Mnogobrojne su osobine kozjeg mleka koje ga svrstavaju u proizvode sa izraženim funckionalnim i terapeutskim svojstvima. Osim toga, kozje mleko je veoma podesna zamena za kravlje, što je posebno važno onima sa izraženim alergijskim i tegobama u organima za varenje.
Prema recima naše sagovornice, sastav kozjeg mleka je veoma sličan kravljem. Ipak, detaljnijim sagledavanjem uočavaju se i razhke, jer je kozje mleko, po biološkoj vrednosti mnogo kvalitetnije. Sadrži više masti, proteina i mineralnih materija, a manje laktoze i pojedinih vrsta kazeina.
Hranljivost
Hranljivu vrednost kozjeg mleka određuje energetska vrednost, sadržaj esencijalnih masnih i aminokiselina, vitamina i mineralnih materija, kao i probavljivost.
– Energetska vrednost decilitra kozjeg mleka je 60-75 kalorija i približno je jednaka kravljem. Sličan im je i ukupan sadržaj mineralnih materija, ali se sadržaji pojedinih minerala veoma razhkuju, posebno kalcijuma i fosfora koji su neophodni za mineralizaciju kostiju.
Čaša ovog mleka obezbeduje po oko trećinu dnevnih potreba kalcijuma i fosfora i 14,2 odsto kalijuma, minerala neophodnog za održavanje normalnog krvnog pritiska i pravilne funkcije srca,u poređenju sa kravljim mlekom, kozje ima gotovo 50 odsto više vitamina A.
Sadrži i 25 odsto više vitamina B6 i 27 odsto više antioksidanta selena od kravljeg mleka. U odnosu na kravlje, kozje mleko sadrži manje folne kiseline, važne u sintezi hemoglobina.
Kozje mleko probavi se za četrdesetak minuta, a kravlje za oko dva i po sata.
Lekovitost
Lekovita moć kozjeg mleka poznata je još iz vremena Hipokrata.
– U 19. veku lečenje surutkom ovog mleka, bilo je veoma delotvorno protiv upale pluća, žutice, reume i drugih bolesti, a preporučivalo se i obolelima od tuberkuloze. Danas, dokazani terapeutski efekti kozjeg mleka i njegovih proizvoda, prevashodno se zasnivaju na njihovoj boljoj probavljivosti i smanjenim alergijskim reakcijama, posebno važnim osetljivim i bolesnima.
Alergija na proteine kravljeg mleka ili druge alergene, veoma je česta među odojčadima i decom. Simptomi alergije se, zbog nedovoljno razvijenog crevnog imunog sastava, najčešće javljaju u prvih dve do četiri nedelje, a posebno tokom prvih šest meseci. Ali, bilo da je reč o alergijama i netolerantnosti na proteine kravljeg mleka dece ili odraslih, kao najbolja zamena preporučuje se uzimanje kozjeg mleka.
Sirevi
Iako se u nekim zemljama, kozje mleko prodaje sveže ili termički obrađeno, ipak se najčešće prerađuje u različite proizvode, uglavnom u sireve.
U prošlosti sirevi od kozjeg mleka bili su uglavnom meki, ali se kasnije razvila proizvodnja tvrdih i
polutvrdih. Raznolikost ovih sireva proističe iz sastava kozjeg mleka, tehnološkog postupka proizvodnje, uslova i vremena zrenja. Ali bez obzira o kojim vrstama sireva je reč sva funkcionalna i terapeutska svojstva kozjeg mleka se većinom zadržavaju kako u sirevima tako i u drugim proizvodima ovog mleka.
Surutka
U proizvodnji sireva kao sporedni proizvod dobij a se surutka. Osnovni sastojci surutke su laktoza i veoma značajni, biološki vredni takozvani serum proteini bogati esencijalnim aminokiselinama. Zato zbog sastava kozjeg mleka, njegova surutka može da bude veoma vredan proizvod. Obično se pije kao osvežavajući napitak sa izraženim lekovitim delovanjem. Osim što obezbeduje važne hranljive sastojke, dokazano je da uzimanje surutke od kozjeg mleka jača imunitet, snižava holesterol i ima antikancerogno dejstvo.
Kozmetički proizvodi
Poslednjih nekoliko godina, traženi su i različiti kozmetički preparati, posebno sapuni, koji se proizvode od kozjeg mleka.
– Kao osnovne prednosti ovih proizvoda proizvođači navode njihovu povoljnu pH vrednost i upotrebu potpuno prirodnih sirovina, bez dodavanja veštačkih materij