Kada je reč o ishrani stručnjaci savetuju da što češće koristimo sezonsko povrće i voće jer na taj način najbolje čuvamo zdravlje.Povrće i voće zelene boje je bogato gvožđem i vitaminom C…
Boranija S obzirom na to da se svrstava u mahunarke bogatija je skrobom nego kupusnjače i lisnato zeleno povrće. Zbog toga ima veću hranljivu vrednost i može da se jede kao glavni obrok bez drugih namirnica. Najbolje je da se obari i pripremi kao salata prelivena maslinovim uljem. Kada je reč o zdravlju boranija sadrži hormon glikokinin koji reguliše šećer u krvi, celulozu i biljna vlakna koja pospešuju rad creva, a dobar je i diuretik. Krastavac Osim obilja vode (95%) ova namirni ca sadrži vitamine A i C. Najčešće se preporučuje onima koji žele da smanje telesnu težinu. Možete da ga jedete i sa korom, ali je važno da se dobro opere. Salatu od krastavca nemojte da solite jer se na taj način smanjuje procenat vode.
Grašak Među mahunarkama grašak je najbogatiji škrobom i gvožđem i u varivima se najbolje kombinuje sa šargarepom. S obzirom na to da je bogat proteinima ne bi trebalo da se jede sa mesom, a izuzetak su riba ili piletina (bez kožice). Zelena salata Zahvaljujući hranljivim materijama salata pospešuje proizvodnju hemoglobina i na taj način preventivno deluje protiv anemije. Pomaže, takode, da se očuva zdravlje desni, zuba, kože i krvnih sudova. Trebalo bi da je jedemo isključivo presnu, ali da ne odbacujemo spoljašnje listove jer su najbogatiji hranljivim materijama, dok je količina vitamina i minerala u “srcu” znatno manja. Imajte na umu da je bolje da zelenu salatu začinite limunovim sokom nego sirćetom.
Kupus Iako postoje razni načini da se kupus pripremi najbolje je da jedemo svež – kao salatu. Jer, na taj način najbolje stimuliše rad creva i čuva vitku linije (obiluje nesvarljivom celulozom važnom za metabolizam). Za razliku od svežeg, kuvani kupus može da prouzrokuje nadimanje i gasove, pa je savet da ga termički obrađujemo u posudi bez poklopca (da ispari sumpor). Kupus može da se kombinuje i sa mesom, najbolje junećim, ali i sa sirom. Kej Za razliku od kupusa, kelj bi trebalo da se jede kuvan, odnosno baren. Savet je, takode, da se kuva u otvorenoj posudi da se oslobode gasovi. S obzirom na to da obiluje kalcijumom, gvoždem, magnezijumom, i vitaminima A,C i K, kao i kompleksom vitamina B, ali j i karotinoidima, biljnim vlaknima i luteinom kelj ima značajnu ulogu u prevenciji karcinoma dojke i jajnika. Najbolje je da se kombinuje sa dinstanim mesom.
Blitva Priprema se kao i spanać, od njenih listova može da se skuva i čorba, ili da kombinuje sa drugim povrćem i mesom. Najbolje je da se spremi sa integralnim pirinčem i pečurkama jer obiluje proteinima. Može da se koristi i kao nadev za pitu ili dodatak proji. Bogata je mineralima (bakar, gvožde, mangan, cink, kalijum, fosfor i magnezijum) a od vitamina obiluje vitaminom C ali sadrži i riboflamin i vitamine E, K, A i B6.
Spanać Listovi ove namirnice moraju da se obare, ne duže od desetak minuta u vodi sa malo soli, kako bi sačuvali što više hranljivih materija . Voda od kuvanja, takode, može da posluži za pripremanje supe ili čorbe. Ipak, najbolje bi bilo da se spanać obari na pari (tako sačuva najviše hranljivih materija). Kao i drugo lisnato povrće važno je da se spanać dobro opere kako bi se uklonili mikroorganizmi, a oni koji imaju probleme sa varenjem trebalo bi da izbegavaju spanać začinjen mlekom i belim lukom (bolje je baren i u kombinaciji sa kiselim mlekom). Obiluje folnom kiselinom, vitaminima A, E, C i B kompleksa, kao i gvoždem i magnezijumom. Najbolje u kombinaciji sa mesom ili mlečnim proizvodima, ali ne bi trebalo da se meša sa drugim povrćem.
Kivi Od zelenog voća kivi sadrži najviše vitamina C tako da jedan plod može da zadovolji dnevne potrebe za ovim vitaminom. Savet je da se pojede jedan sat posle mesnog obroka jer tada na najbolji način pospešuje resorpciju gvozda i obezbeduje da se ugradi u hemoglobin.