Trikovi za zaustavljanje štucanja

Iako nam smeta, štucanje nije ozbiljno, ali možete isprobati nekoliko kućnih lekova da biste prekinuli neprijatan napad

Nehotično izdisanje vazduha koje nazivamo štucanje, izazvano je ponavljanim grčevima dijafragme, mišića koji deli trbušnu duplju od grudnog koša. Ne postoji uvek vidljiv razlog, ali štucanje često počinje kad pijemo mnogo vrele tečnosti ili pojedemo obilan obrok, pa prepun želudac pritisne dijafragmu. Nekada se napadi dogode i posle dugog, nekontrolisanog smeha. Napadi štucanja uglavnom prođu sami od sebe i retko traju duže od 20 minuta. Ako se nastave ili vam je zbog njih neprijatno, mogu vam pomoći razni jednostavni tradicionalni lekovi. U retkim slučajevima ponavljano štucanje je znak nekog težeg poremećaja.

Prevencija i lečenje štucanja

Naviknite se da polako jedete i pijete. Izbegavajte uzimanje velike količine jela i pića odjednom, uvek dobro stucanježvaćite i izbegavajte stres tokom obroka. Antispazmičko i opuštajuće dejstvo nane na sistem za varenje može da ublaži štucanje koje je počelo zbog prepunog želuca. Pijte čaj posle glavnih obroka. Povećavajte količinu ugljen-dioksida u krvi, čime ćete opustiti dijafragmu tako što ćete udahnuti i zadržati dah neko vreme, ali izdahnite pre nego što vas uhvati vrtoglavica.

Trikovi za zaustavljanje štucanja

Polako pijuckajte hladnu vodu ili sisajte kockicu leda. Druga mogućnost je da savijete glavu unapred nad čašom vode i polako pijuckate sa druge strane čaše. Ove metode deluju zato što većina ljudi relativno malo diše dok pije vodu, pa se time povećava količina ugljen-dioksida u krvi.