Crni luk potiče iz Azije i sa Bliskog istoka, a gaji se više od pet hiljada godina. Stari Egipćani su posebno cenili crni luk, njime su plaćali radnike na gradnji piramida, ali su ga stavljali i u grobnice kraljeva.
Crni luk se ceni zbog nesumnjive uloge u kulinarstvu, ali i zbog lekovitih svojstava. Još u 6. veku crni luk je korišćen u Indiji kao lek. A u Ameriku ga je doneo Kolumbo.
CRNI LUK KAO LEK – SASTAV I DEJSTVO
Crni luk sadrži alil propil disulfit, veoma je bogat hromom, mineralom u tragovima koji pomaže ćelijama da reaguju na insulin, kao i vitaminom C i brojnim flavonoidima, od kojih je najistaknutiji kvercetin.
Što više jedete crnog luka, to je niži nivo glukoze. Eksperimentalni i klinički dokazi sugerišu da alil propil disulfit snižava nivo šećera u krvi, povećavajući nivo slobodnog insulina kojim se dovodi glukoza u ćelije.
Crni luk je veoma dobar izvor hroma, minerala koji pomaže ćelijama da na pravi način reaguju na insulin. Klinička istraživanja rađena medu dijabetičarima pokazuju da hrom smanjuje nivo šećera, poboljšava toleranciju na glukozu, snižava nivo insulina, snižava ukupan holesterol i trigliceride, a povećava HDL, dobar holesterol. Imajte na umu da se nivo hroma smanjuje ako se konzumiraju rafinisani šećeri i proizvodi od belog brašna, kao i ako se osoba ne kreće dovoljno. Jedna šolja svežeg crnog luka sadrži 20 odsto preporučenih dnevnih doza hroma.
Crni luk je pravi lek jer redovno konzumiranje crnog luka snižava nivo holesterola i krvni pritisak, sprečavajući na ovaj način nastanak ateroskleroze, srčane bolesti izazvane dijabetesom, a snižava i rizik od srčanog i moždanog udara. Ovi efekti leka se pripisuju sumpornim sastojcima, hromu i vitaminu B6, koji snižavaju visok nivo homocisteina, koji je značajan faktor rizika za srčani i moždani udar.
Redovno konzumiranje crnog luka, dva ili više puta nedeljno, značajno smanjuje rizik od raka debelog creva. Crni luk sadrži brojne flavonoide, od kojih je kvercetin u laboratorijskim istraživanjima pokazao da zaustavlja razvoj tumora kod životinja i štiti ćelije debelog creva od oštećenja usled delovanja kancerogenih supstanci.Crni lek je pravi lek ako ga koristite za kuvanje mesa jer sa crnim lukom može da pomogne u snižavanju količine kancerogenih materija koje se stvaraju kada se meso prži na visokim temperaturama.
Kvercetin iz crnog luka, kao i kurkumin, fitonutrijent koji se nalazi u kurkumi, smanjuju veličinu i
broj prekancerogenih lezija u crevima ljudi, pokazuje istraživanje objavljeno u časopisu Klinička gastroenterologija i hepatologija.
Crni luk štiti od mnogih vrsta raka, pokazalo je istraživanje. Ispitanici koji su jeli najviše crnog luka za 84% smanjili su rizik od raka usne duplje i ždrela, 88% smanjili su rizik od raka jednjaka, 56% od raka debelog creva, 83% od raka glasnih žica, 25% od raka dojke, 73% od raka jajnika, 71% od raka prostate, 38% od raka bubrega. Istovremeno, oni koji su jeli najviše belog luka, za 39% su smanjili rizik od raka usne duplje i ždrela, 57% od raka jednjaka, 26% od raka debelog creva, 44% od raka glasnih žica, 10% od raka dojke, 22% od raka jajnika, 19% od raka prostate, 31% od raka bubrega.
Sastojak koji je nedavno otkriven u crnom luku, a čije je skraćeno ime GPCS, koči aktivnost osteokasta, ćelija koje utiču na krtost kostiju. Crni luk bi posebno blagotvorno mogao da deluje na žene koje su pod povećanim rizikom od osteoporoze tokom meno-pauze.
Nekoliko antiinflamatornih agenasa iz crnog luka pomaže u snižavanju simptoma koji su u vezi sa inflamatornim stanjima kao što su bol i otoci kod osteo i reumatoidnog artritisa, astma, respiratorne kongestije koje su u vezi sa običnom prehladom.
Antiinflamatorni lekoviti efekat crnog luka ne dolazi samo od vitamina C i kvercetina, već i od drugih aktivnih sastojaka po imenu izotiocijanati.
Dr Jovan Tucakov CRNI LUK KAO LEK U NARODNOJ MEDICINI
Crni luk deluje diuretično, laksantno i antidijabetično, jača rad srca, širi krvne sudove i time smanjuje krvni pritisak i oživljava rad lenjih creva. Sušenjem luk gubi ljutinu i miris, pa samim tim i lekovitost. Zato se luk mora koristiti isključivo sirov. Malo ispečena glavica crnog luka se raspolovi i još topla stavlja na čir da se što pre provali. Ili se luk sitno izreže i pomeša s malo ulja, hleba i sapuna, pa se ta kašica stavlja na čireve i uboje.
Dr Jovan Tucakov
SAVETI
-Čuvajte crni luk na sobnoj temperaturi, na tamnom, dobro provetrenom mestu.
-Čuvajte ga dalje od krompira, jer će on apsorbovati njegovu vlažnost i gas etilen, što će dovesti do bržeg kvarenja.
-Nemojte držati luk u metalnoj kutiji jer to može da dovede do promene boje.
-Iako oljušten i iseckan, crni luk možete da zamrznete (prethodno ne morate da ga blanširate), tokom ovog procesa gubi se deo njegovog ukusa.
-Ukoliko mnogo plačete dok sečete luk, prvo ga ohladite jedan sat ili više u frižideru, pa ga onda secite. Ovo će da uspori aktivnost enzima koji proizvode alil sulfat, fitonutrijent koji dovodi do “plakanja”, ali je i odgovoran za mnoge koristi po zdravlje koje crni luk ima; ovo je bolji način sečenja od onog pod mlazom hladne vode – kada se seče pod vodom, crni luk gubi više alil sulfata.
-Kratko proprženi crni luk možete kombinovati sa gotovo svim jelima od povrća.
-Uživajte u salati od paradajza, crnog luka, mocarele i maslinovog ulja.
CRNI LUK KALORIJE VITAMINI MINERALI
Crni luk, svež, 160 g
60,80 kalorija
124,80 mcg hroma
110,24 mg vitamina C
12,88 g hranljivih vlakana
10,22 mg mangana
18,00 mcg molibdena
10,19 mg vitamina B6 (piridoksin)
10,03 g triptofana
30,40 mcg folata
251,20 mg kalijuma
152,80 mg fosfora
10,10 mg bakra
RECEPTI SA CRNIM LUKOM
Vegetarijanska janija
10 malih glavica crnog luka
2 paradajza
4 krompira
1 čen belog luka
3 kašike maslinovog ulja
list lovora
struk celera
majčina dušica
koren peršuna
peršunovlist
2 kašičice kukuruznog brašna
1 kašika tucane paprike
biber, so
Zagrejte maslinovo ulje i propržite sitno seckan crni luk. Dodajte kukuruzno brašno i propržite. Umešajte sitno seckan beli luk, koren peršuna, celer, majčinu dušicu, tucanu papriku i lovorov list. Paradajz oljuštite, izvadite seme i iseckajte, pa dodajte luku. Umešajte i krompir iseckan na kockice. Posolite i pobiberite. Nalijte hladnom vodom, da ogrezne i stavite da se krčka. Kuvanu janiju pospite peršunovim lišćem.
Špagete s lukom
500 g špageta
4 glavice crnog luka
10 kašika maslinovog ulja
1 kutija ringlica
150 g ovčijeg prevrelog sira
1 veza peršuna
biber, so
Skuvajte špagete. Zagrejte ulje i izdinstajte iseckan luk, seckan peršun, izgnječene ringlice i so prema potrebi. Dodajte vruće špagete, par kašika vode u kojoj su se kuvale špagete i promešajte na vatri nekoliko puta. Pospite izgnječenim ovčijim sirom i bibe-rom i servirajte odmah.
Salata od crnog luka i jaja
2 veće glavica crnog luka
3 kašike vinskog sirćeta
3 kašike jakog crnog vina
3 kašike maslinovog ulja
2 kuvana jajeta
sveže mleveni biber, so
Očistite i iseckajte crni luk na rebarca, posolite i pobiberite, pa dobro izmešajte. Pomešajte vinsko sirce i vino i prelijte luk. Dodajte kolutove kuvanih jaja, pažljivo promešajte i zalijte maslinovim uljem.