Probadanja u stomaku i kolitis

Probadanja u stomaku su veoma čest simptom koji može biti uslovljen različitim uzrocima, mada je to obično spazam u predelu creva provociran viškom neurovegetativne energije.

Na prvom mestu, važno je proceniti da li se radi o tegobi koja se javlja uobičajeno i da li je osoba prilično nervozna po karakteru ili se pak probadanja u stomaku pojačavaju nakon unošenja stimulansa kao što je kafa, čaj, jake vrste namirnica (ljutog ukusa, na primer), itd. U ovakvim slučajevima preporučuje se unošenje nekog od čajeva koji imaju smirujuće dejstvo.

Crni luk
Najadekvatniji način za njegovu primenu je unošenje čorbi koje se dugo kuvaju na tihoj vatri sa dosta crnog luka. Svež crni luk ni na koji način nije preporučljiv jer kod mnogih osoba dovodi do suprotnog efekta, povećavajući bolove u stomaku i nadutost.

Kamilica
Kamilica je univerzalni lek protiv probadanja u stomaku. Zbog prijatnog ukusa i blagog dejstva, prihvaćena je u probadanja u stomakucelom svetu, pa se čak upotrebljava i kod beba od nekoliko meseci starosti kod kojih su grčevi u stomaku veoma česta pojava. Neke osobe povraćaju nakon uzimanja kamilice, što nije loše ukoliko su tegobe izazvane namirnicom koja je pokvarena ili loše svarena.

Matičnjak protiv probadanja u stomaku
Prijatnog je ukusa koji podseća na limun, te je izuzetno dobar za poboljšanje ukusa različitih čajeva.
Najbolji matičnjak je nesumnjivo onaj koji je svež i skoro prikupljen jer se tako čuva sve esencijalno ulje koje sadrži. Sušeni matičnjak, iako zadržava svoj ukus, ima manje umirujuće dejstvo na digestivni trakt, ali je takođe veoma koristan u probadanja u stomaaku.

Pod terminom kolitis (upala debelog creva) podrazumevaju se dijareje i bolovi u crevima koji su ćesti u periodu leta, ali se takođe mogu javiti i u bilo koje drugo godišnje doba. Ozbiljan oblik kolitisa uzrokovan nekom infekcijom bi trebalo da bude pod nadzorom lekara, ali u devedeset pet posto slučajeva reč je o ograničenim smetnjama koje traju samo dva do tri dana. U ovim slučajevima nesumnjivo su najvažnije mere koje se sprovode u ishrani, kao što je, na primer, izbacivanje mlečnih proizvoda iz ishrane u prvoj fazi, zatim unošenje rendanih jabuka i banana, kao i biljnih rastvora (u slučajevima čestih proliva), što je izloženo u priloženoj šemi.

TERAPIJA
Lekovite biljke koje se preporučuju u slučaju dijareje su one koje su bogate taninom zbog svog astringentskog dejstva (imaju opor ukus).

Brusnica
Plod brusnice stimuliše vensku cirkulaciju, a ima i veoma važno dejstvo astringenta. Način na koji treba uzimati brusnicu je veoma jednostavan, jer se može unositi plod ili prirodni sok koji se može kupiti u prodavnicama zdrave hrane, a uzima se u dozi od nekoliko kašika dnevno ili se dodaje prirodnom jogurtu radi poboljšanja ukusa.

Petoprsta steža
Koliko je poznato, koren ove biljke je najbogatiji taninom. Priprema se u vidu dekoksa (15 do 20 g korena sipa se u litar vode koji treba da ključa pet minuta na tihoj vatri), a zatim se ostavi da odstoji neko vreme da bi se pio mlak. Ovaj napitak može da stoji dva do tri dana jer tanini opstaju u vodi tokom dugog vremenskog perioda.

Kupina
Listovi kupine su toliko svakidašnji da se čak ne prodaju u većini biljnih apoteka. U svakom slučaju, možemo ih pronaći na bilo kom brežuljku, daleko od kontaminirane regije. Priprema se na isti način kao i petoprsta steža.

Biljni rastvor protiv učestalih dijareja

Sastojci
1 litar vode
Sok od 1 do 2 limuna (daje citričnu kiselinu)
1 supena kašika šećera (daje glukozu)
1 prstohvat soli (daje natrijum-hlorid)
1 prstohvat bikarbonata ukoliko smo koristili izvorsku vodu

Priprema i doziranje
Treba piti nekoliko čaša rastvora na dan. sobe kojima je ograničeno unošenje soli (sa problemima hipertenzije, bolesti srca) ne treba da stave ni so niti bikarbonat.