Kardamom kraljevski začin i lek

Začin kardamom je dobio epitet kraljevski jer je, posle šafrana, najskuplji, a koristi se i kao lek…

Posle šafrana, naskuplji začin je kardamom, tako da ne čudi što ga prati epitet – kraljevski. Postojbina mu je južna Indije, a osim ovog postoje i sijamski, nepalski, kardamom sa Jave, ali samo je začin od biljke Elettaria cardamomum pravi. Uzgred i indijski kardamom ima dva glavna varijeteta – malabar (iz Kerale) i misore (iz Karnatake). Misore kardamom sadrži veće količine cineola i limonena i zato je aromatičniji.
Kardamom
Kardamom se još pre 4. veka pre naše ere koristio u Indiji kao lekovita biljka. Grci i Rimljani su ga uvezli kao lek za lakše varenjem, a u Švedskoj je odavno popularniji začin od cimeta.

KARDAMOM SASTAVI I LEKOVITO DEJSTVO

U tradicionalnim medicinama južnih oblasti Azije, kardamom se koristi za lečenje zuba i desni, prevenciju i lečenje tegoba sa grlom i plućima, upalu očnih kapaka i da olakša varenje. Koristi se, takođe, i kao protivotrov od ujeda zmije i škorpije.

U starom Egiptu su žvakali se-me kardamoma da očiste zube, a stari Grci i Rimljani su od njega pravili parfem.

Kardamom deluje kao sredstvo protiv nadimanja.

Arapi mu pripisu ju osobine afrodi zijaka.

U drevnoj Indiji smatrali su ga lekom protiv gojaznosti.

Kardamom osvežava dah posle jela.

Koristi se kao sredstvo za bolji apetit.

Kardamom pospešuje rad srca, jača pluća i obavezno se koristi u malim količinama.

Štiti želudac

Aromatični začin kardamom još se od davnina koristi u narodnoj medicini, a naročito je zastupljen u ajurvedi, tj. indijskoj tradicionalnoj medicini. Koristi se sirov, u obliku tinkture, kao eterično ulje ili čaj. Kardamom važi za najboljeg saveznika u lečenju probavnih tegoba, jer sprečava nadimanje, mučninu i gastritis i smanjuje upalu sluznice želuca. Takode, ubrzava metabolizam, poboljšava varenje i ublažava grčeve i bolove u stomaku. Često se koristi i u slučaju infekcije zuba i desni, jer je jedan od najboljih izvora jakog antiseptika, cineola. Upravo cineol ubija bakterije odgovorne za loš zadah.

Šolja čaja od kardamoma, ne samo što će osvežiti dah, već će i smanjiti rizik od nastanka bolesti desni.

Snižava krvni pritisak

Kardamom ima diuretička svojstva, te pomaže u pročišćavanju urinarnog trakta, bešike i bubrega. Podstiče eliminisanje soli, viška vode i toksina iz organizma, a samim tim sprečava razne upale. Kao diuretik i začin bogat vlaknima, kardamom značajno snižava krvni pritisak, te sprečava zgrušavanje krvi i onemogućava taloženje trombocita na zidovima arterija. Odličan je izvor kalijuma i bakra, te se preporučuje za prevenciju bolesti krvnih sudova. Istraživanja su pokazala i da pomaže u slučaju aritmije, te da snižava nivo lošeg holesterola u krvi.

Prevenira kancer debelog creva

Rak debelog creva jedan je od vodećih uzroka smrti u svetu. Naučnici sa indijskog univerziteta u Kalkuti otkrili su redovnim konzumiranjem kardamoma značajno se smanjuju šanse za nastanak ovog malignog oboljenja. Za to su zaslužni brojni antioksidansi koji speračavaju širenje slobodnih radikala i saniraju oštećenja ćelija koje oni uzrokuju.

Pored toga, karadamom usporava proces starenja i ublažava depresiju, pa se njegovo ulje često koristi u aromaterapiji. Osobama koje boluju od astme, takode se preporučuje uzimanje kardamoma jer on podstiče cirkulaciju krvi u pluća i time olakšava disajne tegobe.

Povezano>>> KARDAMOM ZAČIN koji snižava pritisak i čisti bubrege

Kardamom čaj protiv kašlja

Pomešati 3 kašičice listova crnog čaja i 3 mahune oljuštenog kardamoma. U dublju posudu sipati šest šolja vode i zagrevati do ključanja, a dodati pripremljenu mešavinu, promešati i skloniti sa šporeta. Ostaviti poklopljeno da se prohladi, a zatim procediti, dodati malo mleka i meda i piti u gutljajima.

SAVETI PLUS

Kardamom je najbolje da se čuva u mahuni, jer seme, kada se izloži svetlosti ili samelje, brzo gubi ukus.

Ovaj začin se često koristi za pripremanje jela na Bliskom i Dalekom Istoku, a u Evropi je nezaobilazan sastojak holandskog “vetrenjača” biskvita, skandinavskih kolača i keksa.

Nezaobilazan je sastojak ukiseljene haringe.

Ponekad se dodaje mesu i školjkama.

Odlično se slaže sa mahunarkama.

Kada se kardamom doda u čaj ili kafu ti napici dobiju prijatnu i osvežavajuću aromu.

Kardamom je jedan od sastojaka karija.

RECEPT

Tunjevina sa kardamomom

– 1 kg tunjevine u komadu
– 5 čenova belog luka
– 30 semenki kardamoma
– 1 kašičica bibera u zrnu
– 1 glavica crnog luka
– 2 dl suvog belog vina
– 4 kašike vinskog sirćeta
– 200 g seckanog paradajza
– 1 kašika mešavine mediteranskih trava
– 5 kašika maslinovog ulja
– so

Komad tunjevine zarežite na nekoliko mesta i napunite čenovima belog luka. Pomešajte so, zdrobljeno seme kardamoma i bibera i mešavinu mediteranskih trava pa ravnomerno obložite tunjevinu. Zagrejte maslinovo ulje, dodajte crni luk isečen na tračice, pa tunjevinu propržite sa svih strana. Pomešajte vino, 1,5 dl vode, vinsko sirce i oceđen seckani paradajz, prelijte ribu, poklopite i dinstajte desetak minuta.

Saznajte više>>> Kardamon poboljšava zdravlje na 1000 načina