Meso je uglavnom anatemisano i gotovo sasvim proterano iz ishrane kao masno zlo,postavljaju se pitanja a li je meso zdravo i da li treba jesti meso? a meso nije takav bauk, jer sadrži nezamenjivo važne sastojke zdravlja…
Usavremenom poimanju zdrave ishrane meso je uglavnom anatemisano i mnogi su ga sasvim neopravdano proterali sa trpeze kao veliko i masno zlo! Da li je meso zdravo i da li treba jesti meso?
Čovek je manje – više mesojed, pa meso prirodno spada u grupu esencijalnih namirnica. Ono je veoma hranjivo, prepuno izuzetno važnih nutricijenata, moglo bi se reći čak i lekovito, posebno ako se odstrane masni delovi.
DA LI JE ZDRAVO GOVEĐE MESO
Nemasna govedina spada medu najhranljivije namirnice. Porcija od 100 grama goveđe pečenice, ima 170 kalorija i 18 grama masnoće, a obezbeduje 20 % preporučene dnevne doze gvozda, dosta kalijuma i oko 40 % dnevne doze cinka. Pored toga, goveđe meso je važan izvor B vitamina (B12, riboflavin, B6 i nijacin).
Gvožđe i vitamin B12 mogu da spreče pojavu anemije, cink i vitamin B6 su značajni za jačanje imunološkog sistema, a ostali B vitamini veoma su važni za pretvaranje hrane u energiju.
DA LI JE ZDRAVO ĆUREĆE MESO
Za one koji jako vode računa o holesterolu i masnoćama, a vole dobar zalogaj, idealno je ćureće pečenje. Sadrži malo masnoće (1 gram, na 30 grama mesa), a najveći deo čine polinezasićene masnoće.
Porcija od 150 grama ćuretine, ima oko 220 kalorija, ali obezbeduje gotovo 50 % preporučene dnevne doze folne kiseline. Ćuretina predstavlja i umereno dobar izvor vitamina BI i B6, cinka i kalijuma.
Folna kiselina pruža zaštitu od pojave urođenih mana kod novorođenčadi. Vitamin B1 potpomaže metabolizam ugljenih hidrata i dobar je za rast i funkcionisanje nerava. Vitamin B6 pomaže u jačanju imunološkog sistema. Kalijum je od suštinske važnosti za očuvanje normalne srčane funcije i krvnog pritiska. A cink pospešuje zarastanje rana, važan je za zdrvalje reproduktivnog sistema, naročito kod muškaraca.
DA LI TREBA JESTI SVINJSKO MESO
Mada izvikana kao veoma nezdrava, svinjetina i nije tako opasna, naročito neki njeni delovi. Tako, recimo, svinjska krmenadla od 100 grama, ima samo 165 kalorija i 18 grama masnoće, dok 100 grama pečenih svinjskih rebara sadrži 26 grama masnoće. Svinjetina je, veoma korisna za organizam, jer sadrži mnogo vredne i zdrave sastojke: vitamin A, vitamin B, cink, gvožde, folna kiselina…
Takozvano hemoglobinsko gvožde, koje se nalazi u namirnicama životinjskog porekla, lakše se apsorbuje od gvozda iz namirnica biljnog porekla. Cink iz svinjetine važan je za zarastanje rana, jer ima važnu ulogu u reprodukciji novih ćelija. A folna kiselina može da spreči pojavu urođenih mana kod novorođenčadi.