Susamovo kukuruzno i suncokretovo ulje

susamovo ulje

Susamovo ulje

Susamovo ulje dobija se iz semenki sušama hladnim ceđenjem. Jedno je od najstabilnijih ulja, svetložute boje, bogato vitaminima (posebno vitaminom E), mineralima, lecitinom, linolnom i oleinskom kiselinom, a sezamol daje ulju vrlo veliku stabilnost. Svetio susamovo ulje najbolje je upotrebljavati u salatama, a tamno je dobro za različite vrste azijskih jela, jer ima jači, specifičan ukus. Susamovo ulje otporno je na visoke temperature, što ga čini savršenim za pečenje i prženje. Koristi se u orijentalnoj i azijskoj kuhinji za prženje i jela iz voka, kao i za salate, poslastice, za kuvanje i dinstanje.

Susamovom ulju nisu potrebni nikakvi veštački konzervansi, jer ga od kvarenja čuvaju prirodni konzervansi – sezamol i sezamolin.Često se koristi i za masaže. Namenjeno je tretiranju svih stanja kože, a posebno osetljive kože sklone upalnim procesima, psorijazi i ekcemina. Poseduje jedinstveno svojstvo izvlačenja nečistoća iz pora, zato se posebno preporučuje za negu kože pušača, kao i u preparatima protiv celulita. Korisno je i u tretiranju proširenih vena. Prirodni je UV filter, odbija oko 25% sunčevih zraka i tako štiti kožu od štetnog dejstva sunca.

KUKURUZNO ULJE

Hidrauličnim cedjenjem kukuruznih klica dobija se nerafinisano ulje koje sadrži linolnu kiselinu, zasićene masne kiseline, fitosterin, fitohormone i vitamin E. Kukuruzno ulje je dobar izvor esencijalnih masnih kiselina. Čak 60% kukuruznog ulja čini linolna kiselina, a 1% je alfa linolenska kiselina. To ulje ima značajnu ulogu u fiziološkoj i terapeutskoj ishrani ljudi. Osim što se koristi kao odlična namirnica, ulje od kukuruznih klica je i najvrednije dijetno ulje.Dodatnim postupcima, u kombinaciji sa drugim biljnim masnoćama, od njega se proizvode vrlo kvalitetne čvrste masnoće, kao što je margarin.

SUNCOKRETOVO ULJE

Suncokret je jedan od najvažnijih izvora ulja u svetu, a suncokretovo ulje jedno od najzdravijih biljnih ulja. Visokokvalitetno, prirodno rafinisano jestivo suncokretovo ulje je bez holesterola, bogato je vitaminom E i nezasićenim masnim kiselinama, koje pozitivno utiču na zdravlje, daju ulju izuzetnu biološku vrednost i posebno mesto u zdravoj ishrani. Ima i lecitina (do 1%), a samo hladno ceđeno suncokretovo ulje sadrži i betakaroten. Suncokretovo ulje je odličan izvor linolne kiseline, ali ima nizak nivo alfa linolenske kiseline. Neutralnog je ukusa i mirisa, pa je namenjeno za svestranu upotrebu: koristi se u pripremi salata, čorbi, umaka, testenina, kao i za majonez, tartar sos i si. Pogodno je samo za kratko prženje ribe i mesa.

Naime, hladno ceđeno ulje nije pogodno za zagrevanje, pa ga treba dodati jelima kad su već gotova. Suncokretovo ulje se proizvodi hladnim ili toplim cedjenjem semenki suncokreta. Ovo ulje ima zlatnožutu boju i tipičnu (orašastu) aromu prženih semenki suncokreta. Pošto se kod hladno cedenog suncokretovog ulja cede i neoljuštene semenke, to ulje može biti i mutno, što u svakom slučaju ne kvari ukus i kvalitet, naprotiv – daje mu specifičnu, još orašastiju aromu. Ovo ulje ima finu, laku strukturu i vrlo je dobro za korišćenje u kozmetičkoj industriji, jer ostavlja kožu glatkom i nemasnom. Suncokretovo ulje sadrži vitamine A, B i E i mnogo nezasićenih masnih kiselina, što ga čini efikasnim u borbi protiv ateroskleroze. Ima zaštitno dejstvo na kožu i korisno je protiv čireva, modrica i kožnih bolesti. Poseduje i diuretička svojstva, deluje kao sredstvo za iskašljavanje, a njegov sastojak inulin koristi se za lečenje astme.