Ishrana protiv konstipacije

Osnovna terapija konstipacije treba da bude zasnovana na ishrani koja se nalazi isključivo u hrani biljnog porekla (povrće, voće, integralne žitarice, mahunarke). U njoj preovlađuje meso, riba, mleko, jaja, masti, šećer, rafinisano brašno, to jest namirnice koje doprinose da stolica bude tvrde konzistencije.

Sveže namirnice
Uz svaki obrok treba pojesti minimalno jednu svežu namirnicu (na primer, može se otpočeti sa salatom, a završiti sa voćkom). Od voća je veoma važno dejstvo kivija, čije semenke sadrže izvesne supstance sa laksativnim dejstvom, tako da u slučajevima konstipacije može biti efikasno pojesti dve šljive, bilo sveže ili suve, imaju slično ishrana protiv konstipacijedejstvo; mogu se tokom noći ostaviti šest do sedam komada natopljenih vodom, a zatim se ujutru pojedu zajedno sa tečnošću u kojoj su bile. Mogu se uzimati i u vidu kompota ili sa jabukom, voćem koje obiluje pektinom, rastvorljivim prirodnim vlaknom koje takođe pomaže pri olakšavanju problema konstipacije.

Jabuke sa šljivama se pripremaju na sledeći način: jabuke se oljušte i očiste od semenki, a zatim se iseku na deblje kriške. Potom se stave u vodu koja treba da ključa tokom deset do petnaest minuta, a njoj se dodaju cimet, med i prilična količina suvih šljiva. Smesa se ostavi da odstoji nekoliko sati tako da se sve arome dobro izmešaju. Kompot se može čuvati u frižideru nekoliko dana.

Vlakna
Preporučljivo je da se ishrana sastoji od namirnica koje obiluju vlaknima jer ona deluju kao sunđer u crevima i pomažu da se voda zadrži, a stolica bude mekša. Zapadnjački način ishrane ne podrazumeva i hranu bogatu vlaknima

Dodaci ishrani u vidu dijetetskih vlakana
U slučajevima da se primena načina ishrane protiv konstipacije pokaže nedovoljnom, može se pribeći prirodnim vlaknima u vidu dopuna ishrani, kao što su pšenične mekinje koje možemo unositi u količini od dve do tri supene kašike sa čašom vode; agar-agar (ekstrakt različitih vrsta morskih algi), glukomanan ili guarguma, koji se mogu unositi kao kapsule ili prašak iz kesice, uvek sa dosta vode. Ovi laksativi protiv konstipacije nemaju nikakvu kontraindikaciju, jer se zapravo radi o prehrambenim namirnicama; kao sekundarni problem može se javiti nadutost, uzrokovana akcijom crevnih sokova na vlakna; međutim, ovakvo dejstvo obično nestaje nakon nekoliko nedelja

Ishrana protiv konstipacije koja obiluje vlaknima takođe treba da podrazumeva i veliku količinu tečnosti (vode, supi, čorbi).

Namirnice bogate vlaknima
Mahunarke: grašak, leblebije, pasulj, soja.
Integralne žitarice.
Voće: kruška, šljiva, kivi Sveže povrtno bilje
Bareno povrće

Opšte preporuke za ishranu protiv konstipacije

Neophodno je dnevno piti vodu u velikim količinama (dve do tri čaše više od uobičajenog). Po želji se u vreme večere može popiti šolja napitka od suvih šljiva koje su tog jutra ostavljene u frižideru natopljene vodom. Uvek treba jesti integralni hleb i izbegavati rafisane proizvode.

Doručak
Odmah nakon buđenja: velika čaša soka od pomorandže sa pulpom (od dve do tri pomorandže). Kroz dvadeset minuta od 300 do 500 g šljive ringlovke i dva obrana jogurta.

Ručak
Prvo jelo
Raznovrsne salate sa jednom svežom šargarepom, pola sveže crvene paprike, malo svežeg karfiola i sitno iseckanog kelja, zelenom salatom, endivijom, crnim lukom, itd. Takođe se može dopuniti sa 50 g sušenih obarenih mahunarki.
Drugo jelo
Dinstano povrće sa malo maslinovog ulja kom se dodaje voda. Povrće treba da bude dosta začinjeno (biber, muskatni oraščić, kari), a uz njega se jedu žitarice (testenine ili integralni pirinač) ili povrće (grašak, krompir), mahunarke (leblebije), meso ili riba.

Užina
Dva kivija ili tri kruške, ili dve do tri voćke.

Večera
Prvo jelo
Dosta povrća
Drugo jelo
Obrani sir, jogurt, 30 do 40 g sušenog voća sa integralnim hlebom.
Po želji se može pripremiti i drugačija, mnogo laganija večera, kao, na primer, voćna salata, jogurt i integralni hleb ili dinstano povrće ili pire kao prvo jelo i malo obranog sira ili sušenog voća, kao drugo jelo