava.
SUŠENJE – ribu očistite, ope-rite, sačekajte da se „ocedi”, posolite (5% soli na količinu ribe), složite u drveni sud, poklopite drvenim poklopcem i pritisnite kamenom. Posle 48 sati izvadite ribu, sastružite višak soli i okačite da se suši na suncu ili promaji 10-14 dana.
SOLJENJE – za jako soljenje upotrebite 20 g soli na 100 g ribe, ako želite da bude „suvo” natrljajte ribu sa spoljašnje i unutrašnje strane solju, a za salamuru upotrebite rastvor od 50-60 g kuhinjske soli u litru vode.
DIMLJENJE – založite bukovo ili hrastovo drvo i održavajte temperaturu od 70 do 130 stepeni a od temperature zavisi koliko će dimljenje da traje. Ovako se dimi pastrmka, šaran i bela riba.