Malobrojni znaju, ili shvtaju da je lek pre svega u hrani. Pravilna ishrana će očuvati dobro psihofizičko stanje i odložiti bolesti, a terapija presnom hranom može gotovo svima da povrati zdravlje. Uz podsetnik šta to presna hrana ima, a gubi kuvanjem, nudimo vam i tri recepta za salate na neuobičajen način.
MALI LEKARI
Kako to da jedući presnu hranu čovek ne može da se razboli?
Sa biološkog stanovišta živo je ono što ima enzime. Svaka biljka ih ima i oni se brinu o njenim organima i izbacivanju otrovnih supstanci. Isti enzimi koji brinu o organima bilja, brinu i o organima čoveka. Kaže se da su enzimi “mali lekari”, umesto onih u bolnicama. Na temperaturi iznad 40 stepeni (kuvanjem) enzimi su -mrtvi! Naš organizam ih, srećom, proizvodi, ali ne u dovoljnoj meri.
Ako nema dovoljno enzima jedan deo otrova skladišti se u organizmu, na primer u zglobovima, i po ostalim organima. Ta mesta postaju neka vrsta đubrista, deponija u organizmu. Tu dolaze bakterije. Svakako tamo gde nema nečistoće, bakterije nemaju hrane i posla.
Kuvanjem se % hrane baci kroz prozor, a presnom ishranom potreba za količinom unete hrane se prilično smanjuje. Primer će slikovito pokazati koje su nam količine hrane potrebne? Ako ono što jedete u toku mesec dana možete da ponesete u jednoj torbi, hranite se koliko treba. Planinari je mogu imati svuda oko sebe besplatno i dovoljno. Na primer, sok od deteline, pšenične trave, koprive… sadrži gotovo sve što čoveku treba, a i pun je hlorofila koji se vrlo brzo u organizmu pretvara u hemoglobin.
Nije preporučljivo uzimati celu biljku zbog otežanog varenja.
KAKO DELUJE PRESNO
ZDRAVO – Jedući presno čovek postaje zdrav, pod uslovom da nema ekstremnih stresova i genetskih bolesti.
ANTISTRESNO – S presnom ishranom nestaju stresovi i strahovi, a što je još važnije, oni koji dovoljno koriste presno postaju smireniji.
REGENERATIVNO – Sporedni efekti presne ishrane su deset godina mladi izgled, jer se telo očisti od otrova i krv slobodno dopire do najsitnijih kapilara do kojih ranije nije mogla.
Istovremeno životni vek se produžava barem za deset godina.
POTENCIJA, PLODNOST -Presnom ishranom, zbog dobre prokrvljenosti, nestaju problemi sa potencijom, polne žlezde se obnavljaju, pa neki i u podmakloj starosti dobijaju decu IMUNITET – Stabilizuje se, što je i najhitnije.
NEDOSTACI
Da bi se usvojila ova “biblija presne ishrane” najveća prepreka su naše navike. Naročito ukusa. Svako presno jelo mora zato da se priprema eksperimentalno sve dok ne dobije ukus blizak onom na koji ste navikli.
Za utehu – nekuvanu hranu je moguće kombinovati s kuvanom u razmeri 70:30 %, ali i to je individualno. Kada je procenat unesene presne hrane dovoljan, imamo osećaj le-pog raspoloženja, hitrosti i bodrosti.
Pored navika ukusa, osećaj gladi je jedna od velikih prepreka pri prelasku na presnu ishranu. Taj osećaj traje prvih mesec – dva. Uzrok je proširen želudac, ali i za to postoje razna rešenja.
Mnogi su prešli na presnu ishranu priterani bolešću, a kasnije se vratili na kuvanu. Treba, međutim, lečiti život, a ne samo bolest, a presna ishrana je – način života.
Svakako u svakodnevnoj ishrani uzimamo presnu hranu – voće, salate… inače, u suprotnom naše telo ne bi preživelo.
RECEPTI Presno na drugi način
Kiseli kupus sa orasima
– 500 gr presnog kiselog kupusa
– 3 kruške
– malo limuna
– 50 g grubo lomljenih oraha
– 50 g namočenog suvog grožđa
– ružmarin, bosiljak, aleva paprika, ulje, so šećer
Izrendajte kruške i pomešajte sa suvim grožđem, začinima, uljem, limunom, malo šećera i pomešajte s ocedenim ribancem. Ostaviti da stoji oko 1 sat i posuti orasima.
Salata u 3 boje
– 250 g kiselog kupusa
– 300 g šargarepe, ili cvekle
– 1 veća jabuka
– 1 glavica crnog luka
– 4 kašike peršuna
– 8 kašika mleka
– 2 kašike ulja (seći i rendati sastojke, začiniti
po ukusu i garnirati orasima)
Kiseli kupus i ananas
– 500 g kiselog kupusa
– 3 jabuke (grubo naribane)
– 1 luk (iseckan)
– 1 češanj belog luka (izgnječen) i
– oko 5 kotura ananasa (u malim komadićima)
Kupus umešajte sa majonezom i sokom od ananasa, a ukus doterajte alevom paprikom.